Umocnienie kursu funta.

Space

 

25.08.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Wraz z nowym tygodniem funt odnotował spore wzrosty względem konkurencji. Umocnienie szterlinga związane jest z pozytywnymi sygnałami gospodarczymi, jakie pojawiły się w poniedziałek. Comiesięczny raport S&P Global PMI wykazał, że brytyjska gospodarka, pomimo rosnących problemów wciąż się rozwijała, podczas gdy wskaźniki ekonomiczne reszty państw Europy, oraz w USA wyraźnie spadły.

Silna pozycja funta odbiła się również na złotówce, stosunek walut z początkiem nowego tygodnia wzrósł o niemal 7 groszy. Ta sytuacja zaowocowała wzmożonym zainteresowaniem odnośnie wymiany zapasów brytyjskiej waluty na złotówki i transferem pieniędzy z UK do Polski. Szczególnie, że wciąż rosnąca inflacja na Wyspach nie gwarantuje, że ta tendencja się utrzyma.

Wkrótce w Wielkiej Brytanii wybrany ma zostać nowy premier. Faworytem wydaje się być Liz Truss, aktualna minister w rządzie ustępującego Borisa Johnsona. Wraz z objęciem stanowiska, nowa premier ma uruchomić dodatkowy budżet, aby wspomóc zarówno rodzimą walutę, jak i zmagających się z podwyżkami cen i kosztów życia obywateli. Wiąże się to jednak z ogromnymi kosztami i ryzykiem, że inwestorzy zrezygnują z zakupu brytyjskich aktywów w kolejnych miesiącach.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl