Funt znów taniej.

Space

 

19.10.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

 

Funt ponownie zanotował straty względem głównych konkurentów. Kurs szterlinga spadł o 1 punkt procentowy względem dolara, oraz o pół procenta względem euro. 3 grosze odzyskał również wobec brytyjskiej waluty polski złoty.

Spadek spowodowany był prezentacją wyników inflacji na Wyspach. Osiągnęła ona ponownie wynik dwucyfrowy i przerosła szacunki Bank of England. Nie zniechęciło to jednak samego banku centralnego do dalszego podnoszenia stóp procentowych. Ekonomiści twierdzą, że w najbliższych miesiącach mogą zostać podniesione nawet do poziomu 4 procent.

Wzrost cen energii dla konsumentów spowoduje prawdopodobnie dalsze skoki inflacji w ostatnich miesiącach roku. Znacznie komplikuje to strategię nowego rządu, którego celem było napędzenie brytyjskiej gospodarki. Waluta z pewnością odczuje bowiem kolejne zawirowania na rynku surowcowym, ponadto będzie musiała zmierzyć się z stagflacją.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl