Wrześniowe prognozy funta

Space

 

08.09.2021
Opracowanie: Sebastian Stanowski

Wielka Brytania ogłosiła, że nie będzie wprowadzała w najbliższym czasie dodatkowej kontroli celnej na granicy z Irlandią Północną. Rozmowy trwają od kilku miesięcy, a strony wciąż nie znalazły porozumienia. Negocjacje w tej sprawie mają być wkrótce kontynuowane. Brytyjczycy mają jednak świadomość, że tak drastyczna decyzja zakłóciłaby sytuację polityczną w Irlandii Północnej, oraz znacznie popsuła relacje z sąsiadami.

Problem na granicy z Irlandią Północną pojawił się wraz z Brexitem. Dotyczy on przewożenia produktów mięsnych, wymagających specjalnych świadectw zdrowia. Pomimo, że dokumenty Brexitowe wykluczały wznowienie kontroli granicznej, wymogi eksportowe de facto wymuszają dodatkową kontrolę celną towarów wysyłanych z terytorium Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej.

Przedłużenie rozmów z całą pewnością ustabilizuje kurs waluty. Specjaliści twierdzą, że niejasna sytuacja w relacjach pomiędzy państwami wzbudzała ryzyko krótkoterminowych spadków. Decyzja została przyjęta pozytywnie przez analityków i możliwe, że zwiększy zaufanie inwestorów do waluty w kolejnych tygodniach. To z kolei potencjalnie przełożyć się może na wzrost kursu szterlinga.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.