Losy funta w ostatnim kwartale

Space

 

17.11.2021
Opracowanie: Sebastian Stanowski

Wraz z nowym tygodniem szterling zanotował znaczny wzrost w stosunku do głównych konkurentów z grupy G10. Wyjątkowo dobrze wypadł wobec dwójki czołowych walut, euro (stosunek 1,19-najlepszy kurs wymiany w całym 2021 roku) oraz dolara amerykańskiego (1,34). Duży spadek wobec funta zanotował również polski złoty, wtorkowe notowania przyniosły różnicę niemal 10 groszy, względem tych z poprzedniego tygodnia.

Co spowodowało tak nagły wzrost brytyjskiej waluty? Według specjalistów jest to następstwo dynamicznych zmian na tamtejszym rynku pracy. Ostatnie posiedzenie Bank of England wpłynąć miało pozytywnie na sytuację gospodarczą, a statystyki zatrudnienia za ostatnie 2 miesiące znacznie wyprzedziły oczekiwania. Zgodnie z danymi, liczba osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła o niemal 15 tysięcy, natomiast liczba zatrudnionych pracowników wzrosła o 4 procent w stosunku do szacunków z końca ubiegłego roku.

Poprawa sytuacji nie pozostała bez echa również wśród organów państwowych, oraz doradczych. Zapowiadana przez BoE na luty 2022 podwyżka stóp procentowych, może zostać przesunięta już na grudzień obecnego roku. Decyzja ta miałaby przyspieszyć wzrost gospodarczy, oraz obniżyć poziom inflacji.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.