Funt w drodze po koronę

Space

 

02.05.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Zła passa szterlinga w ostatnich tygodniach była zmorą dla Wielkiej Brytanii, oraz jej polityki fiskalnej. Niski kurs odstraszał inwestorów, a kiepskie prognozy dodatkowo zniechęcały rynek do inwestycji w brytyjską walutę. Nie bez znaczenia pozostawała również bierność Bank of England w kwestii wpierania funta.

Sytuacja może się jednak odwrócić już w najbliższym tygodniu. Na sobotę zaplanowana jest koronacja Króla Karola, a według analityków banku HSBC już od poniedziałku szterling rozpocznie swój własny marsz po koronę. Powodem ma być mocno sprzyjająca koniunktura, oraz pomoc banku centralnego.

Funt może zyskać wobec konkurencji dzięki pozytywnym danym, dotyczącym aktywności gospodarczej na Wyspach. Co więcej, specjaliści są zdania, że Bank of England już wkrótce ponownie podniesie poziom stóp procentowych. Przy jednoczesnym osłabieniu euro, oraz planowanym podniesieniu stóp przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych, szterling może okazać się zwycięzcą wyścigu. Z pewnością wydarzenia te wpłyną również na jego relację wobec polskiego złotego.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl