Czy euro wkrótce dogoni funta?

Space

 

07.04.2021
Opracowanie: Sebastian Stanowski

Pomimo rosnącej liczby zakażeń w Europie, oraz szeregu decyzji o wprowadzeniu kolejnych obostrzeń, specjaliści wciąż próbują prognozować przyszłość rynku walutowego. Dwa czołowe szwajcarskie banki, UBS i Credit Suisse twierdzą, że kurs funta niedługo może wzrosnąć w stosunku do euro, głównie ze względu na skuteczność brytyjskiego programu szczepień. Wzorowo prowadzona polityka może wkrótce doprowadzić do stopniowego odmrażania gospodarki, a w efekcie do znacznego wzrostu gospodarczego. I to w momencie, kiedy reszta Europy staje w obliczu kolejnej fali epidemii.

Zupełnie innego zdania są specjaliści francuskiego Credit Agricole. Wskazują oni, iż ze względu na rosnące zapotrzebowanie na drugą dawkę szczepionki, wkrótce Wielka Brytania zmierzyć się może z problemem zmniejszonej podaży leku. Odmrożone mają natomiast zostać zaległe dostawy szczepionek do krajów UE, między innymi z Indii. Zwiększona ilość produktu, wzorem sytuacji w UK sugerować może wzrost kursu europejskiej waluty.

Ponadto, aby utrzymać przewagę programu szczepień nad resztą Europy, Brytyjczycy będą musieli zorganizować przyspieszenie dostaw, co również może odbić się na kursie szterlinga.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.