Informacje ogólne o Anglii

ANGLIA (ang. England) jest krainą geograficzno- historyczną, która w przeszłości była samodzielnym księstwem, a obecnie jest częścią Wielkiej Brytanii (ang. United Kingdom) Jest to największa i najludniejsza częścią Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) . W skład Zjednoczonego Królestwa oprócz Anglii wchodzi: Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Anglię zamieszkuje 83% wszystkich mieszkańców wyspy, a jej powierzchnia zajmuje 2/3 całkowitej powierzchni wyspy Wielkiej Brytanii. Anglia od zachodu graniczy z Walią, a od północy ze Szkocją. Ponadto kraj ten oblewany jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i Kanał La Manche. W skład Anglii wchodzi także ponad 100 mniejszych wysepek jak np.: Isles of Scilly czy Isle of Wight.

Anglia

Anglia podzielona jest na 9 regionów, które są najwyższą jednostką samorządu terytorialnego. Każdy z regionów jest podzielony na hrabstwa. Stolicą Anglii jest Londyn, a patronem Święty Jerzy.

Flaga Anglii

flaga-anglii.jpg [6.48 KB]

Godło Anglii

Godło Anglii

Podstawowe informacje o Anglii

 • Język urzędowy: angielski
 • Stolica: Londyn
 • Ustrój polityczny: monarchia parlamentarna
 • Władzę wykonawczą sprawuje Premier
 • Władza ustawodawcza należy do dwuizbowego parlamentu (Izby Lordów i Izby Gmin)
 • Prawo głosu - powszechne, obywatele powyżej 18 lat
 • Typ państwa: część Wielkiej Brytanii
 • Głowa państwa: Królowa Elżbieta II
 • Powierzchnia całkowita: 130 395 km2
 • Całkowita liczba ludności : 64.1 million (rok 2013)
 • Jednostka monetarna: Funt szterling (GBP, L)
 • Religia dominująca: anglikanizm
 • Największe miasta Anglii: Londyn, Birmingham, Sheffield, Bradford, Liverpool
 • Główne lotnisko: Londyn Heathrow
 • Patron: Św. Jerzy
 • Strefa czasowa: UTC, czas letni UTC +1

Informacje gospodarcze o Anglii

Mówiąc o gospodarce Anglii z dużym przybliżeniem można mówić ogólniej o gospodarce całej Wielkiej Brytanii, gdyż Anglia ma w niej zdecydowanie największy udział. Wielka Brytania jest krajem o gospodarce wolnorynkowej i jest wśród największych potęg przemysłowych i finansowych świata. Pod względem PKB zajmuje 5 miejsce na świecie i 2 miejsce w Europie, zaraz po gospodarce Niemiec. Wielka Brytania wciąż pozostaje miejscem przyciągającym setki inwestorów i zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem napływu nowych inwestycji.

W ciągu ostatnich ponad dwudziestu lat, zaczynając od rządów Margaret Thatcher, konsekwentnie prywatyzowano wiele przedsiębiorstw państwowych i obecnie udział państwowych przedsiębiorstw w gospodarce jest minimalny.

Obok bardzo rozwiniętego przemysłu, w tym przemysłu najnowszych technologi, największy udział w brytyjskim PKB mają usługi (głównie bankowe i ubezpieczeniowe) i z każdym rokiem udział tego sektora rośnie względem przemysłu.

Rolnictwo Anglii jest wielkoobszarowe, wysoko zmechanizowane i bardzo wydajne. Zaspokaja on w 60% potrzeby żywnościowe kraju, ale zatrudnionych jest w nim jedynie 1,5% osób czynnych zawodowo.

Waluta

Funt szterling (GBP) jest oficjalną jednostką monetarna w Wielkiej Brytanii. 1 funt dzieli się na 100 pensów i stanowi równowartość ok. 5,50 zł (kurs w maju 2015).
Monety w nominałach:1p, 2p, 5p, 10p, 20p, 50p, £1, £2,
banknoty: £5, £10, £20, £50. Więcej informacji w dziale: waluta i jednostki miar

Informacje polityczne

Anglia jest jedynym krajem Wielkiej Brytanii, który nie posiada własnego parlamentu i pozostaje pod jurysdykcją parlamentu brytyjskiego, tym samym członkowie parlamentu, którzy pochodzą spoza Anglii (np. ze Szkocji), mają wpływ na sprawy wewnętrzne Anglii. Anglia podzielona jest na dziewięć regionów: London, South East, South West, West Midlands, North West, North East, Yorkshire i Humber, East Midlands i East of England. Wszystkie te regiony, inaczej jednostki administracyjne, nie posiadają władz wybieralnych w wyborach bezpośrednich. Wyjątkiem pozostaje Londyn, który posiada tzw. Mayora, wybieralnego burmistrza oraz zgromadzenie zwane London Assembley.

