Funt w tarapatach

Space

 

21.02.2024
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Szterling odnotował nagłe spadki kursu w połowie ubiegłego tygodnia. Jego stosunek do euro w czwartek spadł 1,17 do 1,1710, natomiast polski złoty odrobił niemal 4 grosze. Również dolar odrobił część strat z początku lutego(1,255 zamiast 1,2570).

Przyczyną tak słabej kondycji funta okazała się publikacja danych gospodarczych przez Office for National Statistics. Zgodnie z danymi, gospodarka Wielkiej Brytanii skurczyła się o 0,3%, wobec oczekiwanego 0,1%. Oznacza to, że na Wyspy wróciła recesja, spędzająca sen z powiek ekonomistom.

Pomimo tego ONS zapowiada, że w dalszej części roku funta może czekać niewielkie ożywienie. Ratunkiem dla szterlinga może być wciąż Bank of England i wyższe prawdopodobieństwo reakcji na sytuację zmianą poziomu stóp procentowych. Europejski Bank Centralny i Rezerwa Federalna prawdopodobnie pozostaną w tej kwestii bierne i nie wesprą konkurencyjnych walut.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl