Powiało optymizmem na Wyspach

Space

 

11.07.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Po dość ciężkiej dla funta końcówce czerwca, oraz bardzo niekorzystnych prognozach dotyczących kolejnych miesięcy, okazuje się, że negatywne zapowiedzi mogły być mocno na wyrost.Wszystko uległo zmianie po ostatniej publikacji danych, wskazujących na poprawę bilansu płatniczego Wielkiej Brytanii.

Wyższe stopy oszczędności Królestwa, oraz spadek cen paliw doprowadziły do poprawy kondycji ekonomicznej kraju, a w efekcie wpłynęły pozytywnie na kurs funta szterlinga. Po publikacji wyników jego cena wzrosła o ponad 8 groszy względem złotówki. Funt umocnił się również w stosunku do USD, oraz EUR. Nagły wzrost stoi w wyraźnej opozycji do wcześniej zapowiedzi ekspertów, zwiastujących stopniowe obniżki w kolejnych miesiącach.

Dane z obecnego tygodnia, również okazały się dla szterlinga korzystne. Nowe raporty o zatrudnieniu wykazały wzrost średnich zarobków o ponad 7 procent. Gorzej wypadły dane o poziomie bezrobocia - liczba osób poszukujących pracy zwiększyła się o 4 procent. Reakcja funta była natychmiastowa, waluta osiągnęła nowy rekord względem USD(1,2899).


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl