Jak czwartkowe posiedzenie Bank of England wpłynie na kurs funta?

Space

 

05.05.2021
Opracowanie: Sebastian Stanowski

Już w najbliższy czwartek odbędzie się posiedzenie Bank of England. Powszechnie oczekuje się, że na spotkaniu zostaną podjęte szersze decyzje dotyczące luzowania polityki pieniężnej, poprzez stosowanie tzw. luzowania ilościowego, czyli zwiększenia podaży pieniądza w obiegu. W tym celu wprowadzony został przed kilkoma miesiącami program skupowania obligacji skarbu państwa (ang. gilts).

Istnieją jednakże opinie, że cel spotkania jest wręcz odwrotny, Bank chce bowiem rozpocząć swobodne ograniczanie programu luzowania ilościowego. Powodem ma być właśnie silna pozycja brytyjskiej waluty, Bank of England planuje do grudnia wykupić obligacje za ok. 875 mld funtów. Wysoki kurs GBP powoduje, że plan zostanie zrealizowany dużo wcześniej, niż zakładano, a w efekcie gospodarka brytyjska utraci przed końcem roku wsparcie Banku Centralnego. Według analityków, pierwsza decyzja może odbić się na kursie szterlinga pozytywnie, druga natomiast może doprowadzić do nagłego spadku waluty.

Szterling musi się również zmierzyć z kolejnym wyzwaniem. Zaledwie kilka dni po posiedzeniu Banku, ogłoszone zostaną wyniki wyborów w Szkocji. Samo głosowanie odbędzie się również w czwartek i wygląda na to, że władzę mogą zdobyć siły prounijne. Wybory te mogą porządnie zatrząść jednością Królestwa. Niepodległościowe dążenia Szkotów z pewnością odbiją się na sytuacji brytyjskiej waluty w najbliższych miesiącach


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.