Funt w drugiej połowie grudnia

Space

 

21.12.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Miniony tydzień okazał się mocno burzliwym dla funta. Szterling znacząco powiększył stratę zarówno do złotówki, jak i swoich głównych konkurentów, euro oraz dolara amerykańskiego. Różnica kursu GBP/PLN pomiędzy poniedziałkiem, a piątkiem wyniosła w pewnym momencie niemal 8 groszy. Strata do EUR i USD wyniosła odpowiednio - 1,5 procenta, oraz 2 procent.

Przyczyną osłabienia funta okazały się zaskakujące decyzje, podjęte na globalnym rynku przez banki centralne. W środę, Bank of England ogłosił podniesienie stóp procentowych na Wyspach o 50 punktów bazowych. Następnego dnia identyczną decyzję podjął Europejski Bank Centralny, co wstrząsnęło wartością akcji, oraz walut.

Wsparcie EBC dla wspólnej waluty może w dłuższym okresie wpłynąć na jej stosunek, do pozostałych walut grupy G10. W chwili obecnej Bank dość oszczędnie wypowiada się co do planowanego terminu wspierania euro. Mocno wpływa to na inwestorów, którzy w obawie przed dalszymi spadkami GBP wyprzedali swoje zapasy waluty jeszcze w piątek.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl