Kurs w pierwszym tygodniu 2023

Space

 

11.01.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Otwarcie roku 2023 okazało się dla brytyjskiej waluty korzystne. Po kiepskim starcie w pierwszym tygodniu roku, cały rynek z zaciekawieniem obserwował losy funta. Środa okazała się dla niego najlepszym momentem, kiedy to kurs względem złotówki wzrósł o ponad 6 groszy.

Do ciekawych wniosków doszli specjaliści banku HSBC. Ich przemyślenia przedstawił ostatnio Paul Mackel, szef działu badań walutowych. Według nich, duży deficyt na rachunku obrotów bieżących Wielkiej Brytanii, oraz nieustannie rosnące ceny energii, były główną przyczyną obniżenia wartości waluty w ostatnim kwartale 2022.

W swoim raporcie finansowym ujawnili również pogląd, że funt może wkrótce wrócić na właściwe tory. Stać może się tak wskutek spadku cen energii. To z kolei miałoby doprowadzić do zakończenia niechęci inwestorów i ponownego wzrostu zainteresowania zakupem funta szterlinga. Brytyjska waluta bez wątpienia potrzebuje wsparcia, które by wzmocniło ją w zmaganiach z konkurentami.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl