Wzrost wartości funta

Space

 

17.01.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Miniony tydzień przyniósł nam niespodziewany wzrost ceny funta, względem konkurencji. Szterling odrobił straty z pierwszego tygodnia roku, stabilizując w piątek swój kurs względem USD na poziomie 1,2220, oraz 1,13 względem EUR. Stosunek funta do PLN zwiększył się w piątek o prawie 2 grosze.

Przyczyną dobrej passy, są wstępne wyniki finansowe czołowych brytyjskich detalistów. Taką informację podał publicznie szef działu badań inwestycyjnych w Wealth Club Ltd(bryt. firma inwestycyjna), Jonathan Moyes. Według niego, zgłaszane przez przedsiębiorców korzystne wyniki za ostatni kwartał, oraz rosnące zainteresowanie konsumentów już wkrótce przełożyć się może na poprawę sytuacji gospodarczej całego kraju.

Nie jest jednak pewne, jak na te spekulacje zareaguje długoterminowo sama waluta. Więcej szczegółów poznamy prawdopodobnie dopiero po kolejnym wystąpieniu przewodniczącego Bank of England. Najbliższe posiedzenie zaplanowano na 2 lutego 2023.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl