Umarła Królowa Elżbieta II

09.09.2022

Przez wszystkich szanowana, przez wielu kochana i uwielbiana. 21 kwietnia obchodziła 96 urodziny. Odeszła 8-go września 2022 roku.

Królowa Elżbieta II.jpeg [78.55 KB]

Elżbieta II zajęła szczególe miejsce w historii. Była najdłużej panującym brytyjskim monarchą. Rządziła swoim krajem przez 70 lat. Dla większości z nas, była jedyną królową jaką znaliśmy.

W czasie jej panowania, Wielka Brytania przeszła wiele zmian. Zmieniło się w tym czasie 15-tu premierów a Wielka Brytania przeszła długą drogę, z kolonialnego mocarstwa do kraju pozwalającego terytoriom zależnym na samostanowienie o swoim losie.

Rola Królowej w Wielkiej Brytanii jest szczególna. Elżbieta II wręczała nominacje kolejnym premierom, ale nie wtrącała się do bieżącej polityki, jedynie wspierając kolejne rządy w ich działaniach. Niezelżenie czy rządziła Partia Konserwatywna, czy Partia Pracy, Królowa wspierała swój rząd w różnych kryzysowych sytuacjach jak np. w czasie wojny o Falklandy, w Iraku czy Afganistanie, ale również w czasie wejścia, czy też po 47 latach, wyjścia W. Brytanii z Unii Europejskiej.

Elżbieta II nie mieszając się do bieżącej polityki, nie narażała majestatu monarchii na chwilowe napięcia, konflikty i ataki z jednej czy drugiej strony. Obowiązki wynikające z zasiadania na tronie i powaga monarchii były dla niej zawsze najważniejsze. To wyjątkowe miejsce Królowej, ponad podziałami i konfliktami, zapewniło jej szczególne miejsce w sercach Brytyjczyków i szacunek na całym świecie.

Również dla nas, osób związanych z serwisem England.pl, Królowa pozostanie na zawsze w naszych sercach i naszej pamięci.

Zespół England.pl