Funt rośnie

Space

 

12.06.2024
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Czerwiec, w porównaniu do ostatnich dwunastu miesięcy, okazuje się najlepszym miesiącem dla szterlinga. Brytyjska waluta nabrała wiatru w żagle i mocno zdystansowała się do konkurencji, wyrastając na zdecydowanego lidera grupy G10. Co ciekawe, specjaliści są zdania, że funt może pozostać w tak dobrej formie również w kolejnych tygodniach. 

Za znaczny wzrost kursu waluty odpowiada obecnie kilka czynników. Pierwszy, to od dawna zapowiadana zmiana warty w brytyjskim parlamencie. Mocna pozycja wyborcza Partii Pracy wpływa póki co bardzo korzystnie na funta. Pomimo dość przeciętnych wyników z rynku zatrudnienia, utrzymał on przewagę nad USD i EUR. Ważnym czynnikiem były przecieki z zaplanowanego na kolejny tydzień raportu inflacyjnego. Funt znacznie powiększył też dystans do polskiej "złotówki". Na niekorzyść naszej waluty wpłynęły sobotnie wybory parlamentarne, oraz ich wyniki.

Bezrobocie na Wyspach wzrosło w ciągu ostatniego miesiąca o 0,1%. W perspektywie rocznej Wielka Brytania odnotowała jednak zwiększenie nowych stanowisk pracy o 0,7%. Dodatkowo, o prawie 6% wzrosły średnie zarobki. Z pewnością te wyniki wpłyną na działania podejmowane przez Bank of England w następnych miesiącach.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl