Czy funt odrobi straty?

Space

 

23.03.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Zgodnie z zapowiedziami, w ostatni czwartek w Londynie odbyło się posiedzenie banku centralnego Anglii. Podjęte na nim zostały decyzje o kolejnym podniesieniu stóp procentowych. Bank of England chce w ten sposób zaktywizować funta szterlinga i umocnić jego pozycję, szczególnie wobec największych rywali - euro oraz dolara amerykańskiego. Stopy zostały podniesione o 25 punktów bazowych.

Z każdym kolejnym dniem toczącej się wojny na Ukrainie sytuacja na rynku walutowym wydaje się stabilizować. Po początkowym szoku, który odbił się na większości walut uznawanych dotąd za bezpieczne, sygnały płynące z frontu zdają się obecnie wpływać na nie korzystnie. Banki centralne zaczęły wobec tego reagować podjęciem szeregu działań, mających pobudzić rodzime gospodarki.

Reakcja kursu funta była natychmiastowa, wraz z poniedziałkowym otwarciem sesji szterling zanotował duże spadki względem większości walut grupy G10. W kolejnych dniach zaczął odrabiać straty, jednak dalsze wzrosty mogą zostać zatrzymane przez ogłoszoną ostatnio strategię amerykańskiej Rezerwy Federalnej.
W obawie o kondycję dolara, przewodniczący Rezerwy Jerome Powell, ogłosił w poniedziałek, że wkrótce stopy procentowe w USA zostaną podwyższone o 50 punktów bazowych. Analitycy są zdania, że zablokuje to wzrost funt szterlinga na giełdzie, ponieważ USD wciąż uchodzi za walutę dużo bezpieczniejszą w dobie toczącego się na wschodzie Europy konfliktu zbrojnego.

W England.pl podczas spadków kursu funta, za każdym razem odnotowujemy wzmożoną aktywność osób które zlecają przez nasz serwis przelew z Polski do UK. Na pewno czasami warto poczekać na taki moment, aby szybko wysłać pieniądze na konto do Anglii, Szkocji lub Irlandii Północnej po dobrym kursie.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.