Końcówka kwietnia korzystna dla szterlinga?

Space

 

21.04.2021
Opracowanie: Sebastian Stanowski

Wraz z początkiem nowego tygodnia, funt szterling odnotował wzrost o pół procent w stosunku do euro, oraz o jeden punkt procentowy w stosunku do amerykańskiego dolara. Perspektywy gospodarcze w Wielkiej Brytanii napawają dużym optymizmem, jednocześnie mając odbicie w korzystnym kursie brytyjskiej waluty. Stosunek GBP/USD jest na dobrej drodze do osiągnięcia najlepszego wyniku od 12 stycznia tego roku.

Specjaliści walutowi banku HSBC uważają jednak, iż stosunek funta do pozostałych walut, między innymi euro zacznie wkrótce spadać. Są pewni do tego stopnia, że zalecają wymianę funtów na euro. Wypuszczona przez bank nota strategiczna dla klientów inwestycyjnych sugeruje również utrzymanie niskiego stosunku dolara wobec funta, oraz potencjalne spadki kursów japońskiego jena, oraz franka szwajcarskiego, które dotąd były uznawane za stabilne.

Jako uzasadnienie prognoz bank postawił tezę o zmniejszeniu przewagi Wielkiej Brytanii nad resztą Europy w ilości szczepień, co w efekcie przełoży się na wzrost zaufania do gospodarki strefy euro. Na wyspach dziennie wykonuje się obecnie ponad 400 tys. szczepień i stanowi to znaczny spadek w stosunku do marcowego szczytu, wynoszącego ponad 500 tys. szczepień wykonywanych każdego dnia. Dla porównania, Belgia w ubiegłym tygodniu przekroczyła 550 tys., a Francja 450 tys. dziennych szczepień. Rekordzistą poprzedniego tygodnia pozostają Niemcy, które osiągnęły liczbę 740 tys. zaszczepionych obywateli jednego dnia.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.