Czy funt odrobi stratę?

Space

 

10.05.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Po serii majowych spadków, szterling ustabilizował swój kurs i zdaje się dużo pewniejszą walutą niż kilka tygodni temu. Kiepska forma funta o tej porze roku nie jest niczym nowym. Historycznie maj zawsze był miesiącem, w którym funt tracił do konkurencji. Nie bez kozery na Wyspach przyjęło się powiedzenie "sell in may and go away"(sprzedaj w maju i odejdź).

Specjaliści są jednak zdania, że spadki są tylko chwilowe i już wkrótce zaobserwujemy zmianę tendencji. Chris Beauchamp z IG Group (brytyjskie przedsiębiorstwo finansowe) twierdzi, że wciąż niepewna sytuacja gospodarcza oraz ogromne zadłużenie Stanów Zjednoczonych zmusi wkrótce Rezerwę Federalną do podjęcia drastycznych kroków. Póki co, inwestorzy są bardzo ostrożni w podejmowaniu decyzji, co też wpływa na ceny aktywów.

Ulgę szterlingowi przynieść mogą decyzje Bank of England, którego posiedzenie zapowiedziano na najbliższy czwartek. Funt rozpoczął odrabianie strat. Wtorkowe otwarcie giełdy przyniosło wzrost GBP względem EUR (1,15 wobec 1,14), oraz PLN (wzrost o ponad 2,5 grosza). Bez zmian pozostała relacja szterlinga wobec dolara amerykańskiego.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl