Panika na giełdach, słaba złotówka i jeszcze słabszy funt!

Space

 

13.03.2020
Opracowanie: Michał Kalinowski

Miniony tydzień odbił się mocno na światowych rynkach. Wynika to w głównej mierze z pandemii koronawirusa COVID-19, który rozprzestrzenia się po całym świecie.

Europejskie indeksy oraz giełda na Wall Street zanotowały potężne spadki. W czwartek najważniejszy indeks GPW - WIG 20 - odnotował spadek o 13,28% osiągając najniższy pułap od lipca 2003 roku. Giełda na Wall Street zaliczyła najgorszą sesję od słynnego "czarnego poniedziałku", czyli od ponad 32 lat!

Ta sytuacja nie mogła pozostać bez znaczenia dla rynku walutowego; złotówka zaczęła zdecydowanie tracić do EUR oraz CHF; aktualnie frank szwajcarski kosztuje ok. 4,14 PLN, ale na przestrzeni ostatnich dwóch dni osiągał on rekordową wartość 4,1588 PLN. Kurs EUR w stosunku do PLN również się poprawił, na chwile obecną musimy zapłacić ok. 8 groszy więcej, niż tydzień temu.

Słabnąca złotówka nie poddała się funtowi. Szterling stracił od początku tygodnia ok. 10 groszy. W poniedziałkowy poranek za każdego funta musieliśmy zapłacić 4,98 PLN; w tej chwili kurs oscyluje w granicach 4,88 PLN!