Czy funt się obroni?

Space

 

18.08.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Specjaliści banku HSBC są zdania, że funt szterling może wkrótce spotkać się z ogromnym naciskiem ze strony dolara, oraz euro. Powodem takiej sytuacji są kiepskie wyniki gospodarcze na Wyspach za ostatni miesiąc. Rosnąca inflacja podkopała pozycję rodzimej waluty i stwarza ryzyko dalszych osłabień w dłuższej perspektywie.

Inflacja w lipcu przekroczyła poziom 10 procent i zaskoczyła nawet najmniej optymistycznych inwestorów. Wyśmiewana początkowo teoria Bank of England o osiągnięciu 13 procentowego szczytu, okazuje się w tym momencie bardzo prawdopodobna. To z kolei może wywrzeć presję na Banku Centralnym, zmuszając go do ponownego podniesienia stóp procentowych.

Taki obrót spraw z pewnością nie wpłynie korzystnie na szterlinga, zmagającego się z problemami od kilku miesięcy. Analitycy przewidują, że do końca roku, stopy w UK mogą zostać podniesione jeszcze o 100 punktów bazowych.
Spodziewać wobec tego możemy się osłabienia funta, również wobec naszej złotówki.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl