Kurs funta

Wykres walutowy - England

Space

 

 • 14.12.2022

  Niższa inflacja w UK korzystna dla funta

  Wyniki inflacji za listopad, opublikowane w połowie tego tygodnia okazały się niższe, niż zakładali eksperci. Wzrosła ona o 0,4 punktu procentowego do poziomu 10,7 %, podczas gdy rynek oczekiwał skoku do minimum 10,9 %. Porównując to z dynamiką wzrostu w październiku, kiedy to poziom inflacji wystrzelił o 2 procent, wyraźnie obserwujemy wyhamowanie tego trendu.
  Więcej o: Niższa inflacja w UK korzystna dla funta
 • 08.12.2022

  Funt wobec kolejnych zagrożeń

  Wrażliwy na globalne zmiany szterling stopniowo odzyskiwał stratę do konkurencji w ostatnich 3 miesiącach. Jego wzrost był mocno skorelowany ze zmianami na rynku akcyjnym. Eksperci od dłuższego czasu są jednakże zgodni, że w przyszłym roku tendencja ta może się odwrócić.
  Więcej o: Funt wobec kolejnych zagrożeń
 • 30.11.2022

  Co przyniesie grudzień?

  Ostatni tydzień listopada okazał się korzystny dla szterlinga. Funt odrobił część strat, wobec największych konkurentów. Nie zaskoczyło to analityków, którzy po niedawnym wystąpieniu Kanclerza Hunt'a przewidywali taki obrót spraw. Bardzo nieoczywista wydaje się jednak kondycja brytyjskiej waluty w nadchodzącym miesiącu.
  Więcej o: Co przyniesie grudzień?
 • 23.11.2022

  HM Treasury wspiera funta

  W ubiegłym tygodniu miało miejsce jesienne wystąpienie Kanclerza Skarbu UK, Jeremy'ego Hunta. Zaprezentowany przez niego plan zakłada obniżenie inflacji, wsparcie dla usług publicznych (m.in. szkół), oraz definiuje zakres działań mających doprowadzić do długoterminowego wzrostu gospodarczego, aby sfinansować postawione cele, HM Treasury zamierza zwiększyć podatki, w tym te od dywidend.
  Więcej o: HM Treasury wspiera funta
 • 17.11.2022

  Szansa dla funta

  Wielka Brytania ze zniecierpliwieniem oczekuje jesiennego wystąpienia Kanclerza Skarbu, Jeremy'ego Hunta. Od kilku tygodni pracuje on wraz ze swoim zespołem nad planem cięć budżetowych, oraz podwyżek podatków. Wszystkie te działania mają na celu przeciwstawienie się rosnącej inflacji i pogłębiającemu kryzysowi gospodarczemu.
  Więcej o: Szansa dla funta
 • 09.11.2022

  Wpływ inflacji na funta

  Funt zaliczył bardzo mocne otwarcie nowego tygodnia. Stało się tak wskutek krążących w mediach plotek, dotyczących zaprzestania stosowania polityki "zero covid" przez Chiny. Jedna z najpotężniejszych światowych gospodarek miałaby w ten sposób dać wyraźny sygnał, że wielkimi krokami zmierza w kierunku wyjścia z kryzysu.
  Więcej o: Wpływ inflacji na funta
 • 25.10.2022

  Burzliwy tydzień na Wyspach

  Miniony czwartek wstrząsnął mieszkańcami Wielkiej Brytanii. Podczas krótkiego wystąpienia, Liz Truss poinformowała o rezygnacji ze stanowiska, zaledwie po 45 dniach piastowania stanowiska szefa rządu. Dymisja uczyniła z niej najkrócej urzędującą głowę brytyjskiego parlamentu.
  Więcej o: Burzliwy tydzień na Wyspach
 • 19.10.2022

  Funt znów taniej.

  Funt ponownie zanotował straty względem głównych konkurentów. Kurs szterlinga spadł o 1 punkt procentowy względem dolara, oraz o pół procenta względem euro. 3 grosze odzyskał również wobec brytyjskiej waluty polski złoty.
  Więcej o: Funt znów taniej.
 • 12.10.2022

  Funt w natarciu

  Funt szterling zanotował w środę świetne wyniki, podczas porannego otwarcia giełdy. Waluta odrobiła część strat wobec konkurentów. Skok funta był dość niespodziewany, szczególnie kiedy weźmiemy pod uwagę wtorkowe wypowiedzi prezesa Bank of England, podczas wystąpienia w Waszyngtonie.
  Więcej o: Funt w natarciu
 • 06.10.2022

  Funt odrabia straty

  Nowy tydzień przyniósł ulgę brytyjskiej walucie. Funt po raz pierwszy od dłuższego czasu odnotował wzrost, względem głównych konkurentów. Wpłynęły na to pozytywne nastroje inwestorów, po niedawnej zmianie kierunku polityki fiskalnej, związanej z wyborem nowych władz.
  Więcej o: Funt odrabia straty