Podwyżka stóp procentowych w UK

Space

 

08.08.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Funt powoli podnosi się po dość ciężkim tygodniu. W czwartek odbyło się posiedzenie Bank of England, podczas którego zapadła decyzja o podwyższeniu stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Z wypowiedzi oficjeli banku centralnego wynika, że możemy spodziewać się jeszcze jednej, lub nawet dwóch podwyżek w bieżącym roku.

Na decyzję banku natychmiast zareagowała waluta "Wyspiarzy". Szterling zanotował stratę zarówno do USD i EUR, jak i do polskiego złotego (spadek o ponad 5 groszy). Brytyjska waluta uchodzi za jedną z najbardziej wrażliwych, a decyzja podjęta przez BoE (podwyższenie poziomu stóp o 25 punktów, zamiast spekulowanych 50) musiały wpłynąć na jego notowania.

Dopiero początek obecnego tygodnia przyniósł funtowi ulgę, a waluta odzyskała stratę z czwartku. Szterling wciąż jednak mierzyć się musi z niepewną sytuacją gospodarczą. W poniedziałek amerykański Goldman Sachs obniżył swoje prognozy dla relacji GBP-EUR, również zaskoczony tak miękkim podejściem brytyjskiego banku centralnego.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl