Konto bankowe w Polsce dla obywateli Ukrainy

01.03.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

W szeroko zakrojoną akcję pomocową dla obywateli Ukrainy, uciekających przed toczącą się w ich kraju wojną postanowiły włączyć się również działające w Polsce banki. Po konsultacjach z organem nadzorczym, czyli Komisją Nadzoru Finansowego banki zdecydowały się wprowadzić szereg ułatwień dla uchodźców z Ukrainy, aby jak najbardziej uprościć procedury związane z otwieraniem rachunków w Polsce, oraz z wysyłką przelewów do ich ojczystego kraju.

Bank PKO BP jeszcze pod koniec poprzedniego tygodnia oficjalnie poinformował o swojej nowej ofercie dla obywateli Ukrainy. Propozycja daje im możliwość założenia Konta bez Granic, nawet w przypadku braku posiadania adresu zamieszkania w Polsce, oraz polskiego numeru telefonu. Za prowadzenie rachunku, przez 12 miesięcy od jego utworzenia nie będą pobierane żadne opłaty, a karta do obsługi konta zostanie wydana natychmiast w placówce. Bank nie będzie również przez 3 miesiące pobierał prowizji za przelewy zagraniczne do wszystkich ukraińskich banków, oraz za transakcje ekspresowe do Kredobanku(będącego własnością PKO).

Na podobne ułatwienia zdecydował się ING Bank Śląski. Zgodnie z ofertą do założenia rachunku obywatelowi Ukrainy potrzebny będzie tylko jeden dokument z listy, zamieszczonej na stronie banku. Znajdują się na niej m.in. paszport biometryczny, wiza krajowa lub wiza Schengen, zezwolenie na pobyt czasowy lub stały, zgoda komendanta Straży Granicznej(uzyskana w momencie przekroczenia granicy) oraz wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Każdy obywatel Ukrainy składający wniosek w ING będzie też zobowiązany do złożenia pisemnego oświadczenia o przekroczeniu polskiej granicy po 23.02.2022(czyli po rozpoczęciu działań wojennych).

Ze specjalną ofertą do ukraińskich obywateli wystąpił Leszek Skiba, dyrektor banku Pekao SA. Bank zniesie wszystkie opłaty za przelewy na Ukrainę dla klientów. Konto osobiste w banku jest już od dawna bezwarunkowo bezpłatne. Co więcej, bank oferuje darmowe rachunki dla przedsiębiorstw ukraińskich, pragnących przenieść się na terytorium Polski. Ma to stanowić parasol ochronny dla biznesów zagrożonych upadkiem z powodu działań wojennych.

Kilka innych banków zlikwidowało opłaty dla już działających rachunków, należących do Ukraińców. Decyzje takie podjęły Bank Millennium(ponadto bank wprowadził infolinię w języku ukraińskim, dostępną od poniedziałku do piątku w godz. 8-20 pod numerem +48 22 598 40 45), a także BNP Paribas(bezpłatne wypłaty z bankomatów w Polsce, transakcje z Ukrainy oraz na Ukrainę, a także wprowadzenie infolinii w języku ukraińskim, pod numerem +48 503 228 228), mBank(opłaty za transakcje wysyłane na Ukrainę zwracane są w ciągu dwóch tygodni automatycznie na rachunek płatnika), Santander Bank(opłaty za przelewy na Ukrainę, oraz z Ukrainy zostały zlikwidowane do 31.03 zarówno za transakcje zwykłe, walutowe oraz pilne czy ekspresowe), Alior Bank(bezpłatne rachunek, prowadzenie karty Mastercard, wypłaty z bankomatów Euronet oraz przelewy w EUR do Privatbanku) i Getin Bank(konta złotówkowe i walutowe oraz karty do rachunków będą odtąd prowadzone bez pobierania opłat, podobnie jak transfery przychodzące z Ukrainy, oraz wysyłane tam z Polski). Ostatni z wymienionych banków oferuje te same warunki dla obecnych, jak i nowych klientów. Pakiet ułatwień może wkrótce oczywiście ulec rozszerzeniu.

Warto też podkreślić, że wiele banków utworzyło specjalne numery rachunków do przyjmowania wpłat, mających stanowić wsparcie pomocowe dla obywateli Ukrainy. Numery oraz wszelkie niezbędne informacje znajdują się na ich stronach internetowych.

England.pl, które od wielu lat słynie z błyskawicznych przelewów pomiędzy Polską i Wielką Brytanią również deklaruje, że dołoży wszelkich starań, aby pieniądze wysyłane przez znajdujące się w Wielkiej Brytanii rodziny i przyjaciół dotarły na polskie konta bankowe obywateli Ukrainy ekspresowo i stanowiły dla nich szybkie wsparcie finansowe w tej trudnej sytuacji. Dodatkowo, jeśli przed przelewem do Polski nadawca pieniędzy skontaktuje się z nami i powie, że dodał na swoją Listę Odbiorców polskie konto złotówkowe obywatela Ukrainy, to przelew pieniędzy z UK do Polski na to konto zostanie zrealizowany bardzo szybko i bez opłaty za przelew.