#Polanding, czyli jak „wylądowaliśmy” w Wielkiej Brytanii

07.12.2018
Opracowanie: Małgorzata Solińska

Trwa akcja polskiej ambasady w Londynie pod nazwą "#Polanding - My Polish Landing in UK". Udział mogą w niej wziąć wszyscy Polacy, nie tylko mieszkający obecnie w UK, ale również ci, którzy przebywali na Wyspach w przeszłości. Projekt został przygotowany z okazji 100-lecia istnienia Polskich Sił Powietrznych. Celem kampanii jest pokazanie różnorodnych historii i przedstawienie wkładu Polaków w życie, kulturę i gospodarkę brytyjską - nie tylko teraz ale także na przestrzeni minionego wieku.

 

Na czym polega akcja i jak można się w nią zaangażować?

Zasady są bardzo proste: należy sfotografować się lub sfilmować, a następnie wrzucić materiał na portal społecznościowy Twitter lub Facebook z hasztagiem #Polanding.  Informacja umieszczona na stronie Ambasady RP mówi:

„Opowiedz, jak znalazłeś się w Wielkiej Brytanii, co Cię tu sprowadziło i gdzie się znajdujesz: przy pomniku niedźwiedzia Wojtka w Edynburgu czy w Ognisku Polskim w Londynie. Sfotografuj się lub sfilmuj i opublikuj materiał na portalach społecznościowych Facebook i Twitter, używając biało-czerwonego filtra (tylko przy zdjęciach na Facebooku) dostępnego tutaj oraz hasztagu #Polanding.

Na zdjęciu możesz być z rodziną lub przyjaciółmi. Zaproś do udziału w akcji swoich znajomych spoza Polski i ciesz się z nami polskością, lotnictwem oraz niepodległością.”

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez polską placówkę dyplomatyczną w Londynie, w kampanii mogą wziąć udział zarówno Polacy mieszkający na Wyspach obecnie, jak i ci, którzy przebywali w Zjednoczonym Królestwie w przeszłości. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że autorzy najciekawszych zgłoszeń otrzymają okolicznościowe upominki.

Założenia kampanii #Polanding

Celem projektu jest pokazanie różnorodnych historii i przedstawienie wkładu Polaków w życie, kulturę i gospodarkę brytyjską - nie tylko teraz ale także na przestrzeni prawie całego minionego wieku. Akcja została przygotowana z okazji 100-lecia istnienia Polskich Sił Powietrznych.

Z tego powodu specjalny akcent został postawiony właśnie na nasze barwy lotnicze. Ambasada RP w Londynie zachęca:

„W związku z 100. rocznicami odzyskania niepodległości przez Polskę, pierwszego lotu bojowego Polskich Sił Powietrznych (5 listopada 1918 r.) oraz uznania biało-czerwonej szachownicy jako oficjalnego symbolu Polskich Sił Powietrznych (1 grudnia 1918 r.), Ambasada RP w Londynie zachęca Polaków do włączenia się w kampanię „#Polanding – My Polish Landing in UK”. (...) Opowiedz nam swoją historię „lądowania” w Wielkiej Brytanii i wygraj upominek! Zrób sobie zdjęcie z biało-czerwoną szachownicą lotniczą lub nakręć krótki film i podziel się nim z nami. ”

Projekt „Polanding”, oprócz uczczenia 100-lecia Polskich Sił Powietrznych, ma na celu także przypomnienie o dokonaniach i poświęceniach naszych rodaków poniesionych dla Zjednoczonego Królestwa, poczynając już od czasów Wielkiej Wojny i wspólnej walki w ramach Ententy. Następnie przez kluczową rolę, jaką żołnierze znad Wisły - a zwłaszcza polscy piloci, odegrali podczas II wojny światowej - ratując Wielką Brytanię przed niemiecką inwazją. Aż po czasy współczesne, kiedy pracowitość i przedsiębiorczość polskich emigrantów na Wyspach jest istotnym wkładem dla miejscowej ekonomii.

Spektakularny początek polskiego lotnictwa!

Stefan Stec i jego Fokker E.V
Por. Stefan Stec za sterami Fokkera E.V

Historia Polskich Sił Powietrznych zaczyna się wraz z końcem I wojny światowej i odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Aczkolwiek polskie barwy lotnicze powstały już kilka lat wcześniej. Było to wówczas dzieło porucznika Stefana Steca, który sam wymyślił ten symbol i umieścił go na maszynie, którą latał podczas wojny, w czasach kiedy naszego kraju nie było jeszcze na mapach. Następnie w 1918 r., na przejętym od Niemców samolocie Fokker E.V, namalował biało-czerwoną szachownicę i w tym samym roku uzyskał pierwsze historyczne zwycięstwo powietrzne w lotnictwie polskim - zestrzeliwując austriacki myśliwiec. Stworzony przez por. Steca znak, od 1 grudnia 1918 r., stał się oficjalnymi barwami Polskich Sił Powietrznych, a pilotowanej przez niego maszynie, w nowo utworzonej eskadrze myśliwskiej, nadano numer 001.