Funt mocno traci do złotówki

Space

 

06.03.2025
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Pierwszy tydzień marca stanowi kolejny trudny etap dla szterlinga, próbującego odzyskać pozycję lidera rynku walutowego. Brytyjska waluta mierzyć się musi z kiepską koniunkturą od początku roku, a ostatnie tygodnie nie pomogły w walce z konkurencją. Co gorsza, prognozy wciąż nie są optymistyczne.

Po informacji o nałożeniu przez USA dodatkowych ceł na towary importowane z Kanady, Meksyku oraz Chin waluty tych państw poszybowały w dół. Straciło na tym również euro, ponieważ UE czeka na decyzje dotyczące importu towarów z obszaru wewnątrzwspólnotowego. Szterling wydawał się w całej tej sytuacji być dość bezpieczną przystanią, jako że po Brexicie nie dotyczą go unijne umowy obustronne z USA, a Premier Keir Starmer osobiście udał się do USA na negocjacje z Prezydentem Donaldem Trumpem.

Zaskakująco dobrze na dynamiczne decyzje świeżo wybranego prezydenta USA, również dotyczące wojny na Ukrainie zareagował jednak polski złoty. Nasza rodzima moneta skorzystała na tendencji, której uległy waluty konkurencyjne, czyli ogłoszeniu przez USA wstrzymania wsparcia finansowego dla Ukrainy, oraz mediacjom mającym na celu jak najszybsze zawarcie pokoju. Złotówka odzyskała już ponad 13 groszy straty do funta, oraz 6 groszy do dolara amerykańskiego.

Zdaniem analityków banku Pekao SA stabilność walut regionu Europy Wschodniej przy takiej dynamice polityki handlowej Trumpa oraz jego mocnym stanowisko wobec toczącej się wojny, świadczy o ich sile. Według raportu "złotówka" powinna utrzymać swój obecny kurs w kolejnych tygodniach, nie przewiduje on jednak dalszego wzrostu. Dodatkowo, na korzyść PLN działa perspektywa kontynuacji przez NBP prowadzenia dotychczasowej, mocno restrykcyjnej polityki monetarnej w kolejnych miesiącach roku.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl