Funt na wyboistej drodze

Space

 

22.08.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Ostatnie tygodnie wyraźnie pokazują, że na rynku walut ciężko o stabilizację. Ilość czynników wpływających na kurs waluty jest tak nieprzewidywalny, że nigdy nie możemy być pewni co przyniesie jutro. Nie inaczej było w minionym tygodniu. A w centrum tych wydarzeń ponownie znalazł się funt.

W czwartek przewaga GBP nad PLN ponownie zwiększyła się o 2 grosze wskutek publikacji kolejnych danych ekonomicznych. Tym razem powiązano spadek inflacji na Wyspach z branżami hotelarską, oraz turystyczną. Według ekonomistów ceny biletów lotniczych, oraz hoteli miały spory wpływ na poprawę sytuacji gospodarczej Wielkiej Brytanii. Piątek przyniósł jednak kolejne osłabienie, a odpowiedzialna za nie była publikacja wolumenów sprzedaży detalicznej. Zainteresowanie konsumentów zakupem towarów w detalu spadło o ponad 1 procent, wobec prognozowanego.

Lepsze wyniki przyniósł szterlingowi początek obecnego tygodnia. W poniedziałek funt wzrósł o ponad 1 grosz względem "złotówki". Wtorek pomógł mu ugruntować pozycję. Tego czy tendencja wzrostowa będzie towarzyszyć funtowi również w kolejnych tygodniach, przekonamy się zapewne już wkrótce.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl