Samochód na Wyspach

Nauka jazdy

W Wielkiej Brytanii aby otrzymać prawo jazdy na samochód osobowy musisz wypełnić druk D1 wnioskując o wydanie tymczasowego prawa jazdy (provisional driving license). Dokument ten mogą otrzymać osoby które ukończyły 17 lat . Wniosek D1 można znaleźć w większości oddziałów poczty (Post Office), a także w lokalnych placówkach DVLA. Wydanie provisional driving license na samochód osobowy kosztuje obecnie 34 funtów.

Gdzie kupić auto

Na kupno samochodu w Wielkiej Brytanii mogą sobie pozwolić wszyscy. Nawet ci którzy zarabiają najmniej. Kilkuletnie auto można już kupić za 3 - 4 wypłaty tygodniowe. Jak już kupimy samochód to musimy go ubezpieczyć oraz załatwić MOT (Motor Test Certificate), czyli przegląd techniczny pojazdu oraz Road Tax (podatek drogowy). Kupując auto w salonie u dealera można liczyć na dodatkowe bonusy w postaci: hi-fi, oraz ubezpieczenia zniżki finansowej.

Ubezpieczenia

Na wyspach jazda każdym samochodem wymaga ubezpieczenia. Jazda nawet nowym samochodem bez ważnego ubezpieczenia jest nielegalna. Na szczęście firm ubezpieczeniowych na wyspach jest kilkadziesiąt. W firmach tych często są różne ceny dlatego zawsze warto przejrzeć kilka ofert. Strony typu moneysupermarket.com oraz comparethemarket.com, po wypelnieniu pojedynczego formularza, porownuja wiele roznych ofert, co znacznie ulatwia sprawe. Koszt ubezpieczenia jest uzależniony od grupy ubezpieczeniowej pojazdu (1-20), oraz wieku kierowców.

MOT

MOT - Brytyjski obowiązkowy przegląd. Każdy samochód jeżdżący po drogach w Wielkiej Brytanii musi mieć coroczny przegląd. Przegląd ten obejmuje: sprawdzenie hamulców, układu kierowniczego, zawieszenia itp. Brytyjskie warsztaty samochodowe podchodzą do MOT - u bardzo poważnie. Gdy np. kupimy samochód w wielkiej Brytanii i ma on ważny "MOT" to możemy być pewni, że z podstawowymi układami w naszym samochodzie nie będziemy mieli większych problemów