Trzecia edycja Dni Polskiego Dziedzictwa

01.05.2019
Opracowanie: Małgorzata Solińska

Dni Polskiego Dziedzictwa - Polish Heritage Days (PHD) odbędą się już trzeci rok z rzędu. W weekend 4 i 5 maja przygotowane są zasadnicze obchody, ale Ambasada RP w Londynie zachęca wszystkie polskie i brytyjskie organizacje i instytucje do włączania się w celebrowanie przez cały miesiąc. Nowe święto ma przypominać o dokonaniach i zasługach naszych rodaków dla Zjednoczonego Królestwa, m.in. w okresie II wojny światowej. Ich zadaniem jest też zaakcentowanie roli i dużego wkładu wnoszonego, również obecnie, przez młodsze pokolenia Polaków do życia kulturalnego, gospodarczego i społecznego UK. Termin obchodów ma nawiązywać do uroczystości Konstytucji 3 maja w Polsce i dlatego co roku odbywa się w pierwszy weekend przypadający po tej dacie.

Coraz większa popularność

Zeszłoroczna edycja Polish Heritage Days rozrosła się do imponujących rozmiarów, wielokrotnie większych niż pierwsza, inicjująca impreza w 2017 r. Na drugą odsłonę złożyło się około 80 przedsięwzięć, w których wzięło udział 40 tys. osób. W tym roku wydarzenie zaplanowano z jeszcze większym rozmachem. W ramach Dni Polskiego Dziedzictwa odbędzie się blisko 150 wydarzeń w około 100 brytyjskich miastach.

Szczególnym elementem, podkreślanym w tegorocznej edycji, jest 250. rocznica oficjalnego ustanowienia polsko-brytyjskich stosunków dyplomatycznych oraz stulecie odnowy polsko-brytyjskich stosunków dwustronnych – po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości. Ambasada RP w Londynie namawia polskie organizacje, szkoły sobotnie i parafie na terenie całej Wielkiej Brytanii, do zaakcentowania powyższych rocznic w przygotowanym programie obchodów.

– Zachęcam Państwa do organizowania imprez oraz podejmowania wszelkich inicjatyw, które przybliżą naszym sąsiadom fascynującą polską historię i kulturę. Mam nadzieję, że razem z przyjaciółmi i sąsiadami będziemy w serdecznej atmosferze wspólnie celebrować nasze dziedzictwo. Zachęcam również do zainteresowania swoimi projektami lokalne władze oraz media w celu zwrócenia uwagi na wydarzenie w lokalnych społecznościach – napisał ambasador Arkady Rzegocki w liście otwartym do organizacji polonijnych.

Dla każdego coś ciekawego

W śród licznych atrakcji chyba niemal każdy będzie w stanie znaleźć coś interesującego dla siebie. Dla fanów historii przygotowano m.in.:

  • wykład o najsłynniejszym polskim szpiegu – Krystynie Skarbek,
  • pokaz filmu „Lady Sue Ryder of Warsaw”,
  • oraz wystawę poświęconą naszym pilotom z Dywizjonu 303.

Miłośnicy sztuki i "mole książkowe" będą mogli wziąć udział w pokaźnej ilości spotkań autorskich oraz licznych wystawach – przygotowanych w brytyjskich galeriach i centrach kultury. Zaplanowano także sporo koncertów – z repertuarem od muzyki poważnej do folku – oraz pokazy i konkursy taneczne. Nie zabraknie również innych atrakcji takich jak: festyny, pikniki oraz degustacje tradycyjnych polskich potraw.

Natomiast pasjonaci sportu będą mogli wybierać w takich imprezach jak np. regaty o Puchar Ambasadora czy parada jachtów wokół Wyspy Wight oraz liczne mecze siatkówki, piłki nożnej oraz rugby. Dla zainteresowanych przygotowano także wyścigi gokartowe, w których będą mogli brać udział chętni uczestnicy.

Flagi i biało-czerwona szachownica

Podobnie jak w poprzednich latach, oficjalnym symbolem projektu jest biało-czerwona szachownica lotnicza – znak rozsławiony m.in. przez polskich pilotów walczących w bitwie o Anglię, a obecnie, dzięki działaniom promocyjnym ambasady RP w Londynie, stał się również znakiem rozpoznawczym Polaków w Wielkiej Brytanii.

Dodatkowym aspektem święta jest pomysł wywieszania polskich flag, nie tylko na siedzibach polonijnych stowarzyszeń i organizacji ale także – przez Polaków na ich domach. Idea obchodów Dni Polskiego Dziedzictwa zakłada również, że przy współpracy z brytyjskimi władzami, byłaby także możliwość, w najbliższej przyszłości, eksponowania polskich barw narodowych przez szereg instytucji publicznych, które podkreślałyby w ten sposób ogólnokrajowy charakter święta. Ambasador Rzegocki zasugerował, że wiąże się to z koncepcją, aby w dalszej perspektywie czasowej, z Polish Heritage Days uczynić uroczystości podobne do Dnia Świętego Patryka.