Czy kolejny kwartał będzie korzystny dla funta?

Space

 

30.03.2021
Opracowanie: Sebastian Stanowski

W ostatnich dniach kurs funta delikatnie osłabł, w stosunku do silnej pozycji z ubiegłego tygodnia. Specjaliści zaczynają się znów prześcigać w domysłach co do prawdopodobnej reakcji brytyjskiej waluty na kolejny kwartał. Większość opinii głosi jednak, że kwiecień tradycyjnie już uznawany jest za najlepszy miesiąc dla szterlinga. Świadczyć to może o kolejnym umocnieniu w nadchodzących dniach, jednakże rzeczywistą tendencję ocenić będziemy w stanie dopiero w czwartek, na początku nowego miesiąca.

Na giełdach zaobserwowano znaczny wzrost zakupu brytyjskich obligacji rządowych (tzw. gilts) przez obcokrajowców. Popyt na aktywa państwowe jest w tym momencie największy od 2009 roku. Z pewnością ma to związek z dużym zaufaniem inwestorów do kondycji brytyjskiej gospodarki, która dynamicznie zaczyna wychodzić z kryzysu, mimo pierwotnych obaw po ratyfikacji Brexitu.

Ponadto warto wspomnieć, że zgodnie z sygnałami płynącymi z Bank of England, stopy procentowe w UK nie zostaną podniesione do roku 2021. Odważniejsze przecieki sugerują nawet, że ich podniesienia spodziewać możemy się dopiero w roku 2026.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.