Co czeka funta w sierpniu?

Space

 

03.08.2023
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Ubiegły tydzień stanowił dla szterlinga moment wytchnienia. Waluta utrzymywała dosyć stabilny kurs i dopiero w poniedziałek zanotowała spore spadki. W środę funt odrobił jednak 3 groszową stratę do złotówki i wydaje się, że do końca obecnego tygodnia nie powinniśmy spodziewać się żadnych drastycznych skoków.

Specjaliści niemieckiego Berenger Bank pokusili się o ocenę perspektyw poszczególnych walut. W swoim najnowszym raporcie, wskazują na wykluczenie populizmu z dialogu brytyjskich elit politycznych. Spójna sytuacja polityczna wpływa na poprawę kondycji ekonomicznej, a to w efekcie napędza funta w wyścigu po status najsilniejszej waluty w czasach kryzysu gospodarczego. Zgodnie z ich zapowiedziami, szterling może utrzymywać to miano przez kilka kolejnych miesięcy.

Innego zdania są jednak analitycy TD Securities(kanadyjski bank inwestycyjny). Według nich, tylko kolejna podwyżka poziomu stóp procentowych o 50 punktów bazowych może wpłynąć na szterlinga pozytywnie. Ryzyko stanowi jednak niedawna zapowiedź oficjeli banku centralnego, sugerująca że będzie to ostatnia podwyżka stóp w najbliższym czasie. Bank of England nie zamierza więcej wspierać brytyjskiej waluty, szczególnie w obliczu wyraźnej poprawy gospodarki kraju.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl