HM Treasury wspiera funta

Space

 

23.11.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

W ubiegłym tygodniu miało miejsce jesienne wystąpienie Kanclerza Skarbu UK, Jeremy'ego Hunta. Zaprezentowany przez niego plan zakłada obniżenie inflacji, wsparcie dla usług publicznych (m.in. szkół), oraz definiuje zakres działań mających doprowadzić do długoterminowego wzrostu gospodarczego, aby sfinansować postawione cele, HM Treasury zamierza zwiększyć podatki, w tym te od dywidend.

Właśnie ta decyzja wywołała największe protesty na Wyspach. Przedsiębiorcy są zbulwersowani koniecznością oddania do budżetu ogromnych sum, również ze zwiększonych podatków od nieruchomości. Krajowy budżet potrzebuje jednak pilnego zastrzyku gotówki. Na wstępną ocenę planu pokusili się specjaliści banku Goldman Sachs. Są oni zdania, że pomimo wielu reform, rok 2023 będzie ciężkim okresem dla szterlinga, w którym prawdopodobnie jego kurs ulegnie znacznemu spadkowi. Łatanie dziury budżetowej, przy jednoczesnej walce z inflacją może się okazać dużo trudniejszym zadaniem, niż głosi dokument kanclerza.

Tymczasowo jednak, funt zareagował bardzo pozytywnie na wystąpienie Hunta. Wraz z początkiem nowego tygodnia rozpoczął odrabianie strat wobec konkurencji. W momencie pisania tekstu, wzrósł on o niemal 8 groszy w stosunku do polskiej złotówki, oraz o 0,30% względem amerykańskiego dolara. Jeśli zapowiedzi Goldman Sachs okażą się prawdziwe, grudzień może okazać się idealnym momentem do sprzedaży zapasów GBP, przed nadciągającymi spadkami.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl