Czy funta czeka regres?

Space

 

04.07.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Po bardzo mocnym półroczu, funt szterling zanotował spadek o niemal 5 groszy w końcówce czerwca. Pozytywne prognozy dotyczące waluty, których świadkami byliśmy w ostatnich miesiącach, zaczynają być zastępowane przez te mniej optymistyczne. O najświeższą pokusił się niemiecki Commerzbank.

Zgodnie z zapowiedzią analityków niemieckiej instytucji, funt w najbliższych miesiącach spotkać się może z długoterminowym spadkiem swojej wartości i utracie przewagi nad dolarem amerykańskim, oraz euro. Ich teorię zdaje się potwierdzać efekt niedawnych decyzji Bank of England. Pomimo podniesienia poziomu stóp procentowych o kolejne 50 punktów(do 5 procent), brytyjska waluta wcale nie zareagowała pozytywnie.

Commerzbank wyraźnie piętnuje błędną taktykę banku centralnego, który zamiast zredefiniować swoją obecną politykę pieniężną, szkodliwą dla samego funta, stara się łatać dziury inflacyjne bezpiecznym i delikatnym zwiększaniem poziomu stóp. Ta praktyka przynieść ma wyraźne straty szterlingowi, a jej negatywne skutki zaobserwujemy w nadchodzących tygodniach.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl