Kurs funta pod koniec roku

Space

 

14.12.2021
Opracowanie: Sebastian Stanowski

Kolejny tydzień grudnia przyniósł nam spadek złotówki względem funta szterlinga. Pomimo rekordowego w obu krajach poziomu inflacji stosunek PLN do GBP wciąż rośnie na niekorzyść naszej waluty. Sytuacja może ulec zmianie 16 grudnia, kiedy to odbędzie się kolejne posiedzenie Bank of England. Podjęte mają na nim zostać decyzje dotyczące terminu podniesienia stóp procentowych. Zbliżające się wielkimi krokami spotkanie elektryzuje cały rynek finansowy, z pewnością bowiem wpłynie na kursy walut. Czy wreszcie doczekamy podniesienia stóp w Wielkiej Brytanii?

Okazuje się, że wcale nie jest to takie oczywiste. Niedawne publikacje statystyk z brytyjskiego rynku pracy wykazały bowiem, że na przełomie października i listopada odnotowano wzrost poziomu wynagrodzeń. Świadczy to oczywiście o znacznie lepszej, niż pierwotnie przewidywano kondycji przedsiębiorstw i może doprowadzić do podtrzymania obecnego trendu przez BoE.

Czynnikiem budzącym obawy wciąż pozostaje jednak nowy szczep koronawirusa, oraz rosnący na kontynencie europejskim poziom zakażeń. Omicron wywołuje niepokój sektora finansowego, jako że większe obłożenie szpitali z pewnością doprowadzi do przekierowania części środków na walkę z epidemią, odbijając się negatywnie na walutach, do tej pory mocno wspieranych przez banki centralne. Wszystkie wymienione elementy pod uwagę wziąć musi Bank of England przy podjęciu tej strategicznej decyzji.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.