Językiem urzędowym jest język angielski. Obywatele (powyżej 18 roku życia) posiadają powszechne prawo głosu. Anglia dzieli się również na 39 hrabstw oraz 7 hrabstw metropolitalnych.

9 regionów Anglii

Regiony Anglii

Hrabstwa w Anglii

Bedfordshire; Berkshire; City of Bristol; Buckinghamshire; Cambridgeshire; Cheshire; Derbyshire; Devon; Dorset; Durham; East Riding of Yorkshire; East Sussex; Essex; Gloucestershire; Greater Manchester; Hampshire; Herefordshire; Isle of Wight; Kent; Kornwalia; Kumbria; Lancashire; Leicestershire; Lincolnshire; Merseyside; Norfolk; Northamptonshire; Northumberland; North Yorkshire; Nottinghamshire; Oxfordshire; Rutland; Shropshire; Somerset; South Yorkshire; Staffordshire; Suffolk; Surrey; Tyne and Wear; Warwickshire; West Midlands; West Sussex; West Yorkshire; Wielki Londyn; Wiltshire; Worcestershire.

Zapoznaj się z mapą z podziałem administracyjnym

Ustrój polityczny

Podstawą systemu politycznego Anglii jest dziedziczna monarchia konstytucyjne i jednocześnie demokracja parlamentarna. Głową państwa jest królowa. Obecnie panuje Królowa Elżbieta II. Władza ustawodawcza należy do królowej oraz parlamentu. Królowa mianuje rząd (władza wykonawcza) który jest odpowiedzialny przed dwuizbowym parlamentem. Stolicą Wielkiej Brytanii jest Londyn leżący na terytorium Anglii.

Informacje geograficzne

Położenie Anglii: Europa Zachodnia, środkowa i południowa część wyspy Wielka Brytania. Od północy graniczy ze Szkocją a od zachodu z Walią. Od kontynentalnej części Europy oddzielona jest Kanałem la Manche i Morzem Północnym. Ukształtowanie terenu: głównie wzgórza i niskie góry, na wschodzie i południowym wschodzie przechodzące w faliste równiny. Najwyższy Punt Scafell Pike: 978 m. Zasoby naturalne to głównie węgiel kamienny, ropa naftowa oraz gaz ziemny.

Klimat Anglii

Anglia położona jest w strefie klimatu umiarkowanego morskiego z łagodzącym wpływem ciepłego Prądu Zatokowego, zachmurzenie występuje przez większą część dnia. Angielskie lato rzadko bywa upalne, a zima mroźna. Niewielkie są też różnice klimatyczne między poszczególnymi regionami. Przeciętna temperatura latem w głębi lądu jest praktycznie taka sama jak na plażach południowego zachodu i jedynie o 1, 2 stopnie wyższa niż na północy. Średnia temperatura w styczniu w Anglii jest przeważnie wyższa od zera waha się od 1-2°C

Ciekawostki dotyczące Anglii

 • Anglicy są jednym z najbardziej otyłych narodow w Europie - 67% mężczyzn i 57% kobiet ma nadwagę (rok 2012)
 • Anglicy piją najwięcej herbaty na świecie, głównie z mlekiem
 • Zamek Windsor jest najstarszą i największą królewską rezydencją pozostającą wciąż w użyciu
 • Największą temperaturą zanotowaną w Anglii było 38.5°C w Brogdale, Kent 10 sierpnia 2003
 • W aglomeracji Londyńskiej żyje 8.6 milionów ludzi - jest to największe miasto w Europie
 • John Doe to odpowiednik polskiego Jan Kowalski
 • Stolica Anglii leży nad Tamizą, 60 km od morza i jej nazwa pochodzi od rzymskiego słowa ‘Londinium’
 • Najdłuższą rzeką jest: The Severn River (338km)
 • Południowe wybrzeże Anglii nazywane jest angielską rivierą
 • Anglicy są miłośnikami zwierząt
 • W Anglii nie ma dowodów osobistych
 • Anglicy nie całują się na powitanie, podają sobie ręce
 • Anglicy są zdyscyplinowani i ustawiają się w kolejce nawet do autobusu
 • Na drogach poruszają się z rozwagą, kulturalnie w stosunku do innych użytkowników dróg, przestrzegają przepisów, rzadko wyprzedzają nawet ciężarówki