Tani funt

Space

 

15.05.2024
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Jak dotąd, maj nie jest najszczęśliwszym miesiącem dla funta. Waluta kolejny tydzień z rzędu notuje straty wobec konkurencji. Kurs szterlinga spadł ponownie o 0,1 % do euro, oraz amerykańskiego dolara. Kolejne 8 groszy, od ubiegłego tygodnia, odrobiła wobec GBP też rodzima złotówka.

Przymiarki Bank of England do obniżki stóp procentowych nie okazały się jedynym zagrożeniem z jakim mierzyć musi się w ostatnim czasie brytyjska waluta. Tym razem mocno uderzyły w nią wyniki gospodarcze za minione półrocze. Funt od dawna uchodzi za walutę najbardziej wrażliwą na wszelkie raporty dotyczące ekonomii, oraz państwowej polityki fiskalnej.

Office of National Statistics opublikowało na początku obecnego tygodnia raport z rynku pracy. Pomimo rosnącego poziomu płac, wzrósł też poziom bezrobocia na Wyspach. W przeciągu ostatnich 3 miesięcy w UK pracę straciło 177 tys. obywateli, wobec 156 tys. bezrobotnych w analogicznym okresie w 2023 roku. Tak duża liczba osób szukających pracę, przy coraz mniejszej liczbie stanowisk, może doprowadzić do ponownych obniżek pensji.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl