Funt odrabia straty

Space

 

06.10.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Nowy tydzień przyniósł ulgę brytyjskiej walucie. Funt po raz pierwszy od dłuższego czasu odnotował wzrost, względem głównych konkurentów. Wpłynęły na to pozytywne nastroje inwestorów, po niedawnej zmianie kierunku polityki fiskalnej, związanej z wyborem nowych władz.

Dodatkowym katalizatorem napędzającym walutę, okazała się deklaracja Kanclerza skarbu Kwasiego Kwartenga, o przygotowaniu specjalnego planu fiskalnego na najbliższe miesiące. Plan miał doprowadzić do pobudzenia brytyjskiej gospodarki, oraz aktywizacji inwestorów. Rynek ponownie dał się porwać tak szumnym zapowiedziom, na co funt zareagował pozytywnie.

W połowie tygodnia nastąpił jednak spadek optymizmu na rynku walutowym. Specjaliści uważają, że powodem jest brak odpowiedniej organizacji zaplecza Premier Truss. Dziennikarze Channel 4 twierdzą, że politycy prześcigają się w wygłaszaniu deklaracji mających uspokoić rynki, wciąż nie otrzymaliśmy jednak od nich żadnych konkretów. Może to doprowadzić do pogłębienia kryzysu funta szterlinga w ostatnim kwartale roku.


 Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl