Funt brytyjski na zakręcie

Space

 

01.02.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Najnowsze dane PMI w Wielkiej Brytanii (wskaźnik aktywności finansowej) znacznie wyhamowały dynamikę wzrostu szterlinga. Wyniki za pierwszy miesiąc nowego roku opublikowało S&P Global, jeden z amerykańskich gigantów analityki finansowej. Okazały się one gorsze, niż początkowo zakładano.

Wskaźniki usług i produkcji okazały się niższe o kilka punktów od prognozowanych. Spadły również w stosunku do wyników z końca 2022 roku. Spadek zaliczyła też gospodarka jako całość-wskaźnik Composite PMI wyniósł o 2 punkty mniej, niż w grudniu. Zawirowania odczuł szterling, który po niezłym poprzednim tygodniu znacznie zwolnił odrabianie strat do konkurencji. Sytuacja ta spowodowała w Królestwie wzrost obaw o nawrót recesji. Z miejsca wśród analityków pojawiły się spekulacje o kolejnym podniesieniu stóp procentowych przez Bank of England.
Decyzję w tej sprawie poznamy już na początku lutego, z pewnością nie pozostanie ona bez wpływu na rynek walutowy.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl