Czy czekają nas wzrosty kursu funta?

Space

 

12.01.2022
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Nowy tydzień przyniósł niespodziewanie niewielki spadek kursu szterlinga. Waluta powoli odrabia poniedziałkowe straty, a giełda wciąż wydaje się tkwić w niepewności co do dalszych ruchów. Nieco więcej światła na tę sytuację zdaje się rzucać nowy raport analityków banku Barclays.

Według zebranych przez specjalistów danych, już wkrótce będziemy świadkami kolejnych umocnień funta szterlinga względem największych rywali, czyli euro i dolara amerykańskiego. Ponieważ funt zanotował najlepsze otwarcie roku ze wszystkich walut grupy G10, stosunek do naszej rodzimej waluty również może ulec zmianie, na niekorzyść złotówki.

Kondycja pozostałych walut również uległa pogorszeniu wskutek rosnącej inflacji. Stany Zjednoczone, podobnie jak Wielka Brytania mierzą się z najwyższym jej poziomem od wielu lat. Wzrost cen, który pierwotnie uważano za chwilowy, może okazać się globalnie problemem długoterminowym. Na luty zapowiedziana została kolejna podwyżka stóp procentowych na Wyspach. Bez wątpienia ilość podwyżek zaplanowanych na 2022 rok będzie buforem tempa wzrostu szterlinga.


Uwaga! Opublikowane na stronie komentarze walutowe nie mają charakteru rekomendacji ich autora lub serwisu England.pl.