Funt w ofensywie

Space

 

27.07.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Rosnące w Europie ceny gazu wywierają coraz to większą presję zarówno na euro, jak i na polską złotówkę. Obie waluty zaliczyły w środę bardzo słabe otwarcie sesji, tracąc znacznie do amerykańskiego dolara, oraz funta szterlinga. Co gorsza, według specjalistów jest to dopiero początek recesji, która ma nawiedzić państwa Wspólnoty w najbliższych miesiącach.

Taki scenariusz przewidują m.in. analitycy amerykańskiego banku Goldman Sachs. W najnowszym raporcie sugerują, że wzrost cen gazu, oraz jego ograniczona dostępność wpłyną na aktywność gospodarczą państw UE, co w efekcie doprowadzi do pogorszenia się ich sytuacji ekonomicznej. Raport ocenia szanse na wystąpienie recesji na około 60 %. Ryzyko może się jednak zwiększyć, jeśli Rosja postanowi jeszcze bardziej ograniczyć przepływ surowca do Europy Zachodniej.

Cena GBP na giełdzie wzrosła o ponad 15 groszy w ciągu ostatnich 24 godzin i jest jednym z największych skoków dla pary GBP/PLN, odnotowanych w tym roku. Prognozy sugerują dalsze spadki naszej waluty, a w związku z potencjalną recesją istnieje nawet ryzyko przekroczenia historycznie najwyższych kursów wymiany złotówki na euro oraz brytyjskiego funta.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl