Przewaga kursu funta

Space

 

18.01.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Wraz z drugim tygodniem stycznia funt zwiększył przewagę nad jednym z największych konkurentów, dolarem amerykańskim. Jednocześnie utrzymał dystans do europejskiej wspólnej waluty, uzyskany na początku miesiąca. Wysokie otwarcie zaliczył również względem polskiej złotówki.

Specjaliści są zdania, że odporność funta na warunki zewnętrzne stanowi ewenement na rynku walutowym. Do tej pory waluty cechowały się dużą podatnością na globalne czynniki ekonomiczne. Wielka Brytania już wkrótce może stanąć w obliczu sporych zmian-niepewna pozycja premiera Borisa Johnsona, oraz problemy w relacjach z Irlandią Północną w obliczu Brexitu wydawały się dotąd spędzać sen z powiek analitykom.

Silna pozycja szterlinga zdaje się jednak zaprzeczać opiniom sugerującym jego kruchość. Wg. raportu banku ING duży popyt na funta pod koniec roku 2021 spowodował, że waluta wypracowała sporą przewagę względem konkurencji i wciąż wydaje się najbardziej stabilną i bezpieczną inwestycją. Nie bez znaczenia było również wsparcie, które funt otrzymał od Bank of England. Planowane na ten rok podniesienie stóp procentowych może jednak delikatnie zahamować dynamikę wzrostu. Wkrótce przekonamy się, jak bardzo wpłynie to na brytyjską walutę.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.