Czy kolejna fala pandemii zagrozi funtowi?

Space

 

08.12.2021
Opracowanie: Sebastian Stanowski

Pomimo wcześniejszych zapowiedzi, Bank of England zdecydował się na przesunięcie posiedzenia, na którym podniesione miały zostać stopy procentowe. Planowane na grudzień obecnego roku zostanie przełożone na początek 2022 roku.

Powodem są obawy związane z nowym szczepem wirusa, który prawdopodobnie niebawem doprowadzi do kolejnej fali zakażeń. Wariant Omicron pojawił się już w kilku europejskich krajach, m.in. Holandii, Włoszech, Niemczech oraz Portugalii. Przedstawiciele banku mają świadomość, że zwiększenie poziomu zakażeń może stworzyć konieczność podjęcia kolejnych działań prewencyjnych, te z kolei mogą uderzyć ponownie w brytyjską gospodarkę.

Optymistyczne dla funta prognozy płyną natomiast z raportów Deutsche Bank. Stratedzy są bowiem zdania, że ze względu na duże wsparcie rządu dla brytyjskiej waluty w ostatnich miesiącach, wydaje się ona najbezpieczniejszą w dobie kolejnej fali pandemii i jako jedna z nielicznych może wyjść z kryzysu bez szwanku. Opinię zdają się podzielać przedstawiciele BoE, którzy wyraźnie zapowiedzieli, że podniesienie stóp opóźnione zostanie maksymalnie do końca pierwszego kwartału 2022. Możemy wobec tego wysnuć wniosek, że najbliższe miesiące powinny kształtować się dla funta szterlinga dosyć stabilnie, a najbardziej burzliwe chwile funt ma już za sobą.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.