Wielkanocne zwyczaje na Wyspach

18.04.2019
Opracowanie: Małgorzata Solińska

Świętowanie Wielkanocy w Wielkiej Brytanii rozpoczyna się w Wielki Piątek (Good Friday) i trwa do poniedziałku (Easter Monday), a wszystkie cztery świąteczne dni są wolne od pracy. W Poniedziałek Wielkanocny otwarte są sklepy, markety i galerie handlowe, kuszące klientów atrakcyjnymi wyprzedażami. Dla wielu mieszkańców Wysp ten okres to po prostu długi weekend - dlatego wykorzystują go do spędzenia krótkiego urlopu za granicą - najczęściej w jakimś tropikalnym zakątku.

Wielkanoc Good Friday Easter Monday.jpg [79.91 KB]

Kilka dni wolnego

Uogólniając można powiedzieć, że współczesne społeczeństwo brytyjskie traktuje Wielkanoc przede wszystkim jako kilka dni wolnego od pracy. Święta mają na Wyspach niemal wyłącznie charakter komercyjny. Są kojarzone z licznymi wyprzedażami i zatłoczonymi galeriami handlowymi, wszechobecnymi czekoladowymi jajkami i króliczkami - we wszystkich możliwych wariacjach, oraz okazją do wyrwania się na parę dni urlopu w "tropiki".

Dla tych, którzy pozostają w kraju, Wielki Piątek (Good Friday) to zazwyczaj dzień wyprawy do centrum miasta, czas spędzony w kawiarniach oraz oglądanie ulicznych festiwali i występów. Niedzielę Brytyjczycy spędzają z rodziną i znajomymi. Większość z nich niestety nie celebruje już wielkanocnego domowego śniadania. Za to wybierają się często całymi rodzinami do restauracji, a jeżeli pogoda pozwoli - na pikniki do parków bądź za miasto. Natomiast Wielki Poniedziałek (Easter Monday), to przede wszystkim ogromne wyprzedaże. Kuszące przecenami markety i galerie handlowe wypełnione są tego dnia tłumami klientów.

Czekoladowe jajka, króliczek wielkanocny i inne łakocie

Głównym symbolem Wielkanocy w Zjednoczonym Królestwie stały się słodkie jaja z czekolady i zajączek wielkanocny (Easter Bunny). Jajka i króliczki - w tysiącach różnych wariacji - pojawiają się w sklepach, dużo przed Świętami - zazwyczaj już w lutym. Brytyjczycy już dawno temu zrezygnowali z kolorowych pisanek, zniknęły też niemal zupełnie wszelkie odniesienia do chrześcijańskiego rodowodu tego święta.

Oprócz popularnych czekoladowych jajek, można kupić także bułeczki z charakterystycznym białym lukrem, pieczone specjalnie na tą okazję oraz Simnel cake – lekkie ciasto owocowe w polewie marcepanowej i z marcepanowymi kulkami na brzegach. Tradycyjne dania, kojarzone z tym okresem, to również pieczona jagnięcina - serwowana zazwyczaj w Niedzielę Wielkanocną oraz pudding w formie tarty z masą podobną do naszego budyniu (custard) posypany rodzynkami.

Polowanie na jajka

Polowanie na jajka (Egg Hunt) to najpopularniejsza zabawa na Wyspach. Polega na tym, że dzieci szukają czekoladowych jajek w ogrodzie bądź parku, schowanych tam wcześniej wśród traw, krzewów i drzew przez rodziców. Dzieci rozpoczynają "polowanie" uzbrojone w wiklinowy koszyk, a wygrywa to, któremu uda się znaleźć najwięcej. Poszukiwanie jajek odbywa się w poranek Niedzieli Wielkanocnej.

Inna bardzo popularna w Wielkiej Brytanii zabawa to toczenie jajek (Rolling Eggs). Są to zawody w toczeniu jajek z górki, bądź w kulaniu jajek do mety za pomocą dużej drewnianej łyżki. Wygrywa ten, którego jajko jako pierwsze dotrze do mety lub rozbije się jako ostatnie.