Krótkotrwałe wzmocnienie funta

Space

 

29.11.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Na przełomie minionego tygodnia szterling odrobił część strat. Kurs wobec PLN osiągnął w pewnym momencie wzrost o niemal 8 groszy względem stanu z 21 października. To był największy skok kursu od początku ubiegłego miesiąca.

Przyczyną tej sytuacji okazała się publikacja wyników Indeksu PMI za listopad. Wyniki gospodarcze za ten okres na Wyspach ponownie zaskoczyły analityków. Tym razem odnotowano wzrost o 1 punkt procentowy, podczas gdy nieśmiałe przewidywania specjalistów wskazywały raczej, że wskaźnik pozostanie na niezmienionym poziomie. Tendencja nie utrzymała się długo i aktualnie notowania pary GBP/PLN są zbliżone do tych sprzed tygodnia.

Natomiast najświeższe zapowiedzi Kanclerza UK Jeremy'ego Hunt'a sugerują, że w nowym roku kalendarzowym zwiększone wydatki konsumpcyjne, napędzone niższymi podatkami mogą przynieść do budżetu dodatkowe 14 miliardów funtów netto, co mogłoby wpłynąć na funta korzystnie.  Waluta w przeszłości niejednokrotnie pozytywnie reagowała na luźniejszą politykę fiskalną.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl