Przelewy do Polski 4.8000 -0.62% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9350 -0.48% 

Przelewy do Polski 4.8000 -0.62% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.9350 -0.48% 

Kurs funta - GBP/PLN - prognozy

Dane za okres: Dzisiaj 1 tydz 2 tyg 1 mc 3 mc 6 mc 12 mc

 

Kurs średni GBP/PLN - wykres przedstawia uśredniony kurs funta brytyjskiego w serwisie England.pl.

 

Aktualny kurs wymiany funta szterlinga (GBP)

Bieżący kurs wymiany brytyjskiej waluty w naszym serwisie przy przelewach z i do Wielkiej Brytanii.

Do Polski
4.9854 
  Do W. Brytanii
5.1498 

Przelicznik walut

Wprowadź kwotę, którą chcesz przelać zaznaczając odpowiedni kierunek transferu - do Polski lub do UK.

Polski UK

 


 

Komentarze i prognozy

 

 

Brexit znowu dołuje GBP

Brexit znowu dołuje funta

Od początku bieżącego tygodnia brytyjska waluta ponownie zaczęła tracić na wartości. Był to efekt weekendowych rozmów na linii Londyn-Bruksela, które nie przyniosły żadnego postępu. Pesymizm inwestorów szybko odbił się na notowaniach szterlinga, co było już widać tuż po otwarciu giełdy walutowej w poniedziałek rano.

Mimo intensywnych rozmów, prowadzonych pod koniec tygodnia pomiędzy UK i UE, wciąż nie ma porozumienia co do warunków, na jakich Wielka Brytania ma opuścić struktury Unii Europejskiej. Mimo obiecujących zapowiedzi, nierozstrzygnięte pozostają ciągle kluczowe, a zarazem najbardziej skomplikowane kwestie - m.in. sprawa granicy między Republiką Irlandii a brytyjskim Ulsterem. Unijny negocjator ds. Brexitu - Michel Barnier, dyplomatycznie poinformował:

– Pomimo intensywnych wysiłków, niektóre kluczowe kwestie wciąż pozostają otwarte...

Weekendowy rozwój wydarzeń od początku bieżącego tygodnia negatywnie odbija się na notowaniach funta. Sytuację pogorszył jeszcze fakt odwołania, przewidzianego na poniedziałek, szczytu unijnych negocjatorów. Środowe spotkanie premier Theresy May z przedstawicielami krajów UE też nie przyniosło przełomu. Istnieją obawy, że fiasko rozmów na obecnym etapie wstrzyma proces negocjacyjny na długie tygodnie. Tymczasem data opuszczenia UE zbliża się już wielkimi krokami – niezależnie od tego czy uda się wypracować porozumienie, Wielka Brytania przestanie być członkiem Unii 29 marca 2019 roku.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 18.10.2018

Droższy szterling

Funt jeszcze droższy

Od połowy tego tygodnia brytyjska waluta ponownie zaczęła intensywnie piąć się do góry. W chwili obecnej szterling osiągnął już najwyższy poziom na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy i coraz bardziej zbliża się do psychologicznej granicy 5 zł. Główna przyczyna jest taka sama na przestrzeni ostatnich 2 lat – kolejne doniesienia dotyczące Brexitu.

Pieniądz nad Tamizą poprawę notowań zawdzięcza w największym stopniu nowym, optymistycznym wiadomościom w sprawie porozumienia na linii Londyn-Bruksela. Wg ostatnich ustaleń, pojawiła się realna szansa na, korzystne dla Zjednoczonego Królestwa, rozwiązanie problemu irlandzkiej granicy. Z przekazanych do mediów informacji wynika, że jest możliwość, iż nie będzie "fizycznej" granicy pomiędzy Ulsterem a Republiką Irlandii. Co więcej, projekt tych ustaleń ma zostać uzgodniony jeszcze przed przyszłotygodniowym szczytem unijnym.

Kolejnym newsem, który przyczynił się do wzmocnienia funta, są doniesienia o porozumieniu sporej części posłów Partii Pracy z Theresą May. Wynika z nich, że ok. 40% członków opozycyjnego ugrupowania jest gotowych poprzeć propozycję rządu - wbrew stanowisku lidera labourzystów Jeremy'ego Corbyna. Ich zasadniczym celem jest przede wszystkim uniknięcie twardego Brexitu.

W ciągu mijającego tygodnia szterling podrożał prawie o 10 groszy i wielkimi krokami zbliża się do granicy 5 zł. To, czy cena funta dojdzie faktycznie do tego poziomu, zależy przede wszystkim od dalszego powodzenia brexitowych negocjacji.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 11.10.2018

Wzmocnienie sterlinga

Jest wzmocnienie funta!

W środę odbyła się konferencja Partii Konserwatywnej. Jej najważniejszym punktem było wystąpienie Theresy May. Mimo że premier nadal twardo broni, odrzucanego przez UE i opozycję, tzw. "Planu Checkers", to jednak jej przemówienie zostało bardzo wysoko ocenione. Niemal natychmiast przełożyło się to na aprecjację szterlinga.

Stanowisko szefowej brytyjskiego rządu, zaprezentowane na wczorajszej konferencji torysów, nie wniosło w gruncie rzeczy żadnych rewolucyjnych zmian do obecnej sytuacji między Londynem a Brukselą. Mimo tego, zdecydowana postawa May, deklarującej brak ustępstw i naginania się pod dyktando UE, oraz zamiar realizacji podstawowych założeń "Planu Checkers", została bardzo dobrze przyjęta. Brexitowe negocjacje nadal tkwią w tym samym martwym punkcie, jednak stanowcze wystąpienie premier przełożyło się m.in. na zauważalną poprawę notowań pieniądza znad Tamizy.

Po konferencji Partii Konserwatywnej funt zaczął szybko podnosić swoją wycenę – dochodząc do aktualnego, najwyższego od 2 miesięcy, poziomu w relacji do euro. Aprecjacja szterlinga jest też widoczna na parze ze złotówką, obecny średni kurs GBP/PLN wynosi 4,8583 zł. Z tendencji tej jednak wyłamał się amerykański dolar. Dobra kondycja gospodarki za oceanem zdecydowanie łatwiej broni się przed takimi wahnięciami niż przeżywająca kryzys waluta Unii Europejskiej. Rezerwa Federalna od końca 2015 r. aż 8 razy podnosiła stopy procentowe, a jeszcze w tym roku zapowiadana jest kolejna podwyżka – do poziomu 2,5% - co znacznie przewyższa aktualne oprocentowanie którejkolwiek z walut głównych.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.10.2018

Funt w defensywie

Szterling w defensywie

Ciągły brak konkretnych rozwiązań, w przedłużających się brexitowych negocjacjach, nieustannie odbija się na funcie. Po fiasku rozmów na nieformalnym szczycie w Salzburgu notowania brytyjskiej waluty ponownie zaliczyły spadek. Coraz więcej czynników wskazuje na prawdopodobieństwo opuszczenia Wspólnoty bez wypracowanego porozumienia.

W świetle informacji o zdecydowanym sprzeciwie Unii wobec ostatniej propozycji Theresy May, wycena szterlinga znowu zaczęła spadać. Notowaniom nie pomagają też doniesienia o rosnącej opozycji w brytyjskim parlamencie. Nawet gdyby premier udało się dojść do porozumienia z Brukselą, na zbliżonych do obecnych zasadach, to prawdopodobnie proces ten zostałby i tak zablokowany w Izbie Gmin – jako zbyt ugodowy wobec UE. Jednak nawet na taką opcję nie można już liczyć. Plan rozwodu Zjednoczonego Królestwa z Brukselą, zarysowany przez szefową rządu w Salzburgu, spotkał sie z dezaprobatą unijnych urzędników. Nie wykluczyli oni scenariusza, w którym Londyn opuści UE bez porozumienia. Theresa May nie pozostawiła tych "pogróżek" bez odpowiedzi. Poinformowała, że akceptacja warunków przedstawionych przez Unię byłaby kpiną z referendum. Zaznaczyła też, że w takiej sytuacji brak umowy jest lepszy niż zła umowa.

W obliczu powyższych faktów wszystko wskazuje na to, że obie strony, po ostatnich rozmowach, zajęły stanowiska coraz gorzej rokujące na szansę kompromisu. Zarówno Londyn jak i Bruksela otwarcie deklarują już brak elastyczności w stosunku do wzajemnych propozycji. O ile tak sytuacja utrzyma się do daty Brexitu, a jest to prawdopodobne, to pieniądz nad Tamizą będzie miał małe szanse na poprawienie swojej wyceny.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 27.09.2018

Szterling między inflacją a Brexitem

Funt między inflacją a Brexitem

Brytyjski Urząd Statystyczny opublikował dane, które wskazują że inflacja w Wielkiej Brytanii niespodziewanie przyspieszyła do 2,7% w skali rdr. Prognozy rynkowe zakładały, że po lipcowym wzroście - do poziomu 2,5%, wynik nie podniesie się już w kolejnym miesiącu. Co więcej, zakładano nawet niewielki spadek. Publikacja przełożyła się na umiarkowaną aprecjację funta.

Niezależnie od przebicia lipcowego wyniku inflacyjnego i poziomu przewidywań analityków, wzrost cen przede wszystkim przekroczył 2% celu, który wyznaczył Bankowi Anglii brytyjski rząd. Mimo tego, ekonomiści nie spodziewają się w najbliższym czasie kolejnej podwyżki stóp procentowych. Większość prognoz zakłada, że do momentu Brexitu stopa nie będzie już w ogóle podnoszona. Kolejne informacje, wskazujące na relatywnie dobrą kondycje wyspiarskiej gospodarki w przededniu upuszczenia UE, przełożyły się w niewielkim stopniu na umocnienie funta - po publikacji szterling podrożał o ponad 2 gr.

Jednak niewiele później notowaniami pieniądza znad Tamizy zachwiały kolejne doniesienia związane z brexitowymi negocjacjami. Informacja, że premier Theresa May zamierza odrzucić unijną propozycję - dotyczącą porozumienia w sprawie irlandzkiej granicy, spowodowały ponowne osłabienie brytyjskiej waluty.

Szybszy od oczekiwań wzrost cen nie jest dobrą wiadomością dla osób pracujących w UK, ponieważ realne płace są wciąż niższe niż przed brexitowym referendum. Co więcej, relatywnie zaczęły tanieć też nieruchomości – także w stolicy Zjednoczonego Królestwa. Ceny lokali mieszkaniowych w Londynie spadły w lipcu br. o 0,7% w skali rdr, co stanowi najgorszy wynik od września 2009 r. - informuje agencja Bloomberg.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 20.09.2018

GBP pod presją Brexitu

Funt pod presją Brexitu

Na początku tygodnia brytyjska waluta zanotowała wzrost, po czym stopniowo zaczęła cofać się do poziomu wcześniejszej wyceny. Gwałtowny skok notowań związany był z kolejną deklaracją zapowiadającą stosunkowo szybkie zawarcie porozumienia na linii Bruksela-Londyn. Rynek jednak coraz mniej optymistycznie spogląda na proces Brexitu, a piętrzące się problemy, w tym również wewnątrz partii sprawującej władzę w UK, mogą bardzo negatywnie wpływać na negocjacje.

Aprecjację szterlinga w mijającym tygodniu zawdzięczamy przede wszystkim wypowiedzi szefa unijnego zespołu negocjatorów - Michela Barniera. Podczas wizyty w Słowacji zadeklarował, że przewiduje zawarcie porozumienia między UK a UE już w ciągu najbliższych 6-8 tygodni. Wiadomość błyskawicznie obiegła media, a 13 listopada został wytypowany jako potencjalny termin podpisania umowy, ze względu na zaplanowany na ten dzień szczyt unijny. Funt zanotował gwałtowny wzrost w relacji do większości walut, w tym także w stosunku naszej złotówki – w kulminacyjnym momencie dochodząc do poziomu 4,8517 zł.

Jednak długim cieniem na euforii inwestorów kładą się kolejne, piętrzące się przed Brexitem trudności. W brytyjskim parlamencie powstała frakcja - European Research Group, zrzeszająca również posłów Partii Konserwatywnej, która sprzeciwia się w wielu kwestiach projektowi proponowanemu przez Theresę May. ERG zapowiedziała, że zamierza zatrzymać premier przed wprowadzeniem niekorzystnych dla Zjednoczonego Królestwa rozwiązań. Poinformowali również, że przygotowują własny, alternatywny plan rozwiązania m.in. kwestii irlandzkiej granicy.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 13.09.2018

W którą stronę zmierza kurs funta?

Czy będzie mocne osłabienie funta?

Po zeszłotygodniowej deklaracji głównego negocjatora UE ds. Brexitu – Michela Barniera, brytyjska waluta odnotowała znaczny wzrost wartości. Istnieje jednak spore ryzyko, że rynek zbyt szybko wycenił te wiadomości. Przygotowana po brytyjskiej stronie propozycja porozumienia z Brukselą spotkała się z ostrą krytyką większości członków gabinetu Theresy May, a analitycy ponownie zaczynają wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo opcji "no deal".

Aktualne, nadal relatywnie wysokie notowania szterlinga zawiązane są przede wszystkim z informacją ogłoszoną na koniec sierpnia przez szefa unijnego zespołu ds. Brexitu. Zapowiedź gotowości ze strony Wspólnoty do zawarcia porozumienie ze Zjednoczonym Królestwem, została prawie euforycznie przyjęta przez inwestorów. Okazać się jednak może, że była to reakcja przedwczesna i na wyrost. Propozycja przegotowana przez Londyn została bardzo ostro skrytykowana przez członków gabinetu Theresy May.

Boris Johnson zarzuca przedstawionym rozwiązaniom m.in. zbyt daleko idące ustępstwa wobec UE, które – za cenę zawarcia umowy przed końcem marca 2019 r., doprowadzą do znacznie gorszego położenia Wielkiej Brytanii po Brexicie. Również krytycznie, ale nieco łagodniej niż Johnson, do projektu odniósł się były główny negocjator Londynu – David Davis. Poinformował, że jest przeciwny wielu zapisom, które znalazły się w dokumencie i nie poprze go podczas głosowania.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 06.09.2018

Funt odrabia straty

Brytyjska waluta odrabia straty!

Pieniądz znad Tamizy zanotował błyskawiczny wzrost po ostatnim komunikacie głównego unijnego negocjatora do spraw Brexitu. Od momentu kiedy informacja o możliwym porozumieniu na linii Londyn-Bruksela obiegła rynek, funt znacząco poprawił swoją wycenę w relacji do większości walut. Zjawisko to było odczuwalne też na parze GBP/PLN – w ciągu zaledwie jednego dnia wartość szterlinga wzrosła aż o 7 gr.

Na tle pesymistycznych prognoz, zakładających że dojdzie do sytuacji skrótowo nazywanej "NO DEAL" – czyli opuszczenia Unii bez wspólnie wypracowanego porozumienia, ostatnia deklaracja Brukseli wywołała niemały entuzjazm. Główny negocjator ds. Brexitu z ramienia UE – Michel Barnier ogłosił, że Wspólnota jest gotowa do zawarcia umowy ze Zjednoczonym Królestwem. Na optymistyczną reakcję rynku, oprócz przełomowego komunikatu Barniera, miały jeszcze niemały wpływ towarzyszące jej zapewnienia. Poinformowano, że Unia Europejska zamierza zaoferować warunki tak korzystne, że będą stanowiły precedens w dotychczasowych relacjach pomiędzy eurolandem a innymi krajami.

Na reakcję giełdy nie trzeba było długo czekać. Niemal natychmiast po komunikacie brytyjska waluta ostro "wystrzeliła" w górę. Gwałtowne tempo wzrostu było widać też na parze ze złotówką. Z poziomu 4,6963 zł funt, w ciągu niecałej doby, poprawił swoją wycenę dochodząc do pułapu 4,7763 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 30.08.2018

Funt spada pomimo dobrych wyników

Dobre wyniki nie ratują funta

Bieżący tydzień pokazuje jak przeważający wpływ na notowania funta mają brexitowe "perturbacje". Mimo szeregu czynników, które powinny przełożyć się na wzrost wyceny pieniądza znad Tamizy, stało się inaczej. Ani dobre dane z brytyjskiej gospodarki, ani podniesienie stóp procentowych nie były w stanie zatrzymać dalszego, powolnego spadku szterlinga.

Kiepskie notowania funta wobec większości walut głównych, oprócz niewielkich wychyleń, utrzymują się z tygodnia na tydzień. W normalnych okolicznościach, po ostatniej publikacji danych makro z Wysp, należałoby spodziewać się zauważalnej poprawy wyceny. Badania rynku wykazały m.in. że znacząco wzrósł poziom zatrudnienia – stopa bezrobocia jest aktualnie najniższa od 1975 r. Bardzo pozytywnie zaskoczyły też wysokie wyniki z sektora sprzedaży detalicznej. Co więcej, 2 tygodnie temu Bank Anglii podniósł stopy procentowe.

Stało się jednak inaczej. Szereg czynników, pozytywnych dla notowań waluty, nie wywarł zbyt dużego wpływu na szterlinga. Pozostaje on nadal w trendzie bocznym, z tendencją do dalszego, sukcesywnego spadku. Powód kiepskiej wyceny jest ten sam – w gruncie rzeczy już od 2 lat. Mało optymistycznie rokujące brexitowe negocjacje działają jak skuteczny straszak m.in. na inwestorów. Przeciągający się już kolejny miesiąc problem z wypracowaniem wspólnego stanowiska w sprawie porozumienia handlowego, przyczynia się do postrzegania brytyjskiego rynku jako niepewnego i potencjalnie niebezpiecznego środowiska biznesowego. Tkwiące w "martwym punkcie" negocjacje sugerują raczej konieczność przygotowania się na najgorsze rozwiązanie – "no deal" – czyli opuszczenie Unii bez wypracowania wspólnego porozumienia.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.08.2018

Złotówka wraca do gry po dniu wolnym

Złotówka wraca do gry po dniu wolnym

Powrót na rynek inwestorów z Polski, po środowym święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, wsparł przecenionego wczoraj złotego. Pieniądz znad Wisły szybko zaczął odrabiać straty poniesione w trakcie dnia wolnego. Swoje notowania poprawił zdecydowanie m.in. wobec brytyjskiej waluty – w ciągu zaledwie paru godzin zyskując prawie 5 gr.

Tak zwany „płytki rynek”, będący skutkiem dnia wolnego od pracy w Polsce, zauważalnie odbił się w środę na kursie złotego. W dniu wczorajszym cena funta w relacji do PLN podskoczyła aż do poziomu 4,8616 zł. Za dolara płacono nawet 3,8394 zł, natomiast euro kosztowało 4,3427 zł, a frank szwajcarski 3,8613 zł.

Dzień później – w czwartek, ślad po "świątecznej górce" zniknął błyskawicznie. Już od wczesnych godzin porannych polska waluta zaczęła w ekspresowym tempie nadrabiać środowe zaległości. W relacji do szterlinga, w krótkim czasie, poprawiła wycenę schodząc do poziomu 4,8125, zyskując tym samym prawie 5 gr. Podobna sytuacja miała miejsce na innych parach ze złotówką. Za dolara obecnie płacimy 3,773 zł, za euro 4,301 zł, za franka 3,7997 zł.

Poza powrotem krajowych inwestorów do gry, na korzyść pieniądza znad Wisły działają także czynniki zewnętrzne. Polskiej walucie pomogły m.in. doniesienia z Turcji i umocnienie tureckiej liry, którą wsparła informacja o pomocy ze strony Kataru.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.08.2018

Taniejąca brytyjska waluta

Taniejąca brytyjska waluta

Funt przez większą część bieżącego tygodnia taniał. W kulminacyjnym momencie cena w relacji do naszej złotówki spadła do poziomu 4,7244. Powodem tej sytuacji są przede wszystkim obawy o kształt Brexitu – przedłużające się negocjacje i brak konsensusu w kluczowych punktach porozumienia.

Słabe notowania brytyjskiej waluty przypisywane są w największym stopniu nieuchronnie nadchodzącemu już dużymi krokami terminowi Brexitu. W wielu istotnych kwestiach negocjacje na linii Londyn-Bruksela utkwiły w martwym punkcie. Prowadzi to do coraz większego prawdopodobieństwa, że Zjednoczone Królestwo wystąpi ze Wspólnoty przed wypracowaniem porozumienia. Brytyjski sekretarz handlu - Liam Fox, potwierdził te obawy informując, że "rosną szanse na to, że Wielka Brytania opuści Unię Europejską bez wynegocjowanej umowy".

Według analityków, ofiarami osłabienia funta w pierwszej kolejności stają się brytyjscy turyści oraz importerzy towarów. Niższa cena szterlinga powoduje, że zagraniczne wakacje są dla mieszkańców Wysp coraz droższe. Tę relację także bardzo mocno odczuwają firmy trudniące się importem, sprowadzane towary przy takim przeliczniku stają się coraz droższe. Osłabienie brytyjskiej waluty działa także proinflacyjnie, dlatego w minionym tygodniu Bank Anglii zdecydował się na podniesienie stóp procentowych. Najpoważniejszy dołek na parze GBP/PLN zanotowany został wczoraj, funt osiągnął cenę 4,7244 zł, natomiast w relacji do dolara najsłabszy dzień był dzisiaj – pieniądz znad Tamizy spadł do poziomu 1,2848 USD.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.08.2018

Podwyżka stóp procentowych w UK

Podwyżka stóp procentowych w UK

Dzisiaj Bank Anglii po raz drugi od czasu wielkiego kryzysu z 2008 r. podniósł stopy procentowe. Jest to zarazem najwyższy poziom od dziewięciu lat i zaledwie druga podwyżka w ciągu ostatniej dekady. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami większości analityków. Brytyjska waluta, od momentu ogłoszenia postanowienia BOE zaczęła intensywnie poprawiać swoje notowania.

Główna stopa została podniesiona o 0,25% - do pułapu 0,75%. Ponieważ jest to dopiero druga podwyżka od 2007 r., od czasu kryzysu wywołanego przez upadek banku Lehmann Brothers, dlatego stopy znajdują się obecnie na najwyższym poziomie od marca 2009 r. W międzyczasie BOE podnosił oprocentowanie tylko jeden raz - na początku listopada 2017 r. Członkowie brytyjskiego banku centralnego podjęli decyzję jednogłośnie i zapowiedzieli też konieczność dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Poziom wydatków na skup aktywów pozostał niezmieniony i nadal wynosi 435 mld funtów.

Według prognoz, dzięki temu posunięciu, w 2019 r. inflacja powinna spowolnić do 2,2% - z obecnego poziomu przekraczającego nieco 2,3%. Mimo gwałtownej aprecjacji funta, tuż po ogłoszeniu decyzji Bank of England, to właśnie takiego ruchu oczekiwała większość analityków.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.08.2018

1 funt moneta

Co będzie działo się z funtem?

W najbliższych dniach największy wpływ na notowania funta będą miały, zaplanowane na lipiec, publikacje danych z brytyjskiej ekonomii. Natomiast, pojawiające się od początku tygodnia, dosyć gwałtowne skoki ceny szterlinga przypisywane są m.in. spekulacjom wskazującym na duże prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych przez BOE.

Oprócz aktualnych wyników z wyspiarskiej gospodarki, nad funtem niezmiennie wisi złowieszczo zbliżający się termin Brexitu. Tym czasem w ostatnich dniach brytyjska waluta zanotowała serię gwałtownych spadków i skoków – ze wskazaniem na aprecjację. W relacji do naszej złotówki podrożała aż o blisko 4 gr., dochodząc do aktualnego poziomu 4, 98 zł.

Poprawa wyceny pieniądza znad Tamizy, mimo braku zarówno nowych danych makro jak i innych kluczowych wydarzeń, przypisywana jest przede wszystkim optymistycznym prognozom dotyczącym kolejnego posiedzenia BOE. Według większości analityków szansa na podniesienie stóp przez Bank of England już w sierpniu wynosi 50%, natomiast prawdopodobieństwo podwyżki oprocentowania przed końcem br. oceniają aż na 90%. Sam fakt poniesienia stóp miałby bez wątpienia bardzo pozytywny wpływ na brytyjską walutę, należy jednak pamiętać, że w tym samym czasie coraz szybciej "tyka" również nieubłagany brexitowy zegar – a ewentualne niekorzystne rozstrzygnięcia mogą mieć bardzo deprecjonujący wpływ na funta – nieporównywalnie silniejszy niż zmiana oprocentowania.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 04.07.2018

Czy funt znowu osłabnie?

Osłabienie funta na horyzoncie?

Mimo coraz gwałtowniejszych ostatnio skoków i spadków szterlinga, brytyjska waluta nadal dosyć skutecznie broni swojej pozycji. Jednak nad Londynem, kolejny raz zebrały się ciemne chmury, a wiele czynników wskazuje na to, że w najbliższym czasie pieniądz znad Tamizy może zacząć tanieć.

Bieżący tydzień upływał dla funta m.in. pod znakiem aprecjacji wobec złotówki. Od poniedziałku notowania pary GBP/PLN, niezależnie od gwałtownych wychyleń w obu kierunkach, wzrosły o ok 2 gr. Analitycy jednak ostrzegają, że ta tendencja może niedługo się skończyć.

Jak bumerang powraca ciążące na szterlingu widmo Brexitu. Theresa May rozpoczęła dzisiaj spotkanie na szczycie w Brukseli z przywódcami 27 krajów Wspólnoty. Opinie większości komentatorów są zgodne: stan negocjacji oceniają między złym a fatalnym. Czas pozostały do opuszczenie UE odlicza się już w miesiącach, tymczasem Wielka Brytania i Unia ciągle tkwią w tym samym miejscu. Nie zawarto do tej pory porozumienia handlowego, uważanego za jedno z najważniejszych. Nadal nierozstrzygnięty pozostaje spór w sprawie statusu granicy Irlandii Północnej. Coraz częściej w spekulacjach dotyczących Brexitu wymieniana jest opcja "no deal" – opuszczenie Wspólnoty przed wypracowaniem stosownych porozumień, czyli zdecydowanie najgorszy scenariusz zarówno dla UK jak i UE.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 28.06.2018

Lepsze notowania szterlinga

Lepsze notowania szterlinga

Po cyklu licznych brexitowych perypetii, ciążących już od dłuższego czasu nad brytyjską walutą, nad Londynem zaświeciło wreszcie słońce. Po burzliwej debacie w House of Westminster brytyjski parlament zagłosował ostatecznie za utrzymaniem w obecnym kształcie projektu opuszczenia UE, przygotowanego przez rząd Theresy May.

W minioną środę, w House of Commons odbyło się głosowanie nad rządową ustawą dotyczącą opuszczenia Wspólnoty (Withdrawal Bill). Media mocno akcentowały fakt, że propozycja przedstawiona przez Theresę May spotkała się ze znaczącą krytyką, zarówno podczas debaty w Izbie Gmin, jak i Izbie Lordów. Informacje te nie wpłynęły korzystnie na notowania pieniądza znad Tamizy. Tym większym pozytywnym zaskoczeniem okazał się wynik wczorajszego głosowania w niższej izbie parlamentu. Rządowy projekt został zaakceptowany – bez potrzeby wprowadzania żadnych zmian – większością głosów w proporcji 319 do 303. Mimo że zwolennicy uchwały uzyskali bardzo nieznaczną przewagę, to rozstrzygnięcie przekreśla spekulacje mówiące o konieczności tworzenia części projektu od nowa, kolejnych negocjacjach i kolejnych opóźnieniach.

Po głosowaniu brytyjska waluta zaczęła stopniowo poprawiać swoje wyniki. W relacji do złotówki z poziomu 4,9030 wycena funta podniosła się do 4,9244 PLN i nadal wzrasta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 21.06.2018

Podwyżka stóp w Stanach

Podwyżka stóp w USA

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła właśnie decyzję o zmianie poziomu stóp procentowych. Przedział został podniesiony z 1,5% - 1,75% na 1,75% - 2%. Posunięcie to było przewidywane przez większość analityków, więc nie wywołało zaskoczenia rynku, natomiast nieprzewidziana okazała się reakcja funta, który, wbrew prognozom, zamiast osłabić się – również wystrzelił do góry.

W dniu wczorajszym Federalny Komitet Otwartego Rynku zdecydował o podniesieniu stóp procentowych. Takiego postanowienia spodziewali się niemal wszyscy analitycy, a na bazie ich prognoz prawdopodobieństwo takiego posunięcia szacowano na przeszło 96%. Co więcej, uchwała zapadła jednogłośnie. Natomiast, równie ważna, jak sam fakt zmiany oprocentowania, była informacja Fed-u o podniesieniu przyszłego pożądanego poziomu stóp. Większość decydentów opowiedziała się za jeszcze dwoma podwyżkami w tym roku, a to oznacza plany wprowadzenia aż czterech, a nie trzech – tak jak prognozowano wcześniej, zmian poziomu oprocentowania w 2018 roku.

Tymczasem pieniądz znad Tamizy, ku zaskoczeniu większości ekonomistów, oprócz oczywistej straty do dolara, nie tylko nie ucierpiał zbytnio w relacji do innych walut, ale nawet od czwartku rano, zaczął notować bardzo znaczący wzrost. Na chwilę obecną takie zachowanie szterlinga przypisuje się przede wszystkim odbywającej się w House of Commons debacie poświęconej kolejnemu etapowi Brexitu. Mimo, że wiadomo już, że w jej wyniku doszło do rezygnacji jednego z ministrów Theresy May, to jednak całość procesu jest oceniana bardzo obiecująco i dobrze rokuje na dalszy rozwój negocjacji – jak oceniają komentatorzy.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 14.06.2018

Spadki na funcie

Spadek ceny funta

W mijającym tygodniu brytyjski pieniądz notował sukcesywny spadek wobec większości walut. W relacji do złotego – zaczynając od dobrego poziomu 4,92 zł, szterling spadł aż poniżej pułapu 4,83 zł. Oprócz niepewności rynku, związanej z najbliższymi wydarzeniami w kalendarzu ekonomicznym, nad funtem nadal ciąży też widmo Brexitu.

Oprócz, niesprzyjającego brytyjskiej walucie, przedłużającego się braku porozumienia na linii Londyn-Bruksela - w sprawie negocjacji handlowych, do balastu doszedł kolejny ciężar. Do mediów "wyciekły" informacje, z których wynika, że wewnątrz brytyjskiego rządu zarysowuje się coraz poważniejszy konflikt. Co gorsza, ma on dotyczyć właśnie rozbieżności pomiędzy premier Theresą May a brytyjskim ministrem do spraw Brexitu – Davidem Davisem. Pojawiły się także spekulacje, że punkty widzenia wymienionych polityków są tak spolaryzowane, że David Davis może nawet stracić stanowisko.

Z najistotniejszych zewnętrznych czynników, mogących negatywnie wpływać na notowania pieniądza nad Tamizą, należy wymienić przewidywania związane z najbliższym posiedzeniem Fed-u. Analitycy wskazują, że wyniki gospodarki za oceanem prezentują się dosyć obiecująco, co daje realną szansę na podniesienie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Jeżeli amerykański bank centralny podejmie taką decyzję, to może przełożyć się to bezpośrednio na spadek wyceny szterlinga.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 07.06.2018

Co wpływało na kurs funta mijającym tygodniu?

Co wpływało na funta w tym tygodniu?

W ciągu ostatnich dni skoki notowań brytyjskiej waluty należy przypisać przede wszystkim czynnikom zewnętrznym. Pierwszy z nich to wstępne, nieudane próby formowania nowego rządu we Włoszech, po niedawnych wyborach parlamentarnych. Drugi czynnik, "wiszący" nad rynkiem walutowym, to zapowiedzi amerykańskiego Fed-u, dotyczące podniesienia stóp procentowych.

Powyborcze kształtowanie się sceny politycznej w Italii stało się jednym z głównych elementów wpływających na giełdę walutową. Dwie partie, które zdobyły największą ilość głosów: Five Star oraz The League, usiadły do stołu negocjacyjnego, jednak startowa faza rozmów zakończyła się fiaskiem. Przełożyło się to w pierwszej kolejności na dosyć gwałtowny spadek wyceny euro, tymczasem funt w tych okolicznościach zyskał - poprawiając swoje notowania wobec wspólnej waluty.

Jednak, sytuacja - sensacyjnie nazwana przez wiele mediów "kryzysem", bardzo szybko powróciła na stabilniejszą drogę. Oba ugrupowania ogłosiły, że ponownie zasiadają do wspólnych rozmów i spodziewają się niedługiego dojścia do porozumienia.Taki obrót zdarzeń spowodował odwrócenie poprzedniej tendencji, widocznej miedzy innymi na parze GBP/EUR, a szterling relatywnie szybko zaczął oddawać wypracowaną wcześniej nadwyżkę.

Natomiast za Atlantykiem, prawdopodobnie już lada moment zostaną podniesione stopy procentowe. Większość analityków przewiduje, że na czerwcowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej zapadnie decyzja o kolejnej podwyżce. Wskazują na to zresztą zapisy z majowego posiedzenia FOMC. Jeżeli faktycznie dojdzie do takiego posunięcia, to w nadchodzącym miesiącu notowania funta mogą nieco się pogorszyć.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 31.05.2018

Skoki notowań brytyjskiego funta

Skoki notowań brytyjskiej waluty

W bieżącym tygodniu możemy zaobserwować zarówno nagłe wzrosty jak i gwałtowne spadki funta. Pieniądz znad Tamizy zachowuje się trochę jak szkocka pogoda – rano lekko przygrzeje słońcem, potem nagle spuści deszcz, po czym znowu lekko przyświeci...

Eksperci "niezdecydowane" notowania szterlinga tłumaczą aktualnie przede wszystkim dwoma czynnikami. Pierwszy z nich to ostatnie dane, które wykazały wzrost inflacji - nieco przekraczający prognozy. Zakładano odczyt na poziomie 2,4% - jednak obecny wynik doszedł do poziomu 2,5%. Mimo że jest to relatywnie niewielka rozbieżność, to jednak po publikacji wyspiarska waluta zaczęła notować spadek.

Z drugiej strony, kolejnym czynnikiem, który szybko przyczynił się do zatrzymania deprecjacji funta, były spekulacje inwestorów – paradoksalnie też oparte o dane inflacyjne. Analitycy wskazują, że giełda spodziewa się, że przekroczenie planowanego progu inflacji może mieć decydujący wpływ na podniesienie stóp procentowych przez Bank Anglii już w czerwcu. Taki sposób myślenia ma swoje mocne uzasadnienie w fakcie, że docelowy poziom inflacji jaki chce osiagnąć BOE to 2%. W takiej sytuacji rzeczywiście szybkie podniesienie oprocentowania powinno pomóc sprowadzić wynik do założeń banku centralnego.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.05.2018

Lepsze notowania funta

Lepsze notowania funta

W mijającym tygodniu brytyjska waluta poprawiła swoją wycenę po zeszłotygodniowym spadku. Jako jeden z powodów szybkiego odrabiania strat podaje się m.in. kolejne poważne problemy euro. To zwłaszcza na tej parze widać zdecydowaną aprecjację szterlinga.

W świetle wiadomości płynących z Włoch, kolejny już raz, podniosły się głosy krytyki pod adresem działań Europejskiego Banku Centralnego. Instytucja ta na przestrzeni ostatnich lat coraz częściej nazywana jest "drukarnią pieniędzy bez pokrycia". Określenie to dotyczy trwającego już czwarty rok projektu Quantitative Easing (QE), w ramach którego pula dodrukowanych nadprogramowo banknotów urosła do gigantycznej kwoty ok. 2,5 bln euro. Do pogorszenia sytuacji EBC przyłożyła się w tym tygodniu informacja, że formujący się w Rzymie rząd Ruchu 5 Gwiazd i Ligi zamierza zwrócić się do Europejskiego Banku Centralnego o umorzenie 250 mld euro włoskiego długu - skupionego właśnie w ramach programu QE. Realizacja tego postulatu oznaczałaby, że EBC stał się faktycznie drukarnią finansującą deficyty fiskalne państw członkowskich.

To przede wszystkim dzięki słabnącym notowaniom wspólnej waluty pieniądz znad Tamizy poprawił swoją wycenę. Wartość szterlinga w relacji do euro wzrosła z poziomu 1,1330 do 1,1470. Korzystając z tego trendu wyspiarski pieniądz umocnił się także do złotówki - osiągając rekordowy w tym tygodniu pułap 4,9157 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 17.05.2018

Bank Anglii nie podniesie stóp

Bank Anglii nie podniesie stóp

Mimo wcześniejszych zapowiedzi członków BOE, które sugerowały, że prawdopodobnie już na majowym posiedzeniu zostaną podniesione stopy procentowe, zapadła inna decyzja. Na dzisiejszym spotkaniu członkowie tej instytucji postanowili, że nie będzie podwyżki, a oprocentowanie zostanie utrzymane na poziomie 0,5 pb. Nie była to dobra wiadomość dla brytyjskiej waluty, która bardzo szybko zaczęła tracić na wartości.

Ogłoszona została decyzja Komitetu Monetarnego Bank of England. Mimo wielu prognoz traktujących dzisiejszą – niedoszłą – podwyżkę niemal jako "pewnik", stało się inaczej. Analitycy opierający swoje przewidywania zarówno na wypowiedziach członków BOE jak i na bieżących posunięciach tej instytucji, już nie po raz pierwszy ulegli grze pozorów. Wszak obecnemu kierownictwu, już od paru lat, przypisuje się dużą asekuracyjność i zdecydowaną skłonność do "gołębiej" polityki. Tendencja ta, najwyraźniej wzięła górę też tym razem. Po odważnych zapowiedziach o monetarnym zacieśnianiu, nieco słabsze dane z brytyjskiej gospodarki bardzo szybko spowodowały powrót członów BOE na ich poprzednią, bezpieczną pozycję.

Na czwartkowym posiedzeniu zdecydowano się utrzymać stopy na niezmienionym poziomie 0,5%. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 7 członków komitetu, 2 było przeciwko. Ian McCafferty i Michael Saunders opowiedzieli się za podwyżką do 0,75%.

Niemal natychmiast po ogłoszeniu postanowienia BOE brytyjska waluta zanotowała mocną przecenę w relacji do większości walut. Na parze ze złotówką funt stracił ponad 4,5 gr. - spadając do poziomu 4,8203 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 10.05.2018

Szterling w oczekiwaniu podwyżki stóp

Funt w oczekiwaniu podwyżki stóp

W bieżącym tygodniu, mimo weekendowej przeceny i poniedziałkowego startu z niższej pozycji, brytyjska waluta w dużej mierze obroniła swoje notowania wobec złotówki. Niezależnie od chwilowych gwałtownych spadków, średni kurs pary GBP/PLN nadal utrzymuje się na dosyć wysokim pułapie – aktualnie w przybliżeniu – 4,85 zł. Trend ten jest jednak traktowany tylko jako przejściowy, ponieważ już w nadchodzącym tygodniu odbędzie się posiedzenie Komitetu Monetarnego BOE.

Według opinii analityków obecna pozycja funta wynika przede wszystkim z prognoz związanych z najbliższym spotkaniem członków Bank of England. Mimo że zdania są podzielone, to jednak największa część ekspertów zakłada, że brytyjski bank centralny zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowy o 0,25 pb.

Co prawda, niektórzy ekonomiści, opierając się na wcześniejszych wypowiedziach szefa i członków BOE, spodziewają się że instytucja ta przygotowuje się do rozpoczęcia "jastrzębiej" polityki monetarnej. W związku z tym przewidują, że podwyżka będzie znacznie większa i może dochodzić nawet do poziomu 0,75 pb. Jednak opcja ta wydaje się być bardzo mało prawdopodobna.

Do najbliższego posiedzenia, które zaplanowane jest na 10 maja, notowania szterlinga w największym stopniu mogą być uzależnione właśnie od zmieniających się prognoz i ewentualnych wypowiedzi członków Banku Anglii. O ile nie wydarzy się nic nieprzewidywalnego, co mogłoby bezpośrednio wpłynąć na wycenę pieniądza znad Tamizy, to funt przez ten czas ma szansę pozostać względnie stabilny. Natomiast w przyszły czwartek należy spodziewać się reakcji na giełdzie walutowej bezpośrednio po ogłoszeniu decyzji BOE.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 03.05.2018

Lepsze notowania brytyjskiego funta

Lepsze notowania brytyjskiej waluty

W mijającym tygodniu wycena pieniądza znad Tamizy, w relacji do większości walut, znacząco się poprawiła. Już od poniedziałku obserwowaliśmy istotny wzrost wartości funta, który na parze ze złotówką, w kulminacyjnym momencie, doszedł nawet do poziomu 4,8619.

Mimo większości analiz, które sugerowały, że do takiej aprecjacji szterlinga będzie mogło dojść w maju – po ewentualnej informacji o podwyżce stóp przez Bank of England, brytyjska waluta – już nie po raz pierwszy – wymknęła się przewidywaniom. Zawiodły również spekulacje mówiące, że kluczowym czynnikiem w najbliższych dniach będą dalsze losy negocjacji handlowych na linii Londyn-Bruksela. Według wcześniejszych prognoz, aktualne efekty brexitowych rozmów powinny raczej przyczynić się do przeceny wartości funta. Kwestia statusu granicy pomiędzy Ulsterem a Republiką Irlandii nadal stanowi nierozwiązany, coraz poważniejszy problem. W dodatku Izba Lordów przegłosowała decyzję sprzeczną z planami Theresy May – opowiadając się za pozostaniem Zjednoczonego Królestwa w unii celnej.

Niezależnie od tych niekorzystnych okoliczności brytyjska waluta nie tylko nie osłabiła się, ale wręcz przeciwnie poprawiła swoją wycenę. W relacji do naszej złotówki, zaledwie w ciągu czterech dni wartość GBP wzrosła o ponad 9 gr. Jako jedną z przyczyn eksperci podają ostatnią wypowiedź szefa BOE – Marka Carney'a. Zwrócono uwagę na fakt, że po odczycie najnowszych, gorszych danych inflacyjnych, rynek spodziewał się, że angielski bank centralny przejdzie do bardziej asekuracyjnej postawy. Tymczasem wystąpienie Carney'a, mimo że nie zawierało gwarancji podniesienia stóp już w najbliższym miesiącu, to jednak odebrane zostało bardzo pozytywnie – jako zapowiedź utrzymania "jastrzębiej" postawy przed zbliżającym się posiedzeniem.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 26.04.2018

Niska inflacja i spadek GBP

Niska inflacja i spadek funta

W trakcie mijającego tygodnia doszło do dosyć znacznej przeceny wartości szterlinga. W kulminacyjnym momencie brytyjska waluta staniała aż o ok. 5,5 gr w relacji do złotówki – spadając do poziomu 4,7720. Główną przyczyną okazały się nieznacznie gorsze dane z brytyjskiej ekonomi, wskazujące na niższy od prognozowanego współczynnik inflacji.

W ostatnią środę opublikowany został odczyt dotyczący m.in. inflacji. Dane za marzec br. to 2,3% - przy przewidywanym 2,5%. Mimo że wynik okazał się tylko nieznacznie gorszy od oczekiwań, to reakcja rynku była bardzo gwałtowna. Notowania funta w relacji do większości walut głównych zaczęły niemal natychmiast spadać. Tendencja ta towarzyszyła też parze GBP/PLN.

Analitycy przewidują, że nieszczęśliwie dla pieniądza znad Tamizy, informacja o nieco słabszym wyniku inflacji ukazała się w okolicznościach, kiedy inwestorzy z nadzieją wypatrują majowej podwyżki stóp. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Bank of England, opierając się na marcowym odczycie, wycofa się z oczekiwanego podniesienia oprocentowania. Pojawiły się także opinie przewidujące bardziej negatywny długookresowy scenariusz. Część ekspertów zakłada, że BOE jednak podniesie stopy w nadchodzącym miesiącu – o 0,25%. Ale wg nich będzie to dla szterlinga w gruncie rzeczy gorszym rozwiązaniem, bo tak jak przy poprzedniej podwyżce, paradoksalnie może zostać odebrane jako zapowiedź bardzo długiego okresu "gołębiej" polityki tej instytucji.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.04.2018

Podwyżka czy spadek ceny funta?

Czeka nas podwyżka czy spadek ceny funta?

W ciągu ostatnich dni brytyjska waluta, niezależnie od dosyć gwałtownych - ale niedużych wzrostów i spadków, utrzymywała podobną skalę notowań. W relacji do złotówki uśredniona cena wynosiła 4,81. Funt, mimo ostrych wychyleń - od poziomu 4,7947, dochodzących prawie do 4,83 nie mógł "przebić się" ani w jednym ani w drugim kierunku.

W mijającym tygodniu nie pojawiły się żadne nowe kluczowe informacje odnoszące się do czynników, mających ostatnio największy wpływ na notowania funta. Nadal trwa obecna faza rozmów na linii Londyn-Bruksela, dotycząca porozumienia handlowego. Główne punkty pozostały niezmienne – z jednej strony w miarę dobrze rokujące warunki wstępnej umowy, z drugiej strony nadal nie rozwiązany problem irlandzkiej granicy. Brak także nowych doniesień z Banku Anglii, który chwilę wcześniej przyczynił się do aprecjacji szterlinga, dzięki sugestiom o niedługim podniesieniu stóp procentowych.

W takich okolicznościach analitycy zwracają uwagę, że dopóki nie pojawią się kolejne rozstrzygające informacje dotyczące m.in. negocjacji handlowych z UE, to bieżące wyniki z brytyjskiej gospodarki będą z podwójnym zainteresowaniem "rozchwytywane" przez inwestorów. Nawet relatywnie nieistotne dane wskazujące na to, że ekonomia na Wyspach nie radzi sobie tak dobrze jak się spodziewano, będą mogły wywołać zauważalną przecenę szterlinga. Tak samo w drugą stronę – wiadomości wskazujące na nieco lepsze odczyty, mogą prowadzić do bardzo szybkiej aprecjacji.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.04.2018

Czy będzie umocnienie funta?

Będzie umocnienie funta?

Pierwsze dni kwietnia to dla brytyjskiej waluty okres niewielkich wzlotów i spadków – utrzymujących ją w trendzie bocznym. Póki co, funtowi nie udało się odrobić strat poniesionych pod koniec marca – w relacji do większości walut, w tym również złotówki. Szterling nadal w stosunku do PLN pozostaje o ponad 4 gr. poniżej wyceny z ostatnich dni minionego miesiąca.

Pieniądz znad Tamizy na razie nie jest w stanie "podnieść się" do poziomu notowań z końca marca – obecnie kurs pary GBP/PLN wynosi – 4,8088, tymczasem podczas aprecjacji sprzed ponad tygodnia przekroczył z nawiązką granicę 4,85. Mimo tego analitycy sugerują jednak, że poprawa wyceny szterlinga może nastąpić w każdej chwili.

Jako argumenty "za" podawanych jest kilka czynników. Jeden z najważniejszych, to kolejny etap rozmów na linii Londyn-Bruksela – w sprawie porozumienia handlowego, którego rezultat uważany jest za korzystny dla UK. Następny, to zapowiedzi członków Bank of England, sugerujące, że bardzo prawdopodobne jest podniesienie stóp procentowych już w maju br.

Jednak z drugiej strony pojawia się też kilka istotnych kwestii, które mogą oddziaływać przeciwko aprecjacji. Przede wszystkim, budząca teraz największy niepokój jest sprawa granicy irlandzkiej. Niezależnie od pomyślnego postępu negocjacji handlowych, punktem spornym pozostaje status granicy Ulsteru. Theresa May ogłosiła, że zgodnie z planami rządu, przejścia pomiędzy Irlandią Północną i Południową mają pozostać "otwarte" i funkcjonować na podobnych zasadach jak teraz. Zamierzenia te jednak nie spotykają się z wizją UE, która wskazuje na problem związany z faktem, że w momencie opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo unii celnej, taka opcja nie ma żadnej racji bytu.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 05.04.2018

Koniec marca mniej korzystny dla funta

Koniec marca mniej korzystny dla funta

W trakcie mijającego tygodnia brytyjska waluta wykazywała tendencję spadkową. Mimo wcześniejszego wzrostu i rynkowych prognoz, zakładających co najmniej utrzymanie tego poziomu, stało się zupełnie inaczej. Przykład kilku ostatnich dni dobrze pokazuje, jak trudne do przewidzenia stały się notowania pieniądza znad Tamizy.

W opinii wielu analityków koniec miesiąca obfitował w czynniki zdecydowanie sprzyjające stabilizacji, bądź nawet umocnieniu szterlinga. Można wymienić tutaj m.in. zawarte właśnie porozumienie na linii Londyn-Bruksela, gwarantujące prawa i przywileje imigrantów z UE – zarówno w okresie przejściowym jak i po opuszczeniu Unii. Kolejnym elementem, który powinien wywrzeć długofalowy korzystny wpływ na szterlinga, było ostatnie posiedzenie Bank of England, które wskazywało na szansę relatywnie szybkiego podniesienia stóp procentowych.

Na giełdowym wykresie funta widać jednak, że stało się inaczej. Wyspiarski pieniądz stracił w relacji do sporej części walut – w tym także w stosunku do złotówki. Na, w pewnym stopniu, zaskoczonym rynku, po raz kolejny pojawiły się enigmatyczne wyjaśnienia – podobne w swojej treści do innych komentarzy, które na przestrzeni prawie dwóch lat już nie raz ukazywały się w takich okolicznościach. Krótko mówiąc, ponownie dowiadujemy się, że głównym winowajcą jest Brexit, związana z tym awersja do ryzyka inwestorów, wisząca w powietrzu niepewność i sporo pokrewnych czynników.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.03.2018

Umocnienie funta

Perspektywa podwyżki stóp umocniła funta

W bieżącym tygodniu obserwujemy wzrost wyceny brytyjskiej waluty. Jednym z powodów tego trendu jest przebieg ostatniego posiedzenie Komitetu ds. Polityki Monetarnej (MPC) Banku Anglii. Ku zaskoczeniu większości analityków, dwóch członków tej instytucji głosowało za podniesieniem stóp już w tym miesiącu.

Na marcowym posiedzeniu MPC końcowy wynik spotkania był zgodny z przewidywaniami: główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,50%, a skala programu QE pozostała w wysokości 435 mld funtów. Jednak, mimo wyważonej "gołębiej" decyzji Bank of England, notowania szterlinga zaczęły zauważalnie się podnosić. Przyczyną tego zjawiska była publikacja protokołu z przebiegu spotkania.

Sensację na rynku wywołał rozkład głosów podczas posiedzenia. Spodziewano się, że tak jak miesiąc wcześniej decyzja zostanie podjęta jednogłośnie – co wówczas potraktowano jako prognozę długoterminowej asekuracyjnej polityki BOE. Tymczasem wniosek o utrzymanie obecnej stopy procentowej przeszedł stosunkiem 7 do 2. Dwóch członków Komitetu opowiedziało się za podwyżką stóp procentowych o 25 pb. już w tym miesiącu – i to spowodowało największe zaskoczenie.

W lutym Bank Anglii sugerował możliwość podniesienia cen kredytu na przestrzeni kolejnych miesięcy. Z "minutes" wynikało jednak, że takiego posunięcia tej instytucji będzie można spodziewać się najszybciej za pół roku. Po dzisiejszym głosowaniu szanse na wcześniejszą podwyżkę zdecydowanie wzrosły.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 22.03.2018

Stabilny rating dla Polski

Fitch: Stabilny rating dla Polski – z perspektywą wzrostu

W trakcie czwartkowej telekonferencji Arnaud Louis, główny analityk Fitch na Polskę, poinformował, że w opinii jego agencji, m.in. dzięki znaczącemu wzrostowi gospodarczemu, ograniczona została wysokość deficytu. Daje to mocne podstawy do utrzymania obecnej stabilnej oceny naszego kraju.

W środę analitycy Fitch podwyższyli szacunek wzrostu PKB Polski na 2018 r. z 3,6% do 3,9%. Arnaud Louis, naczelny ekspert zajmujący się z ramienia agencji badaniem wskaźników polskiej ekonomii, komentując dobre wyniki gospodarcze, zwrócił uwagę także na kilka innych aspektów:

- Pozycja fiskalna Polski jest procykliczna - widzimy bardzo mocną cykliczną górkę gospodarce, przy jednoczesnym stosowaniu narzędzi fiskalnych wspierających popyt wewnętrzny. (...) Jednocześnie z uwagi na cykliczną górkę i mocny wzrost gospodarczy przychody rządowe były bardzo mocne, zwłaszcza ze strony VAT. W pewnym sensie, w bardzo mocnym stopniu ograniczyło to wzrost deficytu ze strony rozwiązań fiskalnych. W konsekwencji, spodziewamy się jedynie umiarkowanego wzrostu deficytu do 2,2 proc. PKB w 2018 r. i 2,5 proc. PKB w 2019 r. z szacowanych przez nas 1,8 proc. w 2017 r. Dla nas liczy się jednak, że te liczby są wciąż zbieżne ze stabilizacją relacji długu publicznego do PKB, gdzie oczekujemy stabilizacji w okolicach 50 proc. PKB do 2019 r. Ta pozycja fiskalna nie stanowi obecnie ryzyka dla ratingu - powiedział Louis.

Niezależnie od faktu, że nasza gospodarka małymi krokami dochodzi do coraz bardziej stabilnego i wiarygodnego wizerunku, nawet w oczach niedawno jeszcze sceptycznie, wręcz nieprzychylnie nastawionych agencji ratingowych takich jak Moody's i Standard & Poor's, to jednak w obliczu procesów zachodzących obecnie w Europie, to inne czynniki będą w pierwszej kolejności wpływały na wycenę złotówki. Trwające negocjacje w sprawie Brexitu są aktualnie jednym z najistotniejszych wydarzeń kształtujących relacje par walutowych. Za kilka dni rozpoczyna się kolejna tura rozmów dotyczących porozumienia handlowego, a jej rezultaty mogą być w pierwszej kolejności widoczne m.in. w relacji złotówki do funta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.03.2018

Funt pod ciężarem Brexitu

Funt pod jarzmem Brexitu

Brytyjska waluta niezmiennie pozostaje pod silnym negatywnym wpływem trwających negocjacji "rozwodowych" z UE. Niezależnie od chwilowych wzlotów i ponownych spadków funt nie ma raczej szansy na faktyczne odrobienie strat, dopóki nie wyklarują się zasadnicze kwestie związane z Brexitem. Do momentu, kiedy przyjęte rozstrzygnięcia pozwolą inwestorom przewidzieć i realnie oszacować dalsze następstwa tego procesu, szterling będzie prawdopodobnie nadal pozostawał mocno niedowartościowany.

Brytyjska waluta nieznacznie umocniła się po informacjach, dotyczących przebiegu negocjacji handlowych z Brukselą, które obiegły media pod koniec lutego. Jednak niezależnie od tego pozycja funta pozostaje nadal bardzo niestabilna i podatna jest zwłaszcza na gwałtowne spadki. Po korzystnych wiadomościach o wstępnym kształcie tzw. trade deal, nad Wielką Brytanię nadciągnęły kolejne brexitowe "ciemne chmury". W bieżącym tygodniu osią niezgody okazał się sektor finansowy. Francuski minister finansów bezwzględnie zakomunikował, że nie widzi żadnej możliwości, aby tę branżę uwzględnić w ramach obecnych warunków umowy handlowej. Natomiast minister Philip Hammond dał jasno do zrozumienia, że jeżeli usługi finansowe nie zostaną włączone, to nie będzie żadnego porozumienia...

W ten sposób negocjacje kolejny raz stanęły w spornym punkcie. Stanowisko obu stron na chwilę obecną jest nieprzejednane. Jeżeli Wielkiej Brytanii udałoby się jednak przeforsować dodanie tego sektora do pertraktacji handlowych, to na pewno notowania funta zareagują aprecjacją. Trzecia tura rozmów zaplanowana jest na koniec marca – w zależności od ich przebiegu można spodziewać się znacznych wahnięć szterlinga.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.03.2018

Rekordowy wzrost gospodarczy

Polska: rekordowy wzrost gospodarczy

Jest już potwierdzenie wstępnych wyników - wzrost PKB Polski po raz pierwszy od sześciu lat przekroczył 5%. Główny Urząd Statystyczny opublikował analizę dotyczącą ostatniego kwartału 2017 r. Do osiągnięcia rekordowego rezultatu przyłożyło się m.in. ożywienie inwestycji i wzrost wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych.

GUS potwierdził bardzo dobre dane ze wstępnego odczytu sprzed dwóch tygodni. W czwartym kwartale 2017 r. polski produkt krajowy brutto był realnie o 1,0% wyższy niż kwartał wcześniej oraz o 5,1% wyższy w zestawieniu kdk – do ostatniego kwartału 2016 r. Jest to najwyższa roczna dynamika PKB od końca 2011 r. Wynik ten okazał się jeszcze nieznacznie lepszy od prognoz z połowy lutego. Wówczas, ze względu na fakt, że w znacznej mierze przyczyną tak dobrego wyniku było ożywienie w wydatkach inwestycyjnych, spodziewano się wzrostu inwestycji na poziomie 10% +. Tymczasem opublikowane dane wskazują, że tempo inwestycji urosło aż o 11,3% i dołożyło 2,8% do rocznej dynamiki.

Znacznie podniosła się też dynamika konsumpcji, która osiągnęła 4,9%, stanowiąc 2,5% rocznego PKB. Oczywiście największy udział miał przemysł – 27,2%, na drugim miejscu handel i naprawa samochodów – 17,8%, następnie budownictwo – 7,5%, oraz transport – 6,9%.

Jest to już kolejny dobry sygnał z polskiej gospodarki. W minionym tygodniu złotówka poprawiła również notowania m.in. wobec brytyjskiego funta. Pamiętać jednak należy, że mimo faktu, że pieniądz znad Wisły zajmuję coraz stabilniejszą pozycję, i może być nieco odporniejszy na gwałtowne spadki, to jednak aktualna wycena szterlinga nadal pozostaje istotnie niedoszacowana i jest w dużej mierze efektem toczących się brexitowych rozmów. Jeżeli Londyn wynegocjuje korzystne warunki opuszczenia UE, to brytyjska waluta może zacząć błyskawicznie odrabiać straty – również wobec złotówki.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.03.2018

Pogorszenie sytuacji Niemiec, słabnące euro

Pogorszenie sytuacji Niemiec, słabnące euro i wzmocnienie funta

Badania indeksu biznesowego IFO, przeprowadzone w Niemczech w lutym, odnotowały najsilniejszy spadek od niemal 5 lat. Co gorsza, wyraźnie pogorszyły się też oczekiwania na następnych 6 miesięcy. Problemy niemieckiej gospodarki nie pomagają euro. Wspólna waluta zaliczyła kolejny spadek – a skorzystał na tym m.in. brytyjski funt.

Odczyt indeksu IFO w bieżącym miesiącu był dla Berlina alarmujący. Wynik na poziomie 115,4 pkt. okazał się nie tylko o 2,2 pkt. niższy niż w styczniu br., ale też znacznie gorszy od prognozowanych przez analityków 117 punktów. Jest to także najmocniejszy spadek tego wskaźnika od kwietnia 2013 r. i tym samym najsłabszy wynik w ciągu niemal 5 lat.

Wyniki badania wskazują, że w ciągu ostatnich miesięcy optymistyczne oceny przedsiębiorców względem koniunktury były wystawiane w dużej mierze "in blanco". Wypatrywane odbicie ekonomii jednak nie nastąpiło. Jest to poważny czynnik ostrzegawczy, wskazujący że największa gospodarka Europy może znajdować się właśnie na początku spadku koniunkturalnego. Co prawda, jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o recesji w Niemczech, jednak jeżeli ta tendencja się utrzyma, to już w drugiej połowie 2018 r. możemy spodziewać się poważniejszego spowolnienia gospodarczego.

Niewątpliwie sytuacji u naszego zachodniego sąsiada nie poprawia też fakt, że po ostatnich wyborach parlamentarnych, od wielu już miesięcy, ciągle nie udaje uformować się rządu. Rozmowy koalicyjne ponownie stanęły w pod znakiem zapytania i nie ma pewności, czy czwarty gabinet Angeli Merkel w ogóle powstanie.

Tymczasem ze słabości euro skorzystał szterling. Brytyjska waluta kolejny tydzień z rzędu umacnia się wobec brukselskiego pieniądza. Gwałtowny wzrost wyceny w ostatnich dniach przypisywany jest także informacjom, które wyciekły z Parlamentu Europejskiego do mediów - o przygotowywanym porozumieniu handlowym między Londynem i Unią. Wynika z nich, że Wielka Brytania wynegocjowała bardzo dobre warunki dostępu do wspólnego rynku UE.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.02.2018

Dobre dane dla złotówki

Dobre dane dla złotówki

"Wzrost gospodarczy na piątkę" – takie tytuły dominowały w publikacjach ekonomicznych po ostatnim odczycie danych GUS-u. Stało się tak za przyczyną dobrego wyniku rocznej dynamiki produktu krajowego brutto. Polski PKB, po raz pierwszy od sześciu lat, przekroczył próg 5%.

To najwyższa roczna dynamika PKB od czwartego kwartału 2011 r. Wg ekonomistów jest to zasługa m.in. wzrastającej konsumpcji oraz znaczącego odbicia w inwestycjach. Jest to jeszcze lepszy wynik niż we wstępnym szacunkowym podsumowaniu GUS-u za rok 2017, opublikowanym dwa tygodnie temu. Wówczas zebrane informacje wskazywały na roczny wzrost gospodarczy rzędu 4,6%, który napędzała przede wszystkim konsumpcja - wypracowując 2,8%. Jednak kolejne dane pokazały znacznie większy od zakładanego udział inwestycji (+1 %). Na podstawie tych informacji część analityków szacuje, że w czwartym kwartale samo tempo wzrostu inwestycji mogło przekroczyć nawet 10%.

Na potwierdzenie tych wyników musimy jednak zaczekać jeszcze dwa tygodnie. GUS zastrzega, że opublikowane w tym tygodniu informacje mają charakter wstępny i mogą ulec rewizji. Ostateczne dane dotyczące PKB powinniśmy poznać 28 lutego.

Dobra koniunktura złotówki przełożyła się także na notowania walutowe. W bieżącym tygodniu obserwowaliśmy wzmocnienie PLN między innymi w relacji do funta – o ponad 3 grosze, oraz do euro – też o ponad 3 gr.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.02.2018

Bank of England zapowiada: Będzie podwyżka stóp

Bank Anglii zapowiada: Będzie podwyżka stóp

W dniu wczorajszym odbyło się comiesięczne posiedzenie Komitet ds. Polityki Monetarnej Banku Anglii. Niezależnie od faktu, że postanowiono utrzymać stopy procentowe na obecnym poziome, efektem spotkania był bardzo gwałtowny wzrost ceny funta.

Członkowie Bank of England podjęli jednogłośnie decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 0,5%. Utrzymano także aktualny stan programu luzowania ilościowego, opiewający na 435 mld funtów. Postanowienie to było zgodne z oczekiwaniami większości analityków i nie wywołało żadnych emocji na giełdzie walutowej. Ostatniej podwyżki oprocentowania BOE dokonał w listopadzie 2017 r. - o 0,25% i była to pierwsza podwyżka w ciągu ostatnich 10 lat.

Gwałtowna reakcja rynku została jednak spowodowana przez komunikat opublikowany po spotkaniu komitetu. W jego treści członkowie Banku Anglii informują o kolejnych planowanych decyzjach. Najważniejsza część oświadczenia wskazuje na dużą determinację rady w kierunku możliwie szybkiego podniesienia stóp:

- Gdyby gospodarka rozwijała się zgodnie z lutowymi projekcjami, to w omawianym okresie polityka monetarna powinna zostać zacieśniona nieco wcześniej i mocniej niż oczekiwano tego po projekcjach listopadowych, aby sprowadzić inflację do celu inflacyjnego – stwierdzono..

Kolejne decyzyjne posiedzenie Komitet ds. Polityki Monetarnej odbędzie się 22 marca. Tymczasem, w reakcji na te informacje funt wyraźnie zyskał względem większości walut. W kulminacyjnym momencie wycena GBP/PLN doszła do poziomu 4,7782. Jednak gwałtowna euforia rynku zaczęła stopniowo słabnąć już w następnym dniu i szterling bardzo szybko oddał część wypracowanej nadwyżki – schodząc do poziomu ok. 4,73 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.02.2018

Lepsze notowania funta

Lepsze notowania funta

Miniony tydzień przyniósł znaczną poprawę wyceny szterlinga. Brytyjska waluta zaczęła od poniedziałku intensywnie drożeć, dopiero z czwartku na piątek oddała nieco wypracowanej nadwyżki, po czym piątkowe popołudnie ponownie przyniosło wzrost pieniądzowi znad Tamizy.

Dobre notowania funta są po części wynikiem słabości euro. Waluta Unii Europejskiej już od dłuższego czasu nie może wyjść na prostą, a problemy Niemiec - gdzie nadal nie udaje się sformować rządu, zdecydowanie nie pomagają. Sytuacja w Berlinie wygląda w gruncie rzeczy fatalnie. Potencjalni koalicjanci zapowiedzieli, że nie stworzą rządu z CDU dopóki Angela Merkel będzie stała na czele tej partii. Natomiast kanclerz Merkel poinformowała, że w żadnym wypadku nie zamierza ustępować. W wyniku tego rozmowy, już kolejny miesiąc, tkwią w martwym punkcie.

Według "Financial Times" cena funta w ciągu poprzednich czterech dni sesyjnych wzrosła prawie o 2 centy w relacji do euro. Jest to najlepszy rezultat tej pary w skali miesiąca. Mimo że wynik ten w istotnej mierze przypisywany jest słabnącym notowaniom wspólnej waluty, to jednak analitycy zwracają też uwagę na fakt, że mogą być to pierwsze oznaki nadchodzącej stabilizacji szterlinga. Czy jednak ta tendencja się utrzyma? Thomas Flury z UBS powiedział:

- Wygląda na to, że funt staje się coraz bardziej odporny. (...) Wynika to prawdopodobnie z tego, że globalne rynki nabrały pewności, że uda się uniknąć twardego Brexitu w 2019 roku.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 26.01.2018

Stabilna złotówka

Stabilny kurs złotego

Pieniądz znad Wisły w minionym tygodniu pozostawał relatywnie stabilny – z zauważalną tendencją wzrostową w środę i czwartek. Zanotowaliśmy umocnienie wobec większości walut głównych, w tym m.in.: euro i dolara. Dopiero czwartkowa publikacja danych makro z Chin zatrzymała hossę złotówki.

Nasza waluta w drugiej połowie tygodnia poprawiła swoją wycenę zwłaszcza w relacji do euro i dolara – o ok. 2,5 gr. W przypadku unijnego pieniądza spowodowane było to m.in. jego osłabieniem na skutek doniesień o pogłębiającym się kryzysie politycznym w Niemczech. Członkowie partii SPD ponownie odrzucili możliwość zawarcia koalicji z ugrupowaniem Angeli Merkel. W związku z tym kolejny miesiąc w Berlinie nie udaje się sformować rządu, a wspólna waluta, już nie po raz pierwszy, zalicza z tego powodu "dołek".

Natomiast opublikowane na koniec tygodnia wyniki z Chin, zgodnie z prognozami analityków, osłabiły nieco złotego, który oddał część wypracowanej nadwyżki. Na piątkowe popołudnie został też zapowiedziany odczyt danych GUS dotyczących produkcji i sprzedaży detalicznej w grudniu. Jednak, według większości analityków, raport powinien być względnie neutralny dla notowań PLN.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.01.2018

Co dalej z funtem?

Co dalej z funtem?

Póki co, najbardziej ciążące na notowaniach brytyjskiej waluty czynniki nie uległy zasadniczej zmianie. Nadal trwają niewyklarowane jeszcze negocjacje na linii Londyn-Bruksela, a progres procesu jest relatywnie wolny. Jednak, niezależnie od tego część danych makro z Wysp wskazuje na stabilne fundamenty gospodarki, które bardzo szybko mogą stać się punktem odbicia funta.

Z jednej strony ostatnie dane dotyczące produkcji i przemysłu wsparły szterlinga – pokazując jednoznacznie, że w tych sektorach brytyjska gospodarka niezmiennie radzi sobie bardzo dobrze. Także wstępny szacunkowy wynik PKB za ostatni kwartał minionego roku zaliczyć można do optymistycznych aspektów – osiągnął poziom ok. 2% wg NIESR (National Institute of Economic and Social Research).

Z drugiej strony, oprócz ciemnych chmur – w postaci Brexitu oraz słabej pozycji obecnego rządu, od dłuższego już czasu wiszących nad ekonomią na Wyspach, część danych makro "gra" przeciwko funtowi. Jednym z koronnych czynników, które miały przyczynić się do wzmocnienia gospodarki miał być znaczny wzrost eksportu, spowodowany przede wszystkim niższą ceną pieniądza znad Tamizy. Mimo że dosyć intensywna przecena szterlinga utrzymuje się już kolejny rok, to Wielka Brytania nadal zdecydowanie więcej kupuje niż sprzedaje. Efekt, na który liczono – w związku z korzystną dla wielu partnerów handlowych UK słabszą pozycją funta, nie przybrał oczekiwanej skali.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.01.2018

Złoty nadal zyskuje

Złoty nadal zyskuje

Pieniądz znad Wisły od początku stycznia kontynuuje swoją zeszłoroczną hossę. Za większość głównych walut płacimy coraz mniej. Złotówka dalej wzmacnia się w relacji do euro i dolara. Odnotowaliśmy także poprawę wyceny wobec funta.

Kurs euro do złotówki w piątek (05.01.) przed południem wynosił 4,1480. PLN od początku roku odnotował już ponad 3 grosze wzrostu wobec wspólnej waluty. Co więcej, wielu analityków prognozuje znaczny spadek wartości EUR w ciągu 2018 r. (nawet o 8-9%!), wskazując, że obecna wycena pieniądza Unii jest mocno zawyżona i nie odzwierciedla faktycznej, nadal niestabilnej kondycji jej gospodarki.

Start w 2018 rok złotówka zainaugurowała także dalszym wzmocnieniem się w stosunku do dolara - poprawiając swój wynik o ok. 2,5 gr (z 3,4833 zł na 3,4554 zł). Od początku stycznia mniej płacimy również za funta. Miniony rok para GBP/PLN zakończyła na poziomie 4,7015. Tymczasem w piątek, w kulminacyjnym momencie, cena spadła do 4,6515 zł, dopiero w drugiej części dnia brytyjska waluta nieznacznie odrobiła straty, osiągając wartość 4,6782 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 05.01.2018

Rekordowy rok złotówki!

Rekordowy rok złotówki! Słabe euro i tani funt

Pieniądz nad Wisłą ma szanse zakończyć rok 2017 z tytułem najmocniejszej waluty świata. W czasie minionych 12 miesięcy PLN odnotował znaczący wzrost m.in. w relacji do euro – o 5,58%, do dolara – o ok. 19%, oraz do funta – o ok. 6,30%. Z zebranych danych, do ostatnich dni handlowych włącznie, wynika że będzie to także najlepszy od dekady rok złotego.

Dzisiaj w godzinach porannych waluta Unii była wyceniana poniżej 4,17 zł. - wyznaczając tym samym najniższy kurs od maja br. Tegoroczne minimum na tej parze wyniosło 4,1572. Złotówka, w ciągu mijającego roku umocniła się w stosunku do euro aż o 5,58%. Rekordowy wynik zanotowaliśmy też w relacji do dolara. Amerykańska waluta kosztuje aktualnie 3,442 zł. - osiągając poziom trzyletniego minimum do PLN. Natomiast w relacji do funta pieniądz nad Wisłą zyskał ok. 6,30% - przy obecnej cenie 4,7034 zł.

O miano najsilniejszej z głównych walut wymienialnych złotówka rywalizuje obecnie już tylko z czeską koroną. Ostateczny rezultat poznany w pierwszych dniach nowego roku. Tymczasem na podstawie prognoz giełdowych i analizy danych makro – przeprowadzonych przez ekonomistę DM BOŚ Marka Rogalskiego, można zakładać, że także pierwszemu kwartałowi 2018 r. będzie towarzyszyło dalsze umocnienie złotego.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.12.2017

Kursy - archiwum

Data Kupno Sprze.
2018-10-19 18:10 4.8000 4.9350
2018-10-19 18:08 4.8000 4.9390
2018-10-19 17:09 4.8100 4.9390
2018-10-19 17:07 4.8200 4.9490
2018-10-19 16:29 4.8200 4.9490
2018-10-19 13:18 4.8200 4.9550
2018-10-19 13:16 4.8200 4.9590
2018-10-19 12:19 4.8300 4.9590
2018-10-19 10:23 4.8300 4.9650
2018-10-18 16:01 4.8300 4.9590
2018-10-18 15:01 4.8200 4.9590
2018-10-18 12:33 4.8200 4.9490
2018-10-18 10:25 4.8100 4.9490
2018-10-18 10:06 4.8100 4.9550
2018-10-17 16:44 4.8100 4.9450
2018-10-17 13:41 4.8100 4.9390
2018-10-17 10:08 4.8100 4.9450
2018-10-17 10:06 4.8100 4.9490
2018-10-16 15:19 4.8200 4.9490
2018-10-16 13:49 4.8200 4.9590
2018-10-16 12:44 4.8200 4.9650
2018-10-16 12:08 4.8200 4.9590
2018-10-16 11:09 4.8200 4.9550
2018-10-16 11:07 4.8200 4.9490
2018-10-16 10:43 4.8100 4.9490
2018-10-15 20:41 4.8100 4.9390
2018-10-15 18:01 4.8000 4.9390
2018-10-15 14:59 4.8000 4.9350
2018-10-15 13:02 4.8000 4.9390
2018-10-15 11:35 4.8000 4.9350
2018-10-15 09:12 4.8000 4.9290
2018-10-12 17:52 4.8200 4.9590
2018-10-12 17:50 4.8200 4.9650
2018-10-12 16:57 4.8300 4.9650
2018-10-12 15:34 4.8300 4.9690
2018-10-12 14:36 4.8300 4.9650
2018-10-12 14:02 4.8300 4.9690
2018-10-12 12:07 4.8400 4.9690
2018-10-12 12:05 4.8400 4.9750
2018-10-12 10:40 4.8500 4.9750
2018-10-11 18:05 4.8500 4.9850
2018-10-11 15:52 4.8600 4.9950
2018-10-11 15:22 4.8600 4.9990
2018-10-11 14:30 4.8600 4.9950
2018-10-11 12:33 4.8600 4.9890
2018-10-11 10:10 4.8600 4.9950
2018-10-11 10:06 4.8500 4.9950
2018-10-10 16:25 4.8500 4.9990
2018-10-09 18:12 4.8500 4.9950
2018-10-09 17:22 4.8500 4.9850
2018-10-09 15:27 4.8400 4.9850
2018-10-09 12:35 4.8400 4.9890
2018-10-09 10:35 4.8400 4.9790
2018-10-09 10:22 4.8300 4.9790
2018-10-08 19:31 4.8300 4.9750
2018-10-08 17:00 4.8200 4.9750
2018-10-08 16:02 4.8200 4.9650
2018-10-08 15:34 4.8200 4.9690
2018-10-08 13:39 4.8200 4.9590
2018-10-08 10:37 4.8200 4.9650
2018-10-08 10:07 4.8000 4.9650
2018-10-05 18:11 4.8000 4.9690
2018-10-05 17:49 4.8000 4.9650
2018-10-05 11:22 4.8000 4.9490
2018-10-05 10:53 4.7900 4.9490
2018-10-05 10:10 4.7900 4.9390
2018-10-04 18:01 4.7900 4.9350
2018-10-04 17:36 4.7900 4.9290
2018-10-04 11:42 4.7900 4.9250
2018-10-04 11:01 4.7700 4.9250
2018-10-04 10:46 4.7700 4.9290
2018-10-04 10:32 4.7700 4.9250
2018-10-03 19:57 4.7700 4.9150
2018-10-03 17:43 4.7600 4.9150
2018-10-03 17:36 4.7500 4.9150
2018-10-03 15:57 4.7500 4.8990
2018-10-03 15:31 4.7500 4.8950
2018-10-03 14:42 4.7500 4.8990
2018-10-03 14:27 4.7500 4.8950
2018-10-03 12:09 4.7500 4.8890
2018-10-03 10:03 4.7500 4.8850
2018-10-02 13:23 4.7500 4.8950
2018-10-02 10:08 4.7500 4.8990
2018-10-01 19:41 4.7500 4.8890
2018-10-01 15:50 4.7400 4.8890
2018-10-01 15:16 4.7400 4.8790
2018-10-01 14:46 4.7400 4.8750
2018-10-01 11:58 4.7400 4.8690
2018-10-01 10:09 4.7400 4.8750
2018-09-28 18:03 4.7300 4.8750
2018-09-28 16:36 4.7300 4.8650
2018-09-28 15:07 4.7300 4.8690
2018-09-28 12:36 4.7300 4.8790
2018-09-28 11:52 4.7300 4.8690
2018-09-27 17:03 4.7300 4.8650
2018-09-27 16:08 4.7300 4.8690
2018-09-27 14:36 4.7300 4.8750
2018-09-27 14:34 4.7200 4.8750
2018-09-27 14:06 4.7200 4.8650
2018-09-27 11:49 4.7200 4.8590
2018-09-27 10:05 4.7200 4.8550
2018-09-27 10:04 4.7200 4.8650
2018-09-26 17:50 4.7300 4.8650
2018-09-26 14:16 4.7300 4.8690
2018-09-26 14:15 4.7200 4.8690
2018-09-25 18:00 4.7200 4.8590
2018-09-25 15:28 4.7200 4.8550
2018-09-25 13:02 4.7200 4.8590
2018-09-25 10:13 4.7200 4.8650
2018-09-24 18:09 4.7200 4.8590
2018-09-24 18:07 4.7200 4.8650
2018-09-24 15:19 4.7300 4.8650
2018-09-24 14:43 4.7300 4.8750
2018-09-24 14:10 4.7300 4.8690
2018-09-24 12:00 4.7300 4.8650
2018-09-24 10:42 4.7100 4.8650
2018-09-24 10:38 4.7200 4.8650
2018-09-24 10:18 4.7100 4.8650
2018-09-22 09:57 4.7100 4.8450
2018-09-21 17:45 4.7200 4.8450
2018-09-21 16:36 4.7200 4.8490
2018-09-21 15:34 4.7200 4.8590
2018-09-21 15:16 4.7200 4.8650
2018-09-21 15:13 4.7300 4.8650
2018-09-21 14:23 4.7300 4.8750
2018-09-21 13:32 4.7400 4.8750
2018-09-21 13:04 4.7300 4.8750
2018-09-21 11:43 4.7300 4.8690
2018-09-21 10:56 4.7400 4.8750
2018-09-21 10:54 4.7400 4.8790
2018-09-21 10:05 4.7500 4.8790
2018-09-21 09:11 4.7500 4.8790
2018-09-21 08:26 4.7700 4.9150
2018-09-20 16:22 4.7800 4.9150
2018-09-20 11:39 4.7700 4.9090
2018-09-20 11:37 4.7600 4.9090
2018-09-19 17:57 4.7600 4.8990
2018-09-19 14:27 4.7700 4.8990
2018-09-19 11:53 4.7600 4.8990
2018-09-19 10:51 4.7600 4.9090
2018-09-19 10:31 4.7600 4.8990
2018-09-18 15:12 4.7600 4.8950
2018-09-18 15:09 4.7600 4.8990
2018-09-17 19:24 4.7700 4.8990
2018-09-17 17:52 4.7600 4.8990
2018-09-17 10:09 4.7600 4.8950
2018-09-14 18:01 4.7600 4.8990
2018-09-14 18:00 4.7500 4.8990
2018-09-14 11:09 4.7500 4.8950
2018-09-14 10:16 4.7500 4.8850
2018-09-14 08:58 4.7500 4.8990
2018-09-13 17:44 4.7600 4.8990
2018-09-13 15:24 4.7600 4.9090
2018-09-13 11:30 4.7700 4.9090
2018-09-13 09:59 4.7700 4.8990
2018-09-12 17:31 4.7600 4.8950
2018-09-12 17:01 4.7700 4.8950
2018-09-11 10:08 4.7700 4.8990
2018-09-10 16:41 4.7700 4.9090
2018-09-10 15:06 4.7600 4.9090
2018-09-10 15:03 4.7500 4.9090
2018-09-10 14:02 4.7500 4.8890
2018-09-10 12:17 4.7500 4.8790
2018-09-10 12:15 4.7600 4.8790
2018-09-10 11:46 4.7600 4.8850
2018-09-10 11:19 4.7600 4.8950
2018-09-10 10:43 4.7700 4.8950
2018-09-10 10:39 4.7700 4.8950
2018-09-10 10:07 4.7500 4.8950
2018-09-10 10:04 4.7400 4.8950
2018-09-07 17:28 4.7400 4.8890
2018-09-07 14:39 4.7400 4.8990
2018-09-07 13:16 4.7200 4.8890
2018-09-07 12:08 4.7200 4.8650
2018-09-07 10:34 4.7200 4.8550
2018-09-07 10:33 4.7300 4.8550
2018-09-07 10:08 4.7300 4.8590
2018-09-07 10:06 4.7300 4.8790
2018-09-06 17:11 4.7400 4.8790
2018-09-06 16:57 4.7400 4.8750
2018-09-06 16:37 4.7400 4.8650
2018-09-06 14:39 4.7300 4.8650
2018-09-06 14:37 4.7300 4.8750
2018-09-06 11:37 4.7400 4.8750
2018-09-06 10:31 4.7400 4.8690
2018-09-05 17:45 4.7400 4.8790
2018-09-05 16:27 4.7400 4.8890
2018-09-05 16:07 4.7400 4.8850
2018-09-05 16:06 4.7200 4.8850
2018-09-05 15:26 4.7200 4.8750
2018-09-05 14:27 4.7200 4.8490
2018-09-05 14:01 4.7100 4.8490
2018-09-05 11:05 4.7200 4.8490
2018-09-05 11:03 4.7200 4.8550
2018-09-04 15:56 4.7000 4.8550
2018-09-04 12:30 4.7000 4.8450
2018-09-04 10:02 4.7000 4.8350
2018-09-04 09:44 4.7000 4.8290
2018-09-04 09:41 4.7000 4.8250
2018-09-03 14:37 4.6900 4.8250
2018-09-03 14:07 4.6900 4.8290
2018-09-03 13:21 4.7000 4.8290
2018-09-03 10:34 4.7000 4.8350
2018-09-03 10:09 4.7000 4.8390
2018-08-31 18:00 4.7000 4.8750
2018-08-31 17:34 4.7000 4.8650
2018-08-31 11:18 4.7000 4.8550
2018-08-31 10:09 4.7000 4.8450
2018-08-30 18:08 4.7000 4.8650
2018-08-30 15:12 4.7000 4.8550
2018-08-30 14:04 4.7000 4.8450
2018-08-30 10:53 4.7000 4.8350
2018-08-30 10:34 4.6700 4.8350
2018-08-29 18:09 4.6500 4.8350
2018-08-29 16:57 4.6500 4.8290
2018-08-29 16:34 4.6500 4.8190
2018-08-29 16:21 4.6500 4.8090
2018-08-29 13:33 4.6500 4.7950
2018-08-29 13:31 4.6400 4.7950
2018-08-29 10:27 4.6400 4.7890
2018-08-29 10:14 4.6300 4.7890
2018-08-28 18:06 4.6300 4.7650
2018-08-28 16:38 4.6300 4.7690
2018-08-28 12:38 4.6400 4.7750
2018-08-28 12:37 4.6400 4.7790
2018-08-28 10:14 4.6500 4.7790
2018-08-28 10:12 4.6500 4.7650
2018-08-28 08:43 4.6400 4.7650
2018-08-28 08:25 4.6600 4.7650
2018-08-24 18:05 4.6600 4.7990
2018-08-24 17:42 4.6600 4.8150
2018-08-24 10:11 4.6800 4.8150
2018-08-24 10:09 4.6800 4.8290
2018-08-23 14:40 4.6900 4.8290
2018-08-23 14:39 4.6900 4.8350
2018-08-22 14:43 4.7000 4.8350
2018-08-22 13:25 4.6900 4.8350
2018-08-22 12:24 4.7000 4.8350
2018-08-22 11:45 4.7000 4.8390
2018-08-22 11:43 4.7000 4.8450
2018-08-22 11:24 4.7100 4.8450
2018-08-22 11:22 4.7100 4.8490
2018-08-22 10:34 4.7200 4.8490
2018-08-22 10:26 4.7100 4.8490
2018-08-21 19:09 4.7100 4.8550
2018-08-21 18:07 4.7200 4.8550
2018-08-21 18:05 4.7200 4.8650
2018-08-21 10:02 4.7300 4.8650
2018-08-21 10:01 4.7300 4.8750
2018-08-20 18:02 4.7400 4.8750
2018-08-20 14:07 4.7400 4.8690
2018-08-20 13:30 4.7300 4.8690
2018-08-20 11:49 4.7300 4.8650
2018-08-20 10:05 4.7300 4.8590
2018-08-17 15:41 4.7300 4.8690
2018-08-17 12:54 4.7400 4.8750
2018-08-17 11:18 4.7300 4.8750
2018-08-17 10:15 4.7300 4.8650
2018-08-17 10:13 4.7300 4.8790
2018-08-16 15:51 4.7400 4.8790
2018-08-16 10:54 4.7500 4.8790
2018-08-16 10:14 4.7500 4.8850
2018-08-15 13:18 4.7500 4.9190
2018-08-15 12:23 4.7500 4.9150
2018-08-15 10:09 4.7500 4.8990
2018-08-14 18:05 4.7500 4.8950
2018-08-14 17:26 4.7400 4.8890
2018-08-14 14:09 4.7400 4.8790
2018-08-14 10:20 4.7400 4.8850
2018-08-14 10:18 4.7400 4.8990
2018-08-13 18:13 4.7500 4.8990
2018-08-13 17:29 4.7500 4.8850
2018-08-13 17:27 4.7500 4.8690
2018-08-13 15:12 4.7400 4.8690
2018-08-13 15:07 4.7400 4.8890
2018-08-13 09:45 4.7500 4.8890
2018-08-13 09:44 4.7500 4.8850
2018-08-10 18:14 4.7100 4.8650
2018-08-10 18:13 4.7000 4.8650
2018-08-10 10:11 4.7000 4.8450
2018-08-10 08:51 4.7000 4.8490
2018-08-10 07:49 4.6800 4.8490
2018-08-09 18:02 4.6800 4.8250
2018-08-09 17:48 4.6800 4.8190
2018-08-09 13:03 4.6800 4.8090
2018-08-09 12:29 4.6700 4.8090
2018-08-09 10:06 4.6700 4.7990
2018-08-08 18:06 4.6600 4.7990
2018-08-08 17:01 4.6600 4.7950
2018-08-08 14:47 4.6700 4.7950
2018-08-08 13:37 4.6600 4.7950
2018-08-08 13:11 4.6700 4.7950
2018-08-08 09:27 4.6700 4.7990
2018-08-07 17:52 4.6900 4.8250
2018-08-07 14:56 4.6900 4.8190
2018-08-07 11:41 4.6900 4.8250
2018-08-07 11:40 4.6900 4.8290
2018-08-07 10:13 4.7000 4.8290
2018-08-06 18:10 4.7000 4.8390
2018-08-06 17:46 4.7000 4.8450
2018-08-06 16:36 4.7100 4.8450
2018-08-06 16:12 4.7100 4.8490
2018-08-06 14:43 4.7200 4.8490
2018-08-06 12:54 4.7200 4.8550
2018-08-06 10:15 4.7200 4.8490
2018-08-06 10:12 4.7200 4.8550
2018-08-03 18:05 4.7100 4.8550
2018-08-03 15:16 4.7100 4.8490
2018-08-03 15:14 4.7100 4.8550
2018-08-03 13:27 4.7200 4.8550
2018-08-03 12:37 4.7200 4.8690
2018-08-03 10:07 4.7300 4.8690
2018-08-02 18:17 4.7300 4.8650
2018-08-02 16:41 4.7300 4.8590
2018-08-02 14:27 4.7300 4.8690
2018-08-02 12:00 4.7300 4.8850
2018-08-02 10:14 4.7300 4.8750
2018-08-02 10:13 4.7200 4.8750
2018-08-01 15:42 4.7200 4.8590
2018-08-01 10:48 4.7300 4.8650
2018-07-31 18:11 4.7200 4.8650
2018-07-31 14:32 4.7300 4.8650
2018-07-31 10:48 4.7300 4.8690
2018-07-31 08:41 4.7100 4.8690
2018-07-30 16:05 4.7200 4.8690
2018-07-30 16:03 4.7200 4.8790
2018-07-30 13:45 4.7300 4.8790
2018-07-27 16:39 4.7400 4.8790
2018-07-26 10:18 4.7500 4.8790
2018-07-24 18:17 4.7700 4.8990
2018-07-24 15:16 4.7800 4.8990
2018-07-24 09:23 4.7900 4.9150
2018-07-23 11:10 4.7700 4.9150
2018-07-23 10:01 4.7700 4.8990
2018-07-20 15:14 4.7500 4.8990
2018-07-19 12:56 4.7700 4.8990
2018-07-18 17:16 4.7500 4.8990
2018-07-18 10:39 4.7500 4.8850
2018-07-17 14:36 4.7700 4.8990
2018-07-17 13:19 4.7800 4.9250
2018-07-17 09:55 4.8000 4.9250
2018-07-16 19:20 4.8000 4.9350
2018-07-16 19:19 4.8000 4.9390
2018-07-12 19:50 4.8100 4.9580
2018-07-11 10:29 4.8300 4.9580
2018-07-10 19:40 4.8100 4.9580
2018-07-10 15:18 4.8300 4.9580
2018-07-10 07:40 4.8000 4.9580
2018-07-09 16:29 4.8100 4.9580
2018-07-09 14:53 4.8200 4.9580
2018-07-09 14:42 4.8200 4.9880
2018-07-09 13:52 4.8300 4.9880
2018-07-09 11:35 4.8400 4.9880
2018-07-09 10:31 4.8500 4.9880
2018-07-06 17:35 4.8400 4.9880
2018-07-06 17:34 4.8400 4.9890
2018-07-06 15:14 4.8400 4.9950
2018-07-06 11:38 4.8500 4.9950
2018-07-05 17:52 4.8500 4.9890
2018-07-05 15:30 4.8500 4.9850
2018-07-05 15:28 4.8500 4.9990
2018-07-05 13:57 4.8700 4.9990
2018-07-05 13:56 4.8700 5.0090
2018-07-05 12:50 4.8800 5.0090
2018-07-05 12:48 4.8800 5.0250
2018-07-05 11:26 4.8900 5.0250
2018-07-05 10:14 4.8900 5.0350
2018-07-04 17:49 4.8900 5.0450
2018-07-04 14:45 4.8900 5.0350
2018-07-04 13:33 4.8900 5.0390
2018-07-04 13:03 4.8900 5.0450
2018-07-04 11:12 4.8800 5.0450
2018-07-04 10:06 4.8800 5.0390
2018-07-03 18:05 4.8800 5.0350
2018-07-03 17:34 4.8800 5.0290
2018-07-03 16:28 4.8800 5.0250
2018-07-03 15:36 4.8800 5.0350
2018-07-03 14:00 4.8800 5.0390
2018-07-03 10:08 4.8800 5.0450
2018-07-03 10:06 4.8700 5.0450
2018-07-02 18:03 4.8700 5.0490
2018-07-02 16:20 4.8700 5.0250
2018-07-02 10:22 4.8700 5.0190
2018-07-02 10:21 4.8600 5.0190
2018-06-29 17:52 4.8600 5.0090
2018-06-29 16:30 4.8600 4.9990
2018-06-29 15:34 4.8500 4.9990
2018-06-29 12:38 4.8500 4.9950
2018-06-29 10:39 4.8500 4.9890
2018-06-29 10:08 4.8500 4.9790
2018-06-29 09:40 4.8500 4.9990
2018-06-29 09:39 4.8400 4.9990
2018-06-28 17:11 4.8600 4.9990
2018-06-28 12:57 4.8600 4.9950
2018-06-28 10:39 4.8600 4.9990
2018-06-28 10:17 4.8500 4.9890
2018-06-27 17:32 4.8500 4.9950
2018-06-27 17:31 4.8500 4.9850
2018-06-27 14:14 4.8500 4.9850
2018-06-27 11:05 4.8500 4.9890
2018-06-27 11:01 4.8400 4.9890
2018-06-27 10:39 4.8400 4.9790
2018-06-27 10:11 4.8400 4.9750
2018-06-27 10:09 4.8400 4.9790
2018-06-26 18:09 4.8500 4.9790
2018-06-26 10:13 4.8600 4.9950
2018-06-25 12:55 4.8500 4.9950
2018-06-25 12:19 4.8500 4.9790
2018-06-25 10:29 4.8400 4.9790
2018-06-25 10:15 4.8500 4.9790
2018-06-22 17:14 4.8500 4.9950
2018-06-22 12:56 4.8500 4.9890
2018-06-22 11:42 4.8500 4.9850
2018-06-22 10:14 4.8500 4.9890
2018-06-21 16:37 4.8500 4.9990
2018-06-21 13:31 4.8500 5.0909
2018-06-21 13:27 4.8500 4.9990
2018-06-21 10:25 4.8500 4.9850
2018-06-21 10:24 4.8400 4.9850
2018-06-20 17:59 4.8400 4.9790
2018-06-20 12:27 4.8400 4.9750
2018-06-19 18:10 4.8400 4.9690
2018-06-19 15:27 4.8400 4.9750
2018-06-19 14:46 4.8400 4.9790
2018-06-19 13:25 4.8400 4.9850
2018-06-19 11:29 4.8400 4.9890
2018-06-19 10:55 4.8400 4.9790
2018-06-19 10:13 4.8400 4.9750
2018-06-19 10:10 4.8400 4.9690
2018-06-18 16:37 4.8300 4.9690
2018-06-18 14:47 4.8300 4.9590
2018-06-18 14:26 4.8200 4.9590
2018-06-18 13:09 4.8300 4.9590
2018-06-18 10:20 4.8300 4.9650
2018-06-15 13:25 4.8100 4.9650
2018-06-15 13:24 4.8000 4.9650
2018-06-14 18:06 4.8000 4.9590
2018-06-14 16:37 4.8000 4.9490
2018-06-14 16:17 4.8000 4.9450
2018-06-14 15:14 4.8000 4.9350
2018-06-14 15:13 4.7900 4.9350
2018-06-14 14:26 4.7900 4.9250
2018-06-14 13:23 4.7900 4.9190
2018-06-14 12:18 4.7900 4.9250
2018-06-14 11:22 4.7900 4.9290
2018-06-14 11:21 4.7800 4.9290
2018-06-14 11:01 4.7800 4.9190
2018-06-13 17:06 4.7800 4.9150
2018-06-13 13:07 4.7800 4.9090
2018-06-13 13:06 4.7900 4.9090
2018-06-13 12:40 4.7900 4.9150
2018-06-13 10:22 4.7900 4.9190
2018-06-12 17:56 4.7800 4.9190
2018-06-12 16:44 4.7800 4.9090
2018-06-12 13:56 4.7800 4.9150
2018-06-12 13:02 4.7800 4.9190
2018-06-12 12:13 4.7800 4.9150
2018-06-12 11:34 4.7800 4.9190
2018-06-12 10:11 4.7800 4.9150
2018-06-12 08:59 4.7700 4.9150
2018-06-11 14:59 4.7700 4.8990
2018-06-11 13:18 4.7700 4.8950
2018-06-11 12:22 4.7700 4.8990
2018-06-11 10:43 4.7800 4.8990
2018-06-11 10:38 4.7800 4.9190
2018-06-11 10:28 4.7900 4.9190
2018-06-08 15:20 4.7900 4.9390
2018-06-08 14:37 4.7900 4.9450
2018-06-08 13:40 4.7900 4.9490
2018-06-08 10:13 4.7900 4.9550
2018-06-08 10:10 4.7900 4.9450
2018-06-08 10:08 4.7700 4.9450
2018-06-07 18:12 4.7700 4.9150
2018-06-07 17:55 4.7600 4.9150
2018-06-07 17:36 4.7600 4.9090
2018-06-07 13:56 4.7600 4.8990
2018-06-07 13:51 4.7700 4.8990
2018-06-07 13:46 4.7700 4.9190
2018-06-07 10:10 4.7800 4.9190
2018-06-06 18:11 4.7800 4.9290
2018-06-06 18:06 4.7800 4.9390
2018-06-06 15:35 4.8000 4.9390
2018-06-06 15:24 4.8100 4.9390
2018-06-06 13:18 4.8100 4.9450
2018-06-06 13:15 4.8200 4.9450
2018-06-06 11:03 4.8200 4.9550
2018-06-06 10:08 4.8200 4.9490
2018-06-05 18:05 4.8200 4.9590
2018-06-05 16:43 4.8300 4.9650
2018-06-05 14:52 4.8300 4.9690
2018-06-05 12:46 4.8300 4.9650
2018-06-05 12:35 4.8300 4.9690
2018-06-05 12:30 4.8200 4.9590
2018-06-05 11:45 4.8000 4.9590
2018-06-05 11:25 4.8000 4.9550
2018-06-05 10:09 4.8000 4.9290
2018-06-05 09:03 4.8000 4.9250
2018-06-05 07:11 4.8000 4.9490
2018-06-05 07:09 4.8200 4.9490
2018-06-04 22:39 4.8000 4.9490
2018-06-04 16:23 4.8200 4.9490
2018-06-04 13:59 4.8200 4.9550
2018-06-04 12:25 4.8300 4.9550
2018-06-04 11:11 4.8300 4.9650
2018-06-04 10:09 4.8400 4.9650
2018-06-04 09:24 4.8400 4.9890
2018-06-01 18:05 4.8500 4.9890
2018-06-01 17:10 4.8400 4.9890
2018-06-01 16:17 4.8400 4.9950
2018-06-01 14:41 4.8400 4.9790
2018-06-01 14:38 4.8400 4.9690
2018-06-01 11:07 4.8300 4.9690
2018-06-01 11:05 4.8300 4.9550
2018-06-01 09:18 4.8200 4.9550
2018-05-30 18:13 4.8400 4.9790
2018-05-30 18:11 4.8400 4.9890
2018-05-30 17:45 4.8600 4.9890
2018-05-30 15:09 4.8600 4.9990
2018-05-30 14:49 4.8600 4.9950
2018-05-30 13:32 4.8600 4.9850
2018-05-30 13:29 4.8600 4.9950
2018-05-30 12:29 4.8700 4.9950
2018-05-30 10:15 4.8700 4.9990
2018-05-29 20:28 4.8700 5.0290
2018-05-29 16:47 4.8700 4.9990
2018-05-29 16:07 4.8700 4.9950
2018-05-29 11:56 4.8700 4.9990
2018-05-29 11:11 4.8500 4.9990
2018-05-29 10:00 4.8500 4.9890
2018-05-29 09:58 4.8200 4.9890
2018-05-29 08:47 4.8500 4.9890
2018-05-29 08:43 4.8300 4.9890
2018-05-29 07:13 4.8500 4.9890
2018-05-28 11:40 4.8300 4.9890
2018-05-28 08:16 4.8200 4.9890
2018-05-28 08:15 4.8300 4.9890
2018-05-25 15:45 4.8500 4.9890
2018-05-25 14:05 4.8500 4.9850
2018-05-25 14:03 4.8400 4.9850
2018-05-25 12:42 4.8400 4.9650
2018-05-25 12:36 4.8300 4.9650
2018-05-25 12:21 4.8300 4.9690
2018-05-25 10:56 4.8400 4.9690
2018-05-25 10:55 4.8400 4.9850
2018-05-24 17:54 4.8500 4.9850
2018-05-24 13:59 4.8500 4.9790
2018-05-24 13:49 4.8300 4.9790
2018-05-24 10:13 4.8300 4.9650
2018-05-24 10:11 4.8300 4.9750
2018-05-23 16:02 4.8400 4.9750
2018-05-23 16:00 4.8400 4.9650
2018-05-23 12:36 4.8300 4.9650
2018-05-23 12:34 4.8300 4.9690
2018-05-23 11:38 4.8400 4.9750
2018-05-23 11:35 4.8400 4.9650
2018-05-23 11:09 4.8200 4.9650
2018-05-23 11:08 4.8200 4.9690
2018-05-23 10:23 4.8200 4.9850
2018-05-23 10:14 4.8100 4.9850
2018-05-22 15:25 4.8100 4.9550
2018-05-22 15:20 4.8000 4.9550
2018-05-22 14:27 4.8000 4.9450
2018-05-22 13:16 4.8000 4.9390
2018-05-22 10:15 4.8000 4.9350
2018-05-22 10:11 4.8000 4.9650
2018-05-21 18:11 4.8300 4.9650
2018-05-21 18:09 4.8300 4.9690
2018-05-21 15:36 4.8400 4.9690
2018-05-21 14:00 4.8400 4.9790
2018-05-21 12:20 4.8400 4.9690
2018-05-21 12:19 4.8400 4.9750
2018-05-21 10:17 4.8500 4.9750
2018-05-18 15:02 4.8500 4.9850
2018-05-18 15:01 4.8400 4.9850
2018-05-18 12:02 4.8400 4.9790
2018-05-18 10:14 4.8400 4.9690
2018-05-17 17:52 4.8400 4.9850
2018-05-17 17:48 4.8400 4.9790
2018-05-17 15:08 4.8300 4.9750
2018-05-17 08:48 4.8300 4.9650
2018-05-16 15:25 4.8200 4.9590
2018-05-16 14:17 4.8200 4.9690
2018-05-16 13:34 4.8200 4.9750
2018-05-16 12:38 4.8200 4.9590
2018-05-16 11:25 4.8200 4.9550
2018-05-15 15:59 4.8000 4.9550
2018-05-15 15:48 4.8000 4.9490
2018-05-15 15:43 4.8000 4.9390
2018-05-15 13:53 4.7900 4.9390
2018-05-15 13:38 4.7900 4.9350
2018-05-15 13:25 4.7800 4.9290
2018-05-15 08:41 4.7800 4.9150
2018-05-14 18:11 4.7700 4.8990
2018-05-14 16:13 4.7600 4.8990
2018-05-14 15:01 4.7600 4.8950
2018-05-14 12:05 4.7600 4.8990
2018-05-14 11:23 4.7600 4.8950
2018-05-11 18:09 4.7600 4.8990
2018-05-11 15:45 4.7600 4.8890
2018-05-11 13:11 4.7600 4.8990
2018-05-11 11:28 4.7600 4.8950
2018-05-11 09:50 4.7500 4.8950
2018-05-10 16:46 4.7400 4.8750
2018-05-10 15:00 4.7400 4.8790
2018-05-10 14:58 4.7400 4.8950
2018-05-10 14:15 4.7600 4.8950
2018-05-10 13:39 4.7500 4.8950
2018-05-10 13:29 4.7500 4.8890
2018-05-10 13:26 4.7500 4.9190
2018-05-10 12:40 4.7800 4.9190
2018-05-10 10:09 4.7800 4.9050
2018-05-10 09:38 4.8000 4.9290
2018-05-09 14:51 4.8000 4.9390
2018-05-09 11:25 4.8000 4.9350
2018-05-09 09:58 4.8000 4.9490
2018-05-08 18:06 4.7800 4.9390
2018-05-08 13:30 4.7800 4.9290
2018-05-08 13:28 4.7600 4.9290
2018-05-08 12:25 4.7600 4.9190
2018-05-07 22:18 4.7400 4.8990
2018-05-04 16:36 4.7400 4.8650
2018-05-04 16:11 4.7400 4.8750
2018-05-04 16:09 4.7400 4.8790
2018-05-04 14:51 4.7500 4.8790
2018-05-04 14:50 4.7500 4.8890
2018-05-04 13:41 4.7600 4.8890
2018-05-04 13:39 4.7600 4.8990
2018-05-04 10:11 4.7700 4.8990
2018-05-04 09:40 4.7700 4.8950
2018-05-04 09:39 4.7700 4.8990
2018-05-03 11:35 4.7700 4.9190
2018-05-03 10:09 4.7800 4.9190
2018-05-02 17:52 4.7700 4.9190
2018-05-02 14:56 4.7700 4.9250
2018-05-02 12:59 4.7700 4.9150
2018-05-02 10:51 4.7700 4.8990
2018-05-02 10:46 4.7500 8990.0000
2018-05-02 09:43 4.7500 4.8950
2018-05-01 15:33 4.7500 4.9090
2018-05-01 14:41 4.7500 4.9150
2018-05-01 12:56 4.7500 4.9250
2018-05-01 11:03 4.7500 4.8990
2018-05-01 10:12 4.7400 4.8990
2018-04-30 18:08 4.7400 4.8890
2018-04-30 18:07 4.7300 4.8890
2018-04-30 16:50 4.7300 4.8790
2018-04-30 15:17 4.7300 4.8690
2018-04-30 15:13 4.7300 4.8590
2018-04-30 13:39 4.7200 4.8590
2018-04-30 09:36 4.7200 4.8490
2018-04-27 18:07 4.7200 4.8650
2018-04-27 15:20 4.7300 4.8650
2018-04-27 15:19 4.7300 4.8690
2018-04-27 14:47 4.7400 4.8690
2018-04-27 13:09 4.7400 4.8750
2018-04-27 13:07 4.7500 4.8750
2018-04-27 12:49 4.7500 4.8890
2018-04-27 12:34 4.7700 4.8890
2018-04-27 11:32 4.7700 4.8990
2018-04-27 11:26 4.7700 4.9050
2018-04-27 11:04 4.7700 4.9090
2018-04-26 16:31 4.7700 4.9250
2018-04-26 16:14 4.7700 4.9190
2018-04-26 15:46 4.7700 4.9150
2018-04-26 13:00 4.7600 4.9150
2018-04-26 09:47 4.7600 4.8990
2018-04-25 17:59 4.7600 4.9090
2018-04-25 16:20 4.7600 4.9050
2018-04-25 16:18 4.7500 4.9050
2018-04-25 14:46 4.7500 4.8990
2018-04-25 14:09 4.7500 4.8950
2018-04-25 14:08 4.8000 4.8950
2018-04-25 14:07 4.7400 4.8950
2018-04-25 13:29 4.7400 4.8890
2018-04-25 10:12 4.7400 4.8790
2018-04-24 18:11 4.7400 4.8750
2018-04-24 18:10 4.7300 4.8750
2018-04-24 17:18 4.7300 4.8690
2018-04-24 14:46 4.7300 4.8650
2018-04-24 10:52 4.7300 4.8590
2018-04-23 17:05 4.7200 4.8590
2018-04-23 16:30 4.7200 4.8550
2018-04-23 16:21 4.7200 4.8490
2018-04-23 15:20 4.7100 4.8490
2018-04-23 14:13 4.7100 4.8450
2018-04-23 12:37 4.7100 4.8490
2018-04-23 12:36 4.7000 4.8490
2018-04-23 10:29 4.7000 4.8390
2018-04-20 18:10 4.7000 4.8290
2018-04-20 16:41 4.7000 4.8250
2018-04-20 16:25 4.6900 4.8250
2018-04-20 14:39 4.6900 4.8190
2018-04-20 12:39 4.6900 4.8290
2018-04-20 12:02 4.6800 4.8290
2018-04-20 11:24 4.6800 4.8250
2018-04-20 11:02 4.6800 4.8290
2018-04-20 08:54 4.6800 4.7990
2018-04-19 18:12 4.7200 4.8550
2018-04-19 12:50 4.7200 4.8490
2018-04-19 12:04 4.7200 4.8450
2018-04-19 12:02 4.7200 4.8390
2018-04-19 10:12 4.7100 4.8390
2018-04-19 10:09 4.7100 4.8450
2018-04-18 15:38 4.7200 4.8450
2018-04-18 15:36 4.7200 4.8490
2018-04-18 11:00 4.7300 4.8490
2018-04-18 10:58 4.7300 4.8590
2018-04-18 10:37 4.7400 4.8590
2018-04-18 10:34 4.7400 4.8750
2018-04-18 10:08 4.7500 4.8750
2018-04-17 16:09 4.7500 4.8850
2018-04-17 13:44 4.7500 4.8790
2018-04-17 13:42 4.7400 4.8790
2018-04-17 11:21 4.7400 4.8750
2018-04-17 10:09 4.7500 4.8750
2018-04-16 15:30 4.7400 4.8790
2018-04-16 12:01 4.7500 4.8790
2018-04-16 11:59 4.7400 4.8790
2018-04-16 10:14 4.7400 4.8750
2018-04-16 10:13 4.7500 4.8750
2018-04-13 16:35 4.7500 4.8890
2018-04-13 16:34 4.7600 4.8890
2018-04-13 10:55 4.7600 4.8950
2018-04-13 10:54 4.7600 4.8990
2018-04-12 18:12 4.7600 4.8950
2018-04-12 17:56 4.7500 4.8950
2018-04-12 16:44 4.7500 4.8890
2018-04-12 14:06 4.7500 4.8850
2018-04-12 14:02 4.7400 4.8850
2018-04-12 12:10 4.7400 4.8690
2018-04-12 12:08 4.7300 4.8690
2018-04-12 10:10 4.7300 4.8650
2018-04-11 18:07 4.7300 4.8690
2018-04-11 16:16 4.7400 4.8690
2018-04-11 16:14 4.7300 4.8690
2018-04-11 14:04 4.7300 4.8650
2018-04-11 14:03 4.7300 4.8690
2018-04-10 15:45 4.7400 4.8690
2018-04-10 13:46 4.7400 4.8750
2018-04-10 13:44 4.7400 4.8850
2018-04-10 10:07 4.7500 4.8850
2018-04-10 09:06 4.7500 4.8790
2018-04-09 18:18 4.7400 4.8790
2018-04-06 17:29 4.7500 4.8790
2018-04-06 16:33 4.7400 4.8790
2018-04-05 17:28 4.7400 4.8690
2018-04-05 16:55 4.7400 4.8750
2018-04-05 16:47 4.7300 4.8750
2018-04-05 16:27 4.7300 4.8690
2018-04-05 15:55 4.7300 4.8650
2018-04-05 15:53 4.7300 4.8690
2018-04-05 15:28 4.7400 4.8690
2018-04-05 14:30 4.7400 4.8750
2018-04-05 14:07 4.7400 4.8790
2018-04-05 10:19 4.7500 4.8790
2018-04-05 10:17 4.7500 4.8750
2018-04-04 15:40 4.7400 4.8750
2018-04-04 14:12 4.7400 4.8690
2018-04-04 12:39 4.7400 4.8750
2018-04-04 11:53 4.7400 4.8790
2018-04-04 10:16 4.7500 4.8790
2018-04-03 16:37 4.7400 4.8790
2018-04-03 15:34 4.7400 4.8850
2018-04-03 15:07 4.7400 4.8750
2018-04-03 13:09 4.7400 4.8690
2018-04-03 11:43 4.7400 4.8750
2018-04-03 11:21 4.7300 4.8750
2018-03-29 14:19 4.7300 4.8690
2018-03-29 13:28 4.7300 4.8650
2018-03-29 11:25 4.7300 4.8690
2018-03-28 19:59 4.7300 4.8650
2018-03-28 18:00 4.7400 4.8650
2018-03-28 17:59 4.7300 4.8650
2018-03-28 14:02 4.7300 4.8590
2018-03-28 14:01 4.7300 4.8750
2018-03-28 10:26 4.7400 4.8750
2018-03-28 10:11 4.7300 4.8750
2018-03-27 20:48 4.7300 4.8690
2018-03-27 16:09 4.7400 4.8690
2018-03-27 16:03 4.7300 4.8690
2018-03-27 15:07 4.7300 4.8650
2018-03-27 12:33 4.7300 4.8590
2018-03-27 10:19 4.7400 4.8590
2018-03-27 09:31 4.7400 4.8690
2018-03-26 16:36 4.7600 4.8890
2018-03-26 15:29 4.7700 4.8990
2018-03-26 15:27 4.7700 4.9090
2018-03-26 14:03 4.7800 4.9090
2018-03-26 11:17 4.7700 4.9090
2018-03-23 18:06 4.7700 4.8990
2018-03-23 17:42 4.7700 4.9050
2018-03-23 16:54 4.7800 4.9050
2018-03-23 16:12 4.7800 4.9090
2018-03-23 16:11 4.7700 4.9090
2018-03-23 15:33 4.7700 4.9050
2018-03-23 12:03 4.7700 4.8990
2018-03-23 12:01 4.7700 4.8950
2018-03-23 11:24 4.7600 4.8950
2018-03-23 10:20 4.7600 4.8890
2018-03-23 10:18 4.7600 4.8950
2018-03-22 16:46 4.7700 4.8950
2018-03-22 15:07 4.7700 4.8990
2018-03-22 14:26 4.7800 4.8990
2018-03-22 14:15 4.7800 4.9050
2018-03-22 14:07 4.7800 4.9090
2018-03-22 13:30 4.7800 4.9150
2018-03-22 13:11 4.7800 4.9190
2018-03-22 11:53 4.7800 4.9150
2018-03-22 10:32 4.7700 4.9150
2018-03-22 10:31 4.7700 4.9090
2018-03-22 08:41 4.7700 4.8990
2018-03-21 16:38 4.7800 4.9190
2018-03-21 15:54 4.7900 4.9190
2018-03-21 14:50 4.7800 4.9190
2018-03-21 11:09 4.7700 4.9190
2018-03-21 10:41 4.7700 4.9150
2018-03-21 10:12 4.7600 4.9050
2018-03-20 17:43 4.7600 4.8950
2018-03-20 17:24 4.7500 4.8950
2018-03-20 16:46 4.7500 4.8890
2018-03-20 12:31 4.7500 4.8850
2018-03-20 12:29 4.7400 4.8850
2018-03-20 10:17 4.7400 4.8750
2018-03-20 10:16 4.7300 4.8750
2018-03-19 18:15 4.7300 4.8650
2018-03-19 18:13 4.7300 4.8690
2018-03-19 16:16 4.7400 4.8690
2018-03-19 14:52 4.7400 4.8790
2018-03-19 13:54 4.7400 4.8850
2018-03-19 12:42 4.7400 4.8750
2018-03-19 11:21 4.7400 4.8690
2018-03-19 11:17 4.7300 4.8450
2018-03-19 09:25 4.7200 4.8450
2018-03-16 14:28 4.7100 4.8450
2018-03-16 10:39 4.7100 4.8390
2018-03-16 10:33 4.7000 4.8390
2018-03-15 18:12 4.7000 4.8350
2018-03-15 18:09 4.6900 4.8350
2018-03-15 14:56 4.6900 4.8290
2018-03-15 14:12 4.6900 4.8190
2018-03-15 14:04 4.6800 4.8190
2018-03-15 10:17 4.6800 4.8150
2018-03-15 10:09 4.6700 4.8150
2018-03-14 17:27 4.6700 4.7990
2018-03-14 17:13 4.6700 4.8050
2018-03-14 16:30 4.6800 4.8050
2018-03-14 13:27 4.6800 4.8090
2018-03-14 11:50 4.6800 4.8190
2018-03-13 13:43 4.6800 4.8090
2018-03-13 12:46 4.6800 4.7990
2018-03-13 12:15 4.6700 4.7990
2018-03-13 09:30 4.6700 4.7950
2018-03-12 17:58 4.6700 4.8090
2018-03-12 17:56 4.6700 4.8050
2018-03-12 14:35 4.6600 4.8050
2018-03-12 13:13 4.6600 4.7990
2018-03-12 12:20 4.6500 4.7890
2018-03-09 18:10 4.6500 4.7850
2018-03-09 16:43 4.6500 4.7890
2018-03-09 13:22 4.6500 4.7850
2018-03-09 12:07 4.6500 4.7750
2018-03-09 11:17 4.6400 4.7750
2018-03-09 10:15 4.6400 4.7690
2018-03-09 10:13 4.6500 4.7690
2018-03-08 17:11 4.6500 4.7790
2018-03-08 15:48 4.6500 4.7750
2018-03-08 14:24 4.6400 4.7650
2018-03-08 14:22 4.6400 4.7750
2018-03-07 18:44 4.6500 4.7750
2018-03-07 17:46 4.6400 4.7750
2018-03-07 17:11 4.6300 4.7650
2018-03-07 17:01 4.6200 4.7650
2018-03-07 15:26 4.6200 4.7550
2018-03-07 12:17 4.6200 4.7450
2018-03-06 18:08 4.6200 4.7490
2018-03-06 12:50 4.6200 4.7550
2018-03-06 12:48 4.6200 4.7650
2018-03-06 11:45 4.6300 4.7650
2018-03-06 09:44 4.6400 4.7650
2018-03-05 17:07 4.6400 4.7750
2018-03-05 12:22 4.6400 4.7690
2018-03-05 12:14 4.6300 4.7690
2018-03-05 11:37 4.6300 4.7590
2018-03-05 10:08 4.6200 4.7590
2018-03-05 10:06 4.6300 4.7590
2018-03-02 18:09 4.6200 4.7590
2018-03-02 12:46 4.6200 4.7650
2018-03-02 12:44 4.6200 4.7790
2018-03-01 17:50 4.6400 4.7790
2018-03-01 17:48 4.6400 4.7890
2018-03-01 16:48 4.6500 4.7890
2018-03-01 16:45 4.6500 4.7950
2018-03-01 14:52 4.6600 4.7950
2018-03-01 13:32 4.6500 4.7950
2018-02-28 17:47 4.6500 4.7850
2018-02-28 17:45 4.6500 4.7890
2018-02-28 13:43 4.6600 4.7890
2018-02-28 13:42 4.6600 4.7990
2018-02-28 12:45 4.6700 4.7990
2018-02-28 11:36 4.6700 4.8090
2018-02-28 10:14 4.6700 4.8190
2018-02-28 10:11 4.6600 4.8190
2018-02-27 18:09 4.6600 4.7950
2018-02-27 17:31 4.6500 4.7950
2018-02-27 17:07 4.6500 4.7890
2018-02-27 16:36 4.6500 4.7850
2018-02-27 13:15 4.6500 4.7790
2018-02-27 12:35 4.6500 4.7890
2018-02-27 11:01 4.6500 4.7790
2018-02-27 10:57 4.6600 4.7790
2018-02-26 17:49 4.6600 4.7950
2018-02-26 17:48 4.6600 4.7990
2018-02-26 15:56 4.6700 4.7990
2018-02-26 15:30 4.6800 4.7990
2018-02-26 10:58 4.6800 4.8150
2018-02-26 10:11 4.6800 4.8090
2018-02-23 17:28 4.6700 4.8090
2018-02-23 13:45 4.6700 4.8050
2018-02-23 13:38 4.6600 4.8050
2018-02-23 12:22 4.6600 4.7950
2018-02-23 12:17 4.6600 4.7990
2018-02-23 10:11 4.6700 4.7990
2018-02-22 16:31 4.6500 4.7890
2018-02-22 16:24 4.6500 4.7990
2018-02-22 14:46 4.6600 4.7990
2018-02-22 14:22 4.6500 4.7990
2018-02-22 13:58 4.6500 4.7890
2018-02-22 12:41 4.6600 4.7850
2018-02-22 10:51 4.6600 4.7950
2018-02-22 10:10 4.6600 4.7990
2018-02-22 10:09 4.6500 4.7990
2018-02-22 10:08 4.6500 4.7950
2018-02-21 17:51 4.6500 4.7890
2018-02-21 16:10 4.6400 4.7890
2018-02-21 16:07 4.6400 4.7850
2018-02-21 15:22 4.6400 4.7790
2018-02-21 15:19 4.6400 4.7750
2018-02-21 15:18 4.6300 4.7750
2018-02-21 11:28 4.6300 4.7690
2018-02-21 11:24 4.6300 4.7750
2018-02-21 09:54 4.6400 4.7750
2018-02-20 18:04 4.6300 4.7750
2018-02-20 14:32 4.6300 4.7690
2018-02-20 12:25 4.6300 4.7650
2018-02-20 10:57 4.6100 4.7650
2018-02-20 10:20 4.6100 4.7450
2018-02-20 10:13 4.6000 4.7450
2018-02-19 17:19 4.6000 4.7350
2018-02-19 17:06 4.6100 4.7350
2018-02-19 12:57 4.6100 4.7450
2018-02-19 12:54 4.6100 4.7490
2018-02-19 09:30 4.6200 4.7490
2018-02-16 17:37 4.6200 4.7650
2018-02-16 15:58 4.6200 4.7590
2018-02-16 12:52 4.6200 4.7490
2018-02-16 12:09 4.6100 4.7490
2018-02-16 10:48 4.6100 4.7390
2018-02-16 10:17 4.6100 4.7450
2018-02-16 10:09 4.6200 4.7450
2018-02-15 16:17 4.6200 4.7490
2018-02-15 13:28 4.6100 4.7490
2018-02-15 11:36 4.6100 4.7390
2018-02-15 09:53 4.6100 4.7350
2018-02-15 07:25 4.6100 4.7590
2018-02-14 16:20 4.6200 4.7590
2018-02-14 15:12 4.6200 4.7650
2018-02-14 14:42 4.6100 4.7650
2018-02-14 12:53 4.6100 4.7450
2018-02-14 10:48 4.6100 4.7490
2018-02-14 10:45 4.6100 4.7550
2018-02-13 17:02 4.6200 4.7550
2018-02-13 17:00 4.6200 4.7590
2018-02-13 15:11 4.6300 4.7590
2018-02-13 14:28 4.6300 4.7650
2018-02-13 14:10 4.6300 4.7690
2018-02-13 11:12 4.6300 4.7750
2018-02-13 10:59 4.6300 4.7690
2018-02-12 16:44 4.6300 4.7650
2018-02-12 16:32 4.6400 4.7650
2018-02-12 15:28 4.6400 4.7750
2018-02-12 15:26 4.6400 4.7790
2018-02-12 14:04 4.6500 4.7790
2018-02-12 13:53 4.6500 4.7850
2018-02-12 10:30 4.6500 4.7890
2018-02-09 18:09 4.6500 4.7990
2018-02-09 17:22 4.6500 4.7950
2018-02-09 14:26 4.6500 4.7850
2018-02-09 14:25 4.6500 4.7890
2018-02-09 13:50 4.6600 4.7890
2018-02-09 13:48 4.6600 4.7990
2018-02-09 13:21 4.6700 4.7990
2018-02-09 13:11 4.6700 4.8150
2018-02-09 12:18 4.6800 4.8150
2018-02-09 12:13 4.6800 4.8250
2018-02-09 11:38 4.6900 4.8250
2018-02-09 11:36 4.6900 4.8290
2018-02-09 11:11 4.7000 4.8290
2018-02-09 10:26 4.7000 4.8350
2018-02-09 10:23 4.7000 4.8290
2018-02-08 16:27 4.6700 4.8290
2018-02-08 13:35 4.6700 4.8250
2018-02-08 13:29 4.6500 4.8250
2018-02-08 12:31 4.6500 4.7990
2018-02-08 11:59 4.6500 4.7950
2018-02-08 10:17 4.6500 4.7890
2018-02-08 10:16 4.6400 4.7890
2018-02-08 10:15 4.6300 4.7890
2018-02-07 18:14 4.6300 4.7750
2018-02-07 17:30 4.6200 4.7750
2018-02-07 16:02 4.6200 4.7650
2018-02-07 16:00 4.6200 4.7550
2018-02-07 14:57 4.6100 4.7550
2018-02-07 13:18 4.6100 4.7490
2018-02-07 13:17 4.6100 4.7590
2018-02-06 18:00 4.6200 4.7590
2018-02-06 17:57 4.6200 4.7490
2018-02-06 12:07 4.6100 4.7490
2018-02-06 10:23 4.6100 4.7550
2018-02-05 17:23 4.6100 4.7490
2018-02-05 16:10 4.6200 4.7490
2018-02-05 15:06 4.6200 4.7550
2018-02-05 14:55 4.6200 4.7590
2018-02-05 13:12 4.6300 4.7590
2018-02-05 12:58 4.6300 4.7750
2018-02-05 12:46 4.6400 4.7750
2018-02-05 12:44 4.6600 4.7750
2018-02-05 12:16 4.6500 4.7750
2018-02-05 10:30 4.6500 4.7790
2018-02-05 10:19 4.6600 4.7790
2018-02-02 18:06 4.6600 4.7950
2018-02-02 14:58 4.6600 4.7990
2018-02-02 10:20 4.6700 4.7990
2018-02-02 10:15 4.6700 4.8090
2018-02-02 09:05 4.6700 4.7990
2018-02-01 18:08 4.6700 4.8090
2018-02-01 13:07 4.6800 4.8090
2018-02-01 10:11 4.6800 4.8190
2018-02-01 10:09 4.6600 4.8190
2018-01-31 18:04 4.6600 4.8090
2018-01-31 17:26 4.6500 4.7990
2018-01-31 16:57 4.6500 4.7950
2018-01-31 16:54 4.6500 4.7790
2018-01-31 11:05 4.6400 4.7790
2018-01-31 10:59 4.6500 4.7790
2018-01-31 10:51 4.6500 4.7990
2018-01-30 17:30 4.6600 4.7990
2018-01-30 17:10 4.6600 4.7950
2018-01-30 16:50 4.6500 4.7950
2018-01-30 16:20 4.6400 4.7890
2018-01-30 13:18 4.6400 4.7790
2018-01-30 10:46 4.6300 4.7690
2018-01-30 10:08 4.6400 4.7690
2018-01-29 17:41 4.6400 4.7750
2018-01-29 17:39 4.6400 4.7850
2018-01-29 15:49 4.6600 4.7850
2018-01-29 14:36 4.6400 4.7850
2018-01-29 12:30 4.6400 4.7750
2018-01-29 11:07 4.6500 4.7750
2018-01-26 17:52 4.6500 4.7850
2018-01-26 17:43 4.6500 4.7890
2018-01-26 16:11 4.6600 4.7890
2018-01-26 16:10 4.6600 4.8090
2018-01-26 11:27 4.6800 4.8090
2018-01-26 10:13 4.6700 4.7990
2018-01-25 18:11 4.6600 4.7990
2018-01-25 18:09 4.6600 4.8090
2018-01-25 16:40 4.6700 4.8090
2018-01-25 16:32 4.6800 4.8090
2018-01-25 15:11 4.6800 4.8190
2018-01-25 14:43 4.7000 4.8190
2018-01-25 09:39 4.7000 4.8290
2018-01-24 13:10 4.6900 4.8290
2018-01-24 11:44 4.6900 4.8150
2018-01-24 10:47 4.6900 4.8250
2018-01-24 10:39 4.6800 4.8250
2018-01-24 10:38 4.6800 4.8290
2018-01-24 10:14 4.6800 4.8190
2018-01-23 11:37 4.6800 4.8150
2018-01-23 11:36 4.6800 4.8190
2018-01-23 09:38 4.6900 4.8190
2018-01-22 18:09 4.6800 4.8190
2018-01-22 17:26 4.6700 4.8190
2018-01-22 15:38 4.6700 4.8090
2018-01-22 13:54 4.6700 4.7990
2018-01-22 10:14 4.6600 4.7990
2018-01-22 10:11 4.6600 4.7890
2018-01-19 13:55 4.6500 4.7890
2018-01-19 13:54 4.6500 4.7950
2018-01-19 10:13 4.6600 4.7950
2018-01-18 18:38 4.6600 4.7890
2018-01-18 17:54 4.6500 4.7890
2018-01-18 11:49 4.6500 4.7790
2018-01-18 09:08 4.6600 4.7790
2018-01-17 14:43 4.6400 4.7790
2018-01-17 12:31 4.6300 4.7790
2018-01-17 09:46 4.6300 4.7650
2018-01-16 18:06 4.6200 4.7650
2018-01-16 13:29 4.6300 4.7650
2018-01-16 12:34 4.6300 4.7750
2018-01-15 18:08 4.6300 4.7650
2018-01-15 16:21 4.6300 4.7590
2018-01-15 16:03 4.6200 4.7590
2018-01-15 12:40 4.6200 4.7550
2018-01-15 10:21 4.6100 4.7550
2018-01-15 10:18 4.6100 4.7750
2018-01-12 18:08 4.6300 4.7750
2018-01-12 17:56 4.6300 4.7690
2018-01-12 17:33 4.6300 4.7590
2018-01-12 13:04 4.6200 4.7590
2018-01-12 13:02 4.6100 4.7590
2018-01-12 10:11 4.6100 4.7490
2018-01-12 10:09 4.6100 4.7590
2018-01-11 18:14 4.6200 4.7590
2018-01-11 14:15 4.6300 4.7590
2018-01-11 14:13 4.6300 4.7790
2018-01-11 13:21 4.6400 4.7790
2018-01-11 13:14 4.6400 4.7850
2018-01-11 11:24 4.6500 4.7850
2018-01-11 10:33 4.6500 4.7790
2018-01-10 16:03 4.6500 4.7850
2018-01-10 14:46 4.6500 4.7890
2018-01-10 13:45 4.6600 4.7890
2018-01-10 13:08 4.6600 4.7950
2018-01-10 10:42 4.6600 4.7990
2018-01-10 10:12 4.6700 4.7990
2018-01-09 18:08 4.6800 4.8090
2018-01-09 16:23 4.6800 4.8050
2018-01-09 15:58 4.6600 4.8050
2018-01-09 11:37 4.6600 4.7990
2018-01-09 10:23 4.6600 4.7950
2018-01-09 10:07 4.6500 4.7950
2018-01-08 17:04 4.6500 4.7890
2018-01-08 16:03 4.6500 4.7850
2018-01-08 15:42 4.6500 4.7750
2018-01-08 13:56 4.6400 4.7750
2018-01-08 13:54 4.6300 4.7750
2018-01-08 11:14 4.6300 4.7650
2018-01-08 10:23 4.6400 4.7650
2018-01-08 10:10 4.6100 4.7650
2018-01-05 15:46 4.6100 4.7490
2018-01-05 15:24 4.6000 4.7490
2018-01-05 13:23 4.6000 4.7390
2018-01-05 13:22 4.6000 4.7290
2018-01-05 09:12 4.6000 4.7290
2018-01-04 15:52 4.5900 4.7290
2018-01-04 14:06 4.6000 4.7290
2018-01-04 11:05 4.6000 4.7350
2018-01-04 10:22 4.6000 4.7390
2018-01-03 16:48 4.6000 4.7450
2018-01-03 16:42 4.6100 4.7450
2018-01-03 16:21 4.6200 4.7550
2018-01-03 15:23 4.6200 4.7590
2018-01-03 15:21 4.6200 4.7650
2018-01-03 14:18 4.6300 4.7650
2018-01-03 10:50 4.6300 4.7690
2018-01-03 10:15 4.6200 4.7690
2018-01-02 18:13 4.6200 4.7590
2018-01-02 18:11 4.6200 4.7550
2018-01-02 16:57 4.6100 4.7550
2018-01-02 11:45 4.6100 4.7490
2018-01-02 11:08 4.6300 4.7490
2017-12-29 17:56 4.6300 4.7650
2017-12-29 15:00 4.6300 4.7750
2017-12-28 17:23 4.6300 4.7690
2017-12-28 17:21 4.6300 4.7750
2017-12-28 14:39 4.6400 4.7750
2017-12-28 12:27 4.6400 4.7790
2017-12-28 12:23 4.6400 4.7850
2017-12-27 16:20 4.6500 4.7850
2017-12-27 16:03 4.6600 4.7850
2017-12-27 12:18 4.6600 4.7890
2017-12-27 10:18 4.6600 4.7850
2017-12-22 10:42 4.6600 4.7890
2017-12-21 09:20 4.6600 4.7950
2017-12-20 18:03 4.6600 4.8090
2017-12-20 16:47 4.6600 4.7990
2017-12-20 16:45 4.6600 4.8090
2017-12-20 16:25 4.6700 4.8090
2017-12-20 16:23 4.6700 4.8150
2017-12-20 16:17 4.6800 4.8150
2017-12-20 13:11 4.6800 4.8250
2017-12-20 12:15 4.6800 4.8150
2017-12-19 18:22 4.6700 4.8150
2017-12-19 16:25 4.6800 4.8150
2017-12-19 13:33 4.6800 4.8190
2017-12-19 13:31 4.6800 4.8250
2017-12-19 11:36 4.6900 4.8250
2017-12-19 11:26 4.6900 4.8290
2017-12-19 09:21 4.7000 4.8290
2017-12-18 17:33 4.7000 4.8450
2017-12-18 17:31 4.7000 4.8490
2017-12-18 15:28 4.7100 4.8490
2017-12-18 14:47 4.7000 4.8390
2017-12-18 12:34 4.7000 4.8350
2017-12-18 11:12 4.7000 4.8290
2017-12-15 18:12 4.6900 4.8290
2017-12-15 14:46 4.7000 4.8290
2017-12-15 14:44 4.7000 4.8490
2017-12-15 14:25 4.7100 4.8490
2017-12-15 14:23 4.7100 4.8590
2017-12-15 12:17 4.7200 4.8590
2017-12-15 12:15 4.7200 4.8650
2017-12-15 11:53 4.7300 4.8650
2017-12-15 11:17 4.7300 4.8690
2017-12-15 11:04 4.7400 4.8690
2017-12-15 09:50 4.7400 4.8850
2017-12-14 18:05 4.7200 4.8850
2017-12-14 17:33 4.7200 4.8750
2017-12-14 17:10 4.7200 4.8690
2017-12-14 13:37 4.7200 4.8590
2017-12-14 13:28 4.7200 4.8650
2017-12-14 10:50 4.7300 4.8650
2017-12-14 10:49 4.7200 4.8650
2017-12-13 17:13 4.7200 4.8590
2017-12-13 17:12 4.7200 4.8650
2017-12-13 16:56 4.7300 4.8650
2017-12-13 16:43 4.7200 4.8650
2017-12-13 11:23 4.7200 4.8550
2017-12-12 17:05 4.7100 4.8550
2017-12-12 16:22 4.7100 4.8490
2017-12-12 14:18 4.7100 4.8390
2017-12-12 13:51 4.7000 4.8350
2017-12-12 11:11 4.7000 4.8290
2017-12-12 11:07 4.7000 4.8390
2017-12-12 10:40 4.7100 4.8390
2017-12-12 10:34 4.7000 4.8390
2017-12-11 19:44 4.7000 4.8290
2017-12-11 16:15 4.6900 4.8290
2017-12-11 16:03 4.6900 4.8350
2017-12-11 10:10 4.7000 4.8350
2017-12-09 10:21 4.7000 4.8490
2017-12-08 17:44 4.7100 4.8490
2017-12-08 17:42 4.7100 4.8590
2017-12-08 17:11 4.7200 4.8590
2017-12-08 17:09 4.7200 4.8690
2017-12-08 14:45 4.7300 4.8690
2017-12-08 14:43 4.7300 4.8790
2017-12-08 13:31 4.7400 4.8790
2017-12-08 13:30 4.7400 4.8890
2017-12-08 11:45 4.7500 4.8890
2017-12-08 10:12 4.7200 4.8890
2017-12-07 18:08 4.7200 4.8590
2017-12-07 16:12 4.7200 4.8550
2017-12-07 14:20 4.7200 4.8450
2017-12-07 14:18 4.7200 4.8390
2017-12-07 13:11 4.7000 4.8390
2017-12-07 12:58 4.7000 4.8490
2017-12-07 11:47 4.7200 4.8490
2017-12-07 10:05 4.7100 4.8390
2017-12-06 18:03 4.7100 4.8490
2017-12-06 17:28 4.7200 4.8550
2017-12-06 17:16 4.7200 4.8450
2017-12-06 17:15 4.7200 4.8390
2017-12-06 16:30 4.7000 4.8390
2017-12-06 12:13 4.7000 4.8350
2017-12-06 11:31 4.7000 4.8290
2017-12-06 11:29 4.7000 4.8390
2017-12-06 10:13 4.7100 4.8390
2017-12-05 17:59 4.7100 4.8550
2017-12-05 17:00 4.7100 4.8450
2017-12-05 16:56 4.7000 4.8450
2017-12-05 15:26 4.7000 4.8390
2017-12-05 14:50 4.7000 4.8350
2017-12-05 14:48 4.7000 4.8290
2017-12-05 14:45 4.6900 4.8290
2017-12-05 11:33 4.6900 4.8190
2017-12-05 09:26 4.6900 4.8150
2017-12-05 09:25 4.7000 4.8150
2017-12-04 17:15 4.7100 4.8390
2017-12-04 15:20 4.7200 4.8550
2017-12-04 13:34 4.7100 4.8550
2017-12-04 12:46 4.7100 4.8490
2017-12-04 12:20 4.7100 4.8450
2017-12-04 12:18 4.7100 4.8390
2017-12-04 10:20 4.7100 4.8290
2017-12-01 17:16 4.7100 4.8390
2017-12-01 16:10 4.7000 4.8390
2017-12-01 16:03 4.7100 4.8390
2017-12-01 13:41 4.7100 4.8450
2017-12-01 11:54 4.7000 4.8450
2017-11-30 14:45 4.7000 4.8350
2017-11-30 14:44 4.7000 4.8390
2017-11-30 14:14 4.7100 4.8390
2017-11-30 13:13 4.7100 4.8450
2017-11-30 12:52 4.7200 4.8450
2017-11-30 10:30 4.7000 4.8450
2017-11-30 09:43 4.7000 4.8290
2017-11-29 17:27 4.6900 4.8290
2017-11-29 14:44 4.6900 4.8250
2017-11-29 14:32 4.6800 4.8250
2017-11-29 12:14 4.6800 4.8150
2017-11-29 12:10 4.6800 4.8090
2017-11-29 11:25 4.6700 4.8090
2017-11-29 08:47 4.6700 4.7990
2017-11-28 17:26 4.6200 4.7590
2017-11-28 14:40 4.6300 4.7590
2017-11-28 13:14 4.6400 4.7650
2017-11-27 11:39 4.6400 4.7750
2017-11-24 18:12 4.6300 4.7750
2017-11-24 17:17 4.6400 4.7750
2017-11-24 16:37 4.6500 4.7750
2017-11-24 16:03 4.6500 4.7850
2017-11-24 15:07 4.6500 4.7890
2017-11-24 11:07 4.6500 4.7950
2017-11-23 19:04 4.6500 4.7880
2017-11-23 19:01 4.6500 4.7890
2017-11-23 10:06 4.6700 4.7990
2017-11-23 08:54 4.6800 4.7990
2017-11-22 16:48 4.6700 4.8090
2017-11-22 16:46 4.6800 4.8090
2017-11-22 09:44 4.6800 4.8150
2017-11-22 09:38 4.6800 4.7990
2017-11-21 17:27 4.6900 4.8250
2017-11-21 17:26 4.6900 4.8290
2017-11-21 16:26 4.7000 4.8290
2017-11-21 14:29 4.7000 4.8390
2017-11-21 14:09 4.7000 4.8450
2017-11-20 17:40 4.7000 4.8390
2017-11-20 15:59 4.6900 4.8350
2017-11-20 11:41 4.6900 4.8250
2017-11-20 10:18 4.7000 4.8250
2017-11-20 09:28 4.7000 4.8150
2017-11-17 17:16 4.6700 4.8150
2017-11-17 16:41 4.6700 4.8090
2017-11-17 14:20 4.6700 4.8050
2017-11-17 14:14 4.6700 4.8090
2017-11-17 13:41 4.6800 4.8090
2017-11-17 12:24 4.6700 4.8090
2017-11-17 12:15 4.6800 4.8090
2017-11-17 11:58 4.6800 4.8250
2017-11-17 10:24 4.6800 4.8290
2017-11-16 15:55 4.6800 4.8090
2017-11-16 12:13 4.6800 4.7990
2017-11-15 19:43 4.6700 4.7990
2017-11-15 16:49 4.6600 4.7990
2017-11-15 16:25 4.6500 4.7990
2017-11-15 15:31 4.6500 4.7950
2017-11-15 13:12 4.6500 4.7850
2017-11-15 11:41 4.6500 4.7890
2017-11-15 11:18 4.6700 4.7950
2017-11-15 10:10 4.6600 4.7950
2017-11-15 10:09 4.6700 4.7950
2017-11-14 16:59 4.6700 4.7990
2017-11-14 10:49 4.6600 4.7990
2017-11-14 10:13 4.6700 4.7990
2017-11-14 10:10 4.6700 4.8290
2017-11-13 16:26 4.6900 4.8290
2017-11-13 16:25 4.6900 4.8250
2017-11-13 11:21 4.6900 4.8190
2017-11-13 10:23 4.6800 4.8190
2017-11-13 09:41 4.7000 4.8190
2017-11-10 14:46 4.7200 4.8590
2017-11-10 14:44 4.7100 4.8590
2017-11-10 13:21 4.7100 4.8550
2017-11-09 15:04 4.7100 4.8450
2017-11-09 15:03 4.7100 4.8490
2017-11-09 11:21 4.7100 4.8390
2017-11-08 17:18 4.7100 4.8550
2017-11-08 15:56 4.7100 4.8490
2017-11-08 15:55 4.7100 4.8550
2017-11-08 14:13 4.7200 4.8550
2017-11-08 14:12 4.7200 4.8650
2017-11-08 11:45 4.7300 4.8550
2017-11-08 10:17 4.7300 4.8690
2017-11-08 10:11 4.7300 4.8890
2017-11-07 17:57 4.7400 4.8890
2017-11-07 17:09 4.7400 4.8850
2017-11-07 16:32 4.7400 4.8750
2017-11-07 11:20 4.7400 4.8850
2017-11-07 10:43 4.7400 4.8790
2017-11-07 10:15 4.7300 4.8790
2017-11-06 17:51 4.7300 4.8690
2017-11-06 15:11 4.7300 4.8650
2017-11-06 12:58 4.7300 4.8590
2017-11-06 11:00 4.7000 4.8590
2017-11-03 17:40 4.7000 4.8450
2017-11-03 16:01 4.7000 4.8390
2017-11-03 15:02 4.7000 4.8350
2017-11-03 13:36 4.7000 4.8250
2017-11-03 13:13 4.7000 4.7000
2017-11-03 12:43 4.6900 4.8250
2017-11-03 12:25 4.6900 4.8190
2017-11-03 10:10 4.6800 4.8190
2017-11-02 16:47 4.6800 4.8250
2017-11-02 16:42 4.6900 4.8250
2017-11-02 16:38 4.7000 4.8250
2017-11-02 13:45 4.7000 4.8390
2017-11-02 13:34 4.7000 4.8490
2017-11-02 13:31 4.7000 4.8750
2017-11-02 12:24 4.7400 4.8750
2017-11-02 12:22 4.7400 4.8790
2017-11-02 11:23 4.7500 4.8790
2017-11-02 11:18 4.7500 4.8850
2017-11-02 10:12 4.7600 4.8850
2017-11-01 09:11 4.7600 4.8990
2017-10-31 16:13 4.7500 4.8990
2017-10-31 16:09 4.7300 4.8990
2017-10-31 11:53 4.7300 4.8950
2017-10-31 11:41 4.7300 4.8990
2017-10-31 11:34 4.7300 4.8950
2017-10-31 11:02 4.7300 4.8850
2017-10-31 10:11 4.7300 4.8790
2017-10-30 18:04 4.7300 4.8890
2017-10-30 14:43 4.7300 4.8850
2017-10-30 14:19 4.7200 4.8850
2017-10-30 13:49 4.7200 4.8750
2017-10-30 12:51 4.7200 4.8690
2017-10-30 10:11 4.7200 4.8650
2017-10-27 16:43 4.7200 4.8690
2017-10-27 12:26 4.7200 4.8550
2017-10-27 10:53 4.7100 4.8550
2017-10-27 10:12 4.7200 4.8550
2017-10-26 18:48 4.7000 4.8550
2017-10-26 17:27 4.6900 4.8550
2017-10-26 16:20 4.6900 4.8450
2017-10-26 14:55 4.6900 4.8250
2017-10-26 10:56 4.6900 4.8190
2017-10-25 18:21 4.6900 4.8250
2017-10-25 13:01 4.6700 4.8250
2017-10-25 12:02 4.6700 4.8190
2017-10-24 16:47 4.6700 4.8090
2017-10-24 16:45 4.6700 4.8150
2017-10-24 11:15 4.6800 4.8150
2017-10-24 10:23 4.6700 4.8150
2017-10-23 12:45 4.6700 4.8190
2017-10-23 09:58 4.6800 4.8190
2017-10-23 09:54 4.6800 4.7990

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.8400 

Do W. Brytanii4.8890 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera 

Wysyłasz do Niemiec, Holandii, Włoch czy Norwegii?