Burzliwy tydzień dla szterlinga

Space

 

23.01.2024
Opracowanie: Sebastian Stanowski, England.pl

Miniony tydzień wyraźnie nie oszczędzał funta. Jeszcze w środę szterling odnotował znaczny wzrost, w związku z publikacją danych na temat inflacji na Wyspach. Okazały się one lepsze, od przewidywanych i wpłynęły na wartość brytyjskich obligacji, a w efekcie również na kurs waluty.

Piątkowe informacje ekonomiczne stanowiły już jednak duży cios dla szterlinga. Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii spadła w grudniu o 0,5% w stosunku miesiąc do miesiąca. Dane te oczywiście od razu obniżyły rentowność brytyjskich papierów wartościowych. Konsumenci w UK wciąż mierzą się z wysokimi cenami i rosnącymi stopami procentowymi, czego wyraźnym odbiciem są wyżej wspomniane dane.

Aktualny tydzień niespodziewanie pomógł funtowi odrobić poniesione straty. Waluta pozytywnie zareagowała na dane płynące z rynku akcji, oraz nowego rekordu otwarcia indeksu S&P 500. Specjaliści Oversea-Chinese Banking Corporation są zdania, że funt będzie utrzymywał delikatną tendencję wzrostową w kolejnych tygodniach, za sprawą biernego podejścia Bank of England do podniesienia poziomu stóp procentowych.


Przedstawione, poglądy, są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji serwisu England.pl w zakresie kupna czy sprzedaży brytyjskiego funta. Poglądy te nie stanowią doradztwa w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje podjęte na podstawie komentarza, ponosi czytelnik serwisu England.pl