Szterling w maju

Space

 

08.05.2024
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Pierwsze dni maja okazały się dla szterlinga niezbyt korzystne. Funt musiał zmierzyć się z efektem braku porozumienia pomiędzy oficjelami Bank of England. Na najwyższym szczeblu decydenci wciąż spierają się co do dalszego kierunku, w jakim prowadzona będzie polityka monetarna na Wyspach.

Pomimo dobrych prognoz, jakie pojawiły się po sukcesie Partii Pracy w wyborach parlamentarnych, szterling ponownie okazał się wrażliwy na pogłoski, sugerujące obniżkę poziomu stóp procentowych. Specjaliści z banku Goldman Sachs w swoim ostatnim raporcie obniżyli swoją długoterminową prognozę dla funta. Szterling na przestrzeni ostatniego tygodnia stracił po 1 punkcie procentowym do największych konkurentów, czyli dolara amerykańskiego, oraz euro. Znaczny spadek zanotował również wobec polskiego złotego.

Podobny scenariusz przewiduje jeden z największych banków na Wyspach, HSBC. Jego analitycy twierdzą, że Bank of England z pewnością zdecyduje się wkrótce na obniżkę stóp procentowych, co rzutować będzie na kursie waluty. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że działania te zniweczą zyski uzyskane przez szterlinga w poprzednich tygodniach.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl