Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Przelewy do Polski 4.7000 0.00% 

Przelewy do Wielkiej Brytanii 4.8390 0.21% 

Kurs funta - GBP/PLN - prognozy

Dane za okres: Dzisiaj 1 tydz 2 tyg 1 mc 3 mc 6 mc 12 mc

 

Kurs średni GBP/PLN - wykres przedstawia uśredniony kurs funta brytyjskiego w serwisie England.pl.

 

Aktualny kurs wymiany funta szterlinga (GBP)

Bieżący kurs wymiany brytyjskiej waluty w naszym serwisie przy przelewach z i do Wielkiej Brytanii.

Do Polski
4.9854 
  Do W. Brytanii
5.1498 

Przelicznik walut

Wprowadź kwotę, którą chcesz przelać zaznaczając odpowiedni kierunek transferu - do Polski lub do UK.

Polski UK

 


 

Komentarze i prognozy

 

 

Niska inflacja i spadek GBP

Niska inflacja i spadek funta

W trakcie mijającego tygodnia doszło do dosyć znacznej przeceny wartości szterlinga. W kulminacyjnym momencie brytyjska waluta staniała aż o ok. 5,5 gr w relacji do złotówki – spadając do poziomu 4,7720. Główną przyczyną okazały się nieznacznie gorsze dane z brytyjskiej ekonomi, wskazujące na niższy od prognozowanego współczynnik inflacji.

W ostatnią środę opublikowany został odczyt dotyczący m.in. inflacji. Dane za marzec br. to 2,3% - przy przewidywanym 2,5%. Mimo że wynik okazał się tylko nieznacznie gorszy od oczekiwań, to reakcja rynku była bardzo gwałtowna. Notowania funta w relacji do większości walut głównych zaczęły niemal natychmiast spadać. Tendencja ta towarzyszyła też parze GBP/PLN.

Analitycy przewidują, że nieszczęśliwie dla pieniądza znad Tamizy, informacja o nieco słabszym wyniku inflacji ukazała się w okolicznościach, kiedy inwestorzy z nadzieją wypatrują majowej podwyżki stóp. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że Bank of England, opierając się na marcowym odczycie, wycofa się z oczekiwanego podniesienia oprocentowania. Pojawiły się także opinie przewidujące bardziej negatywny długookresowy scenariusz. Część ekspertów zakłada, że BOE jednak podniesie stopy w nadchodzącym miesiącu – o 0,25%. Ale wg nich będzie to dla szterlinga w gruncie rzeczy gorszym rozwiązaniem, bo tak jak przy poprzedniej podwyżce, paradoksalnie może zostać odebrane jako zapowiedź bardzo długiego okresu "gołębiej" polityki tej instytucji.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.04.2018

Podwyżka czy spadek ceny funta?

Czeka nas podwyżka czy spadek ceny funta?

W ciągu ostatnich dni brytyjska waluta, niezależnie od dosyć gwałtownych - ale niedużych wzrostów i spadków, utrzymywała podobną skalę notowań. W relacji do złotówki uśredniona cena wynosiła 4,81. Funt, mimo ostrych wychyleń - od poziomu 4,7947, dochodzących prawie do 4,83 nie mógł "przebić się" ani w jednym ani w drugim kierunku.

W mijającym tygodniu nie pojawiły się żadne nowe kluczowe informacje odnoszące się do czynników, mających ostatnio największy wpływ na notowania funta. Nadal trwa obecna faza rozmów na linii Londyn-Bruksela, dotycząca porozumienia handlowego. Główne punkty pozostały niezmienne – z jednej strony w miarę dobrze rokujące warunki wstępnej umowy, z drugiej strony nadal nie rozwiązany problem irlandzkiej granicy. Brak także nowych doniesień z Banku Anglii, który chwilę wcześniej przyczynił się do aprecjacji szterlinga, dzięki sugestiom o niedługim podniesieniu stóp procentowych.

W takich okolicznościach analitycy zwracają uwagę, że dopóki nie pojawią się kolejne rozstrzygające informacje dotyczące m.in. negocjacji handlowych z UE, to bieżące wyniki z brytyjskiej gospodarki będą z podwójnym zainteresowaniem "rozchwytywane" przez inwestorów. Nawet relatywnie nieistotne dane wskazujące na to, że ekonomia na Wyspach nie radzi sobie tak dobrze jak się spodziewano, będą mogły wywołać zauważalną przecenę szterlinga. Tak samo w drugą stronę – wiadomości wskazujące na nieco lepsze odczyty, mogą prowadzić do bardzo szybkiej aprecjacji.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.04.2018

Czy będzie umocnienie funta?

Będzie umocnienie funta?

Pierwsze dni kwietnia to dla brytyjskiej waluty okres niewielkich wzlotów i spadków – utrzymujących ją w trendzie bocznym. Póki co, funtowi nie udało się odrobić strat poniesionych pod koniec marca – w relacji do większości walut, w tym również złotówki. Szterling nadal w stosunku do PLN pozostaje o ponad 4 gr. poniżej wyceny z ostatnich dni minionego miesiąca.

Pieniądz znad Tamizy na razie nie jest w stanie "podnieść się" do poziomu notowań z końca marca – obecnie kurs pary GBP/PLN wynosi – 4,8088, tymczasem podczas aprecjacji sprzed ponad tygodnia przekroczył z nawiązką granicę 4,85. Mimo tego analitycy sugerują jednak, że poprawa wyceny szterlinga może nastąpić w każdej chwili.

Jako argumenty "za" podawanych jest kilka czynników. Jeden z najważniejszych, to kolejny etap rozmów na linii Londyn-Bruksela – w sprawie porozumienia handlowego, którego rezultat uważany jest za korzystny dla UK. Następny, to zapowiedzi członków Bank of England, sugerujące, że bardzo prawdopodobne jest podniesienie stóp procentowych już w maju br.

Jednak z drugiej strony pojawia się też kilka istotnych kwestii, które mogą oddziaływać przeciwko aprecjacji. Przede wszystkim, budząca teraz największy niepokój jest sprawa granicy irlandzkiej. Niezależnie od pomyślnego postępu negocjacji handlowych, punktem spornym pozostaje status granicy Ulsteru. Theresa May ogłosiła, że zgodnie z planami rządu, przejścia pomiędzy Irlandią Północną i Południową mają pozostać "otwarte" i funkcjonować na podobnych zasadach jak teraz. Zamierzenia te jednak nie spotykają się z wizją UE, która wskazuje na problem związany z faktem, że w momencie opuszczenia przez Zjednoczone Królestwo unii celnej, taka opcja nie ma żadnej racji bytu.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 05.04.2018

Koniec marca mniej korzystny dla funta

Koniec marca mniej korzystny dla funta

W trakcie mijającego tygodnia brytyjska waluta wykazywała tendencję spadkową. Mimo wcześniejszego wzrostu i rynkowych prognoz, zakładających co najmniej utrzymanie tego poziomu, stało się zupełnie inaczej. Przykład kilku ostatnich dni dobrze pokazuje, jak trudne do przewidzenia stały się notowania pieniądza znad Tamizy.

W opinii wielu analityków koniec miesiąca obfitował w czynniki zdecydowanie sprzyjające stabilizacji, bądź nawet umocnieniu szterlinga. Można wymienić tutaj m.in. zawarte właśnie porozumienie na linii Londyn-Bruksela, gwarantujące prawa i przywileje imigrantów z UE – zarówno w okresie przejściowym jak i po opuszczeniu Unii. Kolejnym elementem, który powinien wywrzeć długofalowy korzystny wpływ na szterlinga, było ostatnie posiedzenie Bank of England, które wskazywało na szansę relatywnie szybkiego podniesienia stóp procentowych.

Na giełdowym wykresie funta widać jednak, że stało się inaczej. Wyspiarski pieniądz stracił w relacji do sporej części walut – w tym także w stosunku do złotówki. Na, w pewnym stopniu, zaskoczonym rynku, po raz kolejny pojawiły się enigmatyczne wyjaśnienia – podobne w swojej treści do innych komentarzy, które na przestrzeni prawie dwóch lat już nie raz ukazywały się w takich okolicznościach. Krótko mówiąc, ponownie dowiadujemy się, że głównym winowajcą jest Brexit, związana z tym awersja do ryzyka inwestorów, wisząca w powietrzu niepewność i sporo pokrewnych czynników.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.03.2018

Umocnienie funta

Perspektywa podwyżki stóp umocniła funta

W bieżącym tygodniu obserwujemy wzrost wyceny brytyjskiej waluty. Jednym z powodów tego trendu jest przebieg ostatniego posiedzenie Komitetu ds. Polityki Monetarnej (MPC) Banku Anglii. Ku zaskoczeniu większości analityków, dwóch członków tej instytucji głosowało za podniesieniem stóp już w tym miesiącu.

Na marcowym posiedzeniu MPC końcowy wynik spotkania był zgodny z przewidywaniami: główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,50%, a skala programu QE pozostała w wysokości 435 mld funtów. Jednak, mimo wyważonej "gołębiej" decyzji Bank of England, notowania szterlinga zaczęły zauważalnie się podnosić. Przyczyną tego zjawiska była publikacja protokołu z przebiegu spotkania.

Sensację na rynku wywołał rozkład głosów podczas posiedzenia. Spodziewano się, że tak jak miesiąc wcześniej decyzja zostanie podjęta jednogłośnie – co wówczas potraktowano jako prognozę długoterminowej asekuracyjnej polityki BOE. Tymczasem wniosek o utrzymanie obecnej stopy procentowej przeszedł stosunkiem 7 do 2. Dwóch członków Komitetu opowiedziało się za podwyżką stóp procentowych o 25 pb. już w tym miesiącu – i to spowodowało największe zaskoczenie.

W lutym Bank Anglii sugerował możliwość podniesienia cen kredytu na przestrzeni kolejnych miesięcy. Z "minutes" wynikało jednak, że takiego posunięcia tej instytucji będzie można spodziewać się najszybciej za pół roku. Po dzisiejszym głosowaniu szanse na wcześniejszą podwyżkę zdecydowanie wzrosły.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 22.03.2018

Stabilny rating dla Polski

Fitch: Stabilny rating dla Polski – z perspektywą wzrostu

W trakcie czwartkowej telekonferencji Arnaud Louis, główny analityk Fitch na Polskę, poinformował, że w opinii jego agencji, m.in. dzięki znaczącemu wzrostowi gospodarczemu, ograniczona została wysokość deficytu. Daje to mocne podstawy do utrzymania obecnej stabilnej oceny naszego kraju.

W środę analitycy Fitch podwyższyli szacunek wzrostu PKB Polski na 2018 r. z 3,6% do 3,9%. Arnaud Louis, naczelny ekspert zajmujący się z ramienia agencji badaniem wskaźników polskiej ekonomii, komentując dobre wyniki gospodarcze, zwrócił uwagę także na kilka innych aspektów:

- Pozycja fiskalna Polski jest procykliczna - widzimy bardzo mocną cykliczną górkę gospodarce, przy jednoczesnym stosowaniu narzędzi fiskalnych wspierających popyt wewnętrzny. (...) Jednocześnie z uwagi na cykliczną górkę i mocny wzrost gospodarczy przychody rządowe były bardzo mocne, zwłaszcza ze strony VAT. W pewnym sensie, w bardzo mocnym stopniu ograniczyło to wzrost deficytu ze strony rozwiązań fiskalnych. W konsekwencji, spodziewamy się jedynie umiarkowanego wzrostu deficytu do 2,2 proc. PKB w 2018 r. i 2,5 proc. PKB w 2019 r. z szacowanych przez nas 1,8 proc. w 2017 r. Dla nas liczy się jednak, że te liczby są wciąż zbieżne ze stabilizacją relacji długu publicznego do PKB, gdzie oczekujemy stabilizacji w okolicach 50 proc. PKB do 2019 r. Ta pozycja fiskalna nie stanowi obecnie ryzyka dla ratingu - powiedział Louis.

Niezależnie od faktu, że nasza gospodarka małymi krokami dochodzi do coraz bardziej stabilnego i wiarygodnego wizerunku, nawet w oczach niedawno jeszcze sceptycznie, wręcz nieprzychylnie nastawionych agencji ratingowych takich jak Moody's i Standard & Poor's, to jednak w obliczu procesów zachodzących obecnie w Europie, to inne czynniki będą w pierwszej kolejności wpływały na wycenę złotówki. Trwające negocjacje w sprawie Brexitu są aktualnie jednym z najistotniejszych wydarzeń kształtujących relacje par walutowych. Za kilka dni rozpoczyna się kolejna tura rozmów dotyczących porozumienia handlowego, a jej rezultaty mogą być w pierwszej kolejności widoczne m.in. w relacji złotówki do funta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.03.2018

Funt pod ciężarem Brexitu

Funt pod jarzmem Brexitu

Brytyjska waluta niezmiennie pozostaje pod silnym negatywnym wpływem trwających negocjacji "rozwodowych" z UE. Niezależnie od chwilowych wzlotów i ponownych spadków funt nie ma raczej szansy na faktyczne odrobienie strat, dopóki nie wyklarują się zasadnicze kwestie związane z Brexitem. Do momentu, kiedy przyjęte rozstrzygnięcia pozwolą inwestorom przewidzieć i realnie oszacować dalsze następstwa tego procesu, szterling będzie prawdopodobnie nadal pozostawał mocno niedowartościowany.

Brytyjska waluta nieznacznie umocniła się po informacjach, dotyczących przebiegu negocjacji handlowych z Brukselą, które obiegły media pod koniec lutego. Jednak niezależnie od tego pozycja funta pozostaje nadal bardzo niestabilna i podatna jest zwłaszcza na gwałtowne spadki. Po korzystnych wiadomościach o wstępnym kształcie tzw. trade deal, nad Wielką Brytanię nadciągnęły kolejne brexitowe "ciemne chmury". W bieżącym tygodniu osią niezgody okazał się sektor finansowy. Francuski minister finansów bezwzględnie zakomunikował, że nie widzi żadnej możliwości, aby tę branżę uwzględnić w ramach obecnych warunków umowy handlowej. Natomiast minister Philip Hammond dał jasno do zrozumienia, że jeżeli usługi finansowe nie zostaną włączone, to nie będzie żadnego porozumienia...

W ten sposób negocjacje kolejny raz stanęły w spornym punkcie. Stanowisko obu stron na chwilę obecną jest nieprzejednane. Jeżeli Wielkiej Brytanii udałoby się jednak przeforsować dodanie tego sektora do pertraktacji handlowych, to na pewno notowania funta zareagują aprecjacją. Trzecia tura rozmów zaplanowana jest na koniec marca – w zależności od ich przebiegu można spodziewać się znacznych wahnięć szterlinga.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.03.2018

Rekordowy wzrost gospodarczy

Polska: rekordowy wzrost gospodarczy

Jest już potwierdzenie wstępnych wyników - wzrost PKB Polski po raz pierwszy od sześciu lat przekroczył 5%. Główny Urząd Statystyczny opublikował analizę dotyczącą ostatniego kwartału 2017 r. Do osiągnięcia rekordowego rezultatu przyłożyło się m.in. ożywienie inwestycji i wzrost wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych.

GUS potwierdził bardzo dobre dane ze wstępnego odczytu sprzed dwóch tygodni. W czwartym kwartale 2017 r. polski produkt krajowy brutto był realnie o 1,0% wyższy niż kwartał wcześniej oraz o 5,1% wyższy w zestawieniu kdk – do ostatniego kwartału 2016 r. Jest to najwyższa roczna dynamika PKB od końca 2011 r. Wynik ten okazał się jeszcze nieznacznie lepszy od prognoz z połowy lutego. Wówczas, ze względu na fakt, że w znacznej mierze przyczyną tak dobrego wyniku było ożywienie w wydatkach inwestycyjnych, spodziewano się wzrostu inwestycji na poziomie 10% +. Tymczasem opublikowane dane wskazują, że tempo inwestycji urosło aż o 11,3% i dołożyło 2,8% do rocznej dynamiki.

Znacznie podniosła się też dynamika konsumpcji, która osiągnęła 4,9%, stanowiąc 2,5% rocznego PKB. Oczywiście największy udział miał przemysł – 27,2%, na drugim miejscu handel i naprawa samochodów – 17,8%, następnie budownictwo – 7,5%, oraz transport – 6,9%.

Jest to już kolejny dobry sygnał z polskiej gospodarki. W minionym tygodniu złotówka poprawiła również notowania m.in. wobec brytyjskiego funta. Pamiętać jednak należy, że mimo faktu, że pieniądz znad Wisły zajmuję coraz stabilniejszą pozycję, i może być nieco odporniejszy na gwałtowne spadki, to jednak aktualna wycena szterlinga nadal pozostaje istotnie niedoszacowana i jest w dużej mierze efektem toczących się brexitowych rozmów. Jeżeli Londyn wynegocjuje korzystne warunki opuszczenia UE, to brytyjska waluta może zacząć błyskawicznie odrabiać straty – również wobec złotówki.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 02.03.2018

Pogorszenie sytuacji Niemiec, słabnące euro

Pogorszenie sytuacji Niemiec, słabnące euro i wzmocnienie funta

Badania indeksu biznesowego IFO, przeprowadzone w Niemczech w lutym, odnotowały najsilniejszy spadek od niemal 5 lat. Co gorsza, wyraźnie pogorszyły się też oczekiwania na następnych 6 miesięcy. Problemy niemieckiej gospodarki nie pomagają euro. Wspólna waluta zaliczyła kolejny spadek – a skorzystał na tym m.in. brytyjski funt.

Odczyt indeksu IFO w bieżącym miesiącu był dla Berlina alarmujący. Wynik na poziomie 115,4 pkt. okazał się nie tylko o 2,2 pkt. niższy niż w styczniu br., ale też znacznie gorszy od prognozowanych przez analityków 117 punktów. Jest to także najmocniejszy spadek tego wskaźnika od kwietnia 2013 r. i tym samym najsłabszy wynik w ciągu niemal 5 lat.

Wyniki badania wskazują, że w ciągu ostatnich miesięcy optymistyczne oceny przedsiębiorców względem koniunktury były wystawiane w dużej mierze "in blanco". Wypatrywane odbicie ekonomii jednak nie nastąpiło. Jest to poważny czynnik ostrzegawczy, wskazujący że największa gospodarka Europy może znajdować się właśnie na początku spadku koniunkturalnego. Co prawda, jest jeszcze za wcześnie, aby mówić o recesji w Niemczech, jednak jeżeli ta tendencja się utrzyma, to już w drugiej połowie 2018 r. możemy spodziewać się poważniejszego spowolnienia gospodarczego.

Niewątpliwie sytuacji u naszego zachodniego sąsiada nie poprawia też fakt, że po ostatnich wyborach parlamentarnych, od wielu już miesięcy, ciągle nie udaje uformować się rządu. Rozmowy koalicyjne ponownie stanęły w pod znakiem zapytania i nie ma pewności, czy czwarty gabinet Angeli Merkel w ogóle powstanie.

Tymczasem ze słabości euro skorzystał szterling. Brytyjska waluta kolejny tydzień z rzędu umacnia się wobec brukselskiego pieniądza. Gwałtowny wzrost wyceny w ostatnich dniach przypisywany jest także informacjom, które wyciekły z Parlamentu Europejskiego do mediów - o przygotowywanym porozumieniu handlowym między Londynem i Unią. Wynika z nich, że Wielka Brytania wynegocjowała bardzo dobre warunki dostępu do wspólnego rynku UE.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 23.02.2018

Dobre dane dla złotówki

Dobre dane dla złotówki

"Wzrost gospodarczy na piątkę" – takie tytuły dominowały w publikacjach ekonomicznych po ostatnim odczycie danych GUS-u. Stało się tak za przyczyną dobrego wyniku rocznej dynamiki produktu krajowego brutto. Polski PKB, po raz pierwszy od sześciu lat, przekroczył próg 5%.

To najwyższa roczna dynamika PKB od czwartego kwartału 2011 r. Wg ekonomistów jest to zasługa m.in. wzrastającej konsumpcji oraz znaczącego odbicia w inwestycjach. Jest to jeszcze lepszy wynik niż we wstępnym szacunkowym podsumowaniu GUS-u za rok 2017, opublikowanym dwa tygodnie temu. Wówczas zebrane informacje wskazywały na roczny wzrost gospodarczy rzędu 4,6%, który napędzała przede wszystkim konsumpcja - wypracowując 2,8%. Jednak kolejne dane pokazały znacznie większy od zakładanego udział inwestycji (+1 %). Na podstawie tych informacji część analityków szacuje, że w czwartym kwartale samo tempo wzrostu inwestycji mogło przekroczyć nawet 10%.

Na potwierdzenie tych wyników musimy jednak zaczekać jeszcze dwa tygodnie. GUS zastrzega, że opublikowane w tym tygodniu informacje mają charakter wstępny i mogą ulec rewizji. Ostateczne dane dotyczące PKB powinniśmy poznać 28 lutego.

Dobra koniunktura złotówki przełożyła się także na notowania walutowe. W bieżącym tygodniu obserwowaliśmy wzmocnienie PLN między innymi w relacji do funta – o ponad 3 grosze, oraz do euro – też o ponad 3 gr.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 16.02.2018

Bank of England zapowiada: Będzie podwyżka stóp

Bank Anglii zapowiada: Będzie podwyżka stóp

W dniu wczorajszym odbyło się comiesięczne posiedzenie Komitet ds. Polityki Monetarnej Banku Anglii. Niezależnie od faktu, że postanowiono utrzymać stopy procentowe na obecnym poziome, efektem spotkania był bardzo gwałtowny wzrost ceny funta.

Członkowie Bank of England podjęli jednogłośnie decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na poziomie 0,5%. Utrzymano także aktualny stan programu luzowania ilościowego, opiewający na 435 mld funtów. Postanowienie to było zgodne z oczekiwaniami większości analityków i nie wywołało żadnych emocji na giełdzie walutowej. Ostatniej podwyżki oprocentowania BOE dokonał w listopadzie 2017 r. - o 0,25% i była to pierwsza podwyżka w ciągu ostatnich 10 lat.

Gwałtowna reakcja rynku została jednak spowodowana przez komunikat opublikowany po spotkaniu komitetu. W jego treści członkowie Banku Anglii informują o kolejnych planowanych decyzjach. Najważniejsza część oświadczenia wskazuje na dużą determinację rady w kierunku możliwie szybkiego podniesienia stóp:

- Gdyby gospodarka rozwijała się zgodnie z lutowymi projekcjami, to w omawianym okresie polityka monetarna powinna zostać zacieśniona nieco wcześniej i mocniej niż oczekiwano tego po projekcjach listopadowych, aby sprowadzić inflację do celu inflacyjnego – stwierdzono..

Kolejne decyzyjne posiedzenie Komitet ds. Polityki Monetarnej odbędzie się 22 marca. Tymczasem, w reakcji na te informacje funt wyraźnie zyskał względem większości walut. W kulminacyjnym momencie wycena GBP/PLN doszła do poziomu 4,7782. Jednak gwałtowna euforia rynku zaczęła stopniowo słabnąć już w następnym dniu i szterling bardzo szybko oddał część wypracowanej nadwyżki – schodząc do poziomu ok. 4,73 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 09.02.2018

Lepsze notowania funta

Lepsze notowania funta

Miniony tydzień przyniósł znaczną poprawę wyceny szterlinga. Brytyjska waluta zaczęła od poniedziałku intensywnie drożeć, dopiero z czwartku na piątek oddała nieco wypracowanej nadwyżki, po czym piątkowe popołudnie ponownie przyniosło wzrost pieniądzowi znad Tamizy.

Dobre notowania funta są po części wynikiem słabości euro. Waluta Unii Europejskiej już od dłuższego czasu nie może wyjść na prostą, a problemy Niemiec - gdzie nadal nie udaje się sformować rządu, zdecydowanie nie pomagają. Sytuacja w Berlinie wygląda w gruncie rzeczy fatalnie. Potencjalni koalicjanci zapowiedzieli, że nie stworzą rządu z CDU dopóki Angela Merkel będzie stała na czele tej partii. Natomiast kanclerz Merkel poinformowała, że w żadnym wypadku nie zamierza ustępować. W wyniku tego rozmowy, już kolejny miesiąc, tkwią w martwym punkcie.

Według "Financial Times" cena funta w ciągu poprzednich czterech dni sesyjnych wzrosła prawie o 2 centy w relacji do euro. Jest to najlepszy rezultat tej pary w skali miesiąca. Mimo że wynik ten w istotnej mierze przypisywany jest słabnącym notowaniom wspólnej waluty, to jednak analitycy zwracają też uwagę na fakt, że mogą być to pierwsze oznaki nadchodzącej stabilizacji szterlinga. Czy jednak ta tendencja się utrzyma? Thomas Flury z UBS powiedział:

- Wygląda na to, że funt staje się coraz bardziej odporny. (...) Wynika to prawdopodobnie z tego, że globalne rynki nabrały pewności, że uda się uniknąć twardego Brexitu w 2019 roku.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 26.01.2018

Stabilna złotówka

Stabilny kurs złotego

Pieniądz znad Wisły w minionym tygodniu pozostawał relatywnie stabilny – z zauważalną tendencją wzrostową w środę i czwartek. Zanotowaliśmy umocnienie wobec większości walut głównych, w tym m.in.: euro i dolara. Dopiero czwartkowa publikacja danych makro z Chin zatrzymała hossę złotówki.

Nasza waluta w drugiej połowie tygodnia poprawiła swoją wycenę zwłaszcza w relacji do euro i dolara – o ok. 2,5 gr. W przypadku unijnego pieniądza spowodowane było to m.in. jego osłabieniem na skutek doniesień o pogłębiającym się kryzysie politycznym w Niemczech. Członkowie partii SPD ponownie odrzucili możliwość zawarcia koalicji z ugrupowaniem Angeli Merkel. W związku z tym kolejny miesiąc w Berlinie nie udaje się sformować rządu, a wspólna waluta, już nie po raz pierwszy, zalicza z tego powodu "dołek".

Natomiast opublikowane na koniec tygodnia wyniki z Chin, zgodnie z prognozami analityków, osłabiły nieco złotego, który oddał część wypracowanej nadwyżki. Na piątkowe popołudnie został też zapowiedziany odczyt danych GUS dotyczących produkcji i sprzedaży detalicznej w grudniu. Jednak, według większości analityków, raport powinien być względnie neutralny dla notowań PLN.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 19.01.2018

Co dalej z funtem?

Co dalej z funtem?

Póki co, najbardziej ciążące na notowaniach brytyjskiej waluty czynniki nie uległy zasadniczej zmianie. Nadal trwają niewyklarowane jeszcze negocjacje na linii Londyn-Bruksela, a progres procesu jest relatywnie wolny. Jednak, niezależnie od tego część danych makro z Wysp wskazuje na stabilne fundamenty gospodarki, które bardzo szybko mogą stać się punktem odbicia funta.

Z jednej strony ostatnie dane dotyczące produkcji i przemysłu wsparły szterlinga – pokazując jednoznacznie, że w tych sektorach brytyjska gospodarka niezmiennie radzi sobie bardzo dobrze. Także wstępny szacunkowy wynik PKB za ostatni kwartał minionego roku zaliczyć można do optymistycznych aspektów – osiągnął poziom ok. 2% wg NIESR (National Institute of Economic and Social Research).

Z drugiej strony, oprócz ciemnych chmur – w postaci Brexitu oraz słabej pozycji obecnego rządu, od dłuższego już czasu wiszących nad ekonomią na Wyspach, część danych makro "gra" przeciwko funtowi. Jednym z koronnych czynników, które miały przyczynić się do wzmocnienia gospodarki miał być znaczny wzrost eksportu, spowodowany przede wszystkim niższą ceną pieniądza znad Tamizy. Mimo że dosyć intensywna przecena szterlinga utrzymuje się już kolejny rok, to Wielka Brytania nadal zdecydowanie więcej kupuje niż sprzedaje. Efekt, na który liczono – w związku z korzystną dla wielu partnerów handlowych UK słabszą pozycją funta, nie przybrał oczekiwanej skali.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 12.01.2018

Złoty nadal zyskuje

Złoty nadal zyskuje

Pieniądz znad Wisły od początku stycznia kontynuuje swoją zeszłoroczną hossę. Za większość głównych walut płacimy coraz mniej. Złotówka dalej wzmacnia się w relacji do euro i dolara. Odnotowaliśmy także poprawę wyceny wobec funta.

Kurs euro do złotówki w piątek (05.01.) przed południem wynosił 4,1480. PLN od początku roku odnotował już ponad 3 grosze wzrostu wobec wspólnej waluty. Co więcej, wielu analityków prognozuje znaczny spadek wartości EUR w ciągu 2018 r. (nawet o 8-9%!), wskazując, że obecna wycena pieniądza Unii jest mocno zawyżona i nie odzwierciedla faktycznej, nadal niestabilnej kondycji jej gospodarki.

Start w 2018 rok złotówka zainaugurowała także dalszym wzmocnieniem się w stosunku do dolara - poprawiając swój wynik o ok. 2,5 gr (z 3,4833 zł na 3,4554 zł). Od początku stycznia mniej płacimy również za funta. Miniony rok para GBP/PLN zakończyła na poziomie 4,7015. Tymczasem w piątek, w kulminacyjnym momencie, cena spadła do 4,6515 zł, dopiero w drugiej części dnia brytyjska waluta nieznacznie odrobiła straty, osiągając wartość 4,6782 zł.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 05.01.2018

Rekordowy rok złotówki!

Rekordowy rok złotówki! Słabe euro i tani funt

Pieniądz nad Wisłą ma szanse zakończyć rok 2017 z tytułem najmocniejszej waluty świata. W czasie minionych 12 miesięcy PLN odnotował znaczący wzrost m.in. w relacji do euro – o 5,58%, do dolara – o ok. 19%, oraz do funta – o ok. 6,30%. Z zebranych danych, do ostatnich dni handlowych włącznie, wynika że będzie to także najlepszy od dekady rok złotego.

Dzisiaj w godzinach porannych waluta Unii była wyceniana poniżej 4,17 zł. - wyznaczając tym samym najniższy kurs od maja br. Tegoroczne minimum na tej