Silny funt

Space

 

17.01.2024
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Szterling pewnym krokiem wszedł w nowy 2024 rok i kontynuuje ten marsz. W minionym tygodniu ugruntował swoją pozycję jako jednej z najmocniejszych obecnie walut grupy G10. Wzrost kursu specjaliści wiążą z dobrymi wynikami gospodarczymi za ostatni kwartał ubiegłego roku.

Dane opublikowane przez Office for National Statistics wskazały, że kondycja brytyjskiej gospodarki uległa poprawie już w listopadzie. W stosunku miesiąc do miesiąca, produkcja przemysłowa wzrosła bowiem o 0,2%, natomiast samo PKB o 0,3%.

Pomogło to funtowi po raz kolejny zwiększyć przewagę nad konkurentami. Jeszcze w piątek szterling wzrósł o 0,17% w stosunku do euro, oraz o 0,40% względem dolara amerykańskiego. Nasza rodzima "złotówka" w analogicznym okresie straciła do funta ponad 4 grosze.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl