Kurs funta a napięcia w Europie Wschodniej

Space

 

15.02.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Nowy tydzień przyniósł nam wzrosty kursu funta szterlinga zarówno wobec euro, jak i polskiej złotówki. Skoki są jednak zdecydowanie mniejsze, niż w poprzednich tygodniach. Analitycy Barclays Bank są zdania, że już wkrótce sytuacja europejskiej waluty zacznie się poprawiać.

Powodem wzrostu wartości funta pozostaje mocno napięta sytuacja geopolityczna na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Widmo zbliżającej się wojny odcisnęło piętno na lokalnych walutach. Specjaliści banku Barclays są jednak zdania, że decyzja Władimira Putina o cofnięciu części jednostek z Zachodnich i Południowych okręgów do baz jest wyraźnym sygnałem początków stabilizacji.

Dobre wyniki szterlinga są też pośrednio skutkiem ostatnich notowań na brytyjskim rynku pracy. W ciągu ostatnich kilku miesięcy pracę znalazło prawie 1,5 mln mieszkańców Wysp, a to z kolei przełożyło się na wzrost wynagrodzeń (o prawie 4,5 % w stosunku do danych z października).
Problem wciąż jednak stanowi wysoka inflacja, nawet pomimo kilkukrotnego podniesienia stóp procentowych przez Bank of England.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.