Co z funtem na jesień?

Space

 

29.08.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Za nami kolejny tydzień zawirowań na rynku walutowym. W ubiegłą środę szterling ponownie stracił na wartości. Przyczyną takiej sytuacji była publikacja sierpniowych danych z sektora usług.

Według danych opublikowanych przez S&P Global, w sierpniu koszty pożyczek bankowych oraz pozostałe czynniki, odciskające piętno na zwykłej egzystencji obywateli, wpłynęły na spadek aktywności w sektorze usług, oraz na zmniejszenie wolumenu produkcji przemysłowej. Przekłada się to na spadek liczby zamówień, a w efekcie na zastój gospodarczy. Wciąż wysoki poziom stóp procentowych na Wyspach z pewnością nie ułatwia sytuacji.

Co gorsza, wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec problemów szterlinga. Według raportu japońskiej spółki holdingowej Nomura, jesień przynieść może kolejne spadki brytyjskiej waluty. Dokument wskazuje przede wszystkim na niepewną sytuację na rynku zatrudnienia. Z jednej strony w UK obserwujemy wzrost zarobków, ale z drugiej jednak wyraźną redukcję etatów i wzrost bezrobocia. Nomura przewiduje również kolejne podwyżki stóp procentowych przez Bank of England, co nie pozostanie bez wpływu na funta.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl