Prognozy dla funta w pierwszym półroczu

Space

 

11.05.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

W ubiegłym tygodniu odbyło się kolejne posiedzenie Bank of England. Zgodnie z zapowiedziami, bank centralny zdecydował się na podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Spowodowało to spadek wartości szterlinga względem konkurentów. Kurs wymiany funta na amerykańskiego dolara osiągnął 9 maja najwyższy poziom, od niemal 20 lat.

 Specjaliści niemieckiego banku inwestycyjnego Berenberg są zdania, że Bank of England sam doprowadził do takiej sytuacji, kreując zbyt pesymistyczny obraz sytuacji gospodarczej na Wyspach. Według nich, kondycja brytyjskiej gospodarki jest w rzeczywistości dużo lepsza, a rosnąca stagnacja powodowana jest wyłącznie biernością banku centralnego. BoE musi wobec tego wykazać się dużo większym pragmatyzmem, oraz bardziej racjonalnie oceniać własne "podwórko".

 Ostatni raport walutowy banku Goldman Sachs zdaje się potwierdzać tą opinię - funt będzie spadał również względem euro, a winowajcą takiego stanu rzeczy jest sam brytyjski bank centralny. Analitycy byli wręcz zszokowani analizą zaprezentowaną przez Prezesa Bank of England, Andrew Bailey'a i również ocenili ją jako mocno chybioną. Obecny trend prawdopodobnie ulegnie zmianie w połowie obecnego roku, kiedy znikną obawy o rynek walutowy, wywołane przez toczący się konflikt zbrojny na Ukrainie.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.