Funt na sinusoidzie

Space

 

21.02.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Za nami trzeci tydzień lutego. W ubiegłą środę funt stracił po niemal 1 % do euro i dolara amerykańskiego. Stosunek do polskiego złotego również zwiększył się o 2 grosze na korzyść GBP.

Powodem nagłych skoków waluty są wyniki ekonomiczne na Wyspach. Poziom inflacji spada w tempie dużo większym, niż oczekiwano. W lutym osiągnął on 10.1 %, wobec oczekiwanego 10.3 %. Doprowadzi to najprawdopodobniej do konieczności ponownej oceny sytuacji przez Bank of England, bowiem w najbliższym czasie przewidywano kolejne podniesienie poziomu stóp procentowych.

W obecnym miesiącu szterling zanotował znaczne straty, szczególne względem USD. Długoterminowo spadek inflacji wpłynie jednak z pewnością korzystnie na walutę. Przedstawiciele Bank of England na ostatnim wystąpieniu zapowiedzieli, ze do 2024 roku inflacja osiągnie prawdopodobnie poziom 2 %.

Obecny tydzień przynosi ulgę dla funta. We wtorek, szterling zanotował skok o 6 groszy względem "złotówki". Odrobił również część strat do pozostałych konkurentów. Stało się to wskutek prezentacji wyników Indeksu Global PMI za ostatnie miesiące. Wg. analityków gospodarka Wielkiej Brytanii okazała się dużo odporniejsza na kryzys, niż wcześniej przewidywano i wyraźnie widać oznaki poprawy jej kondycji.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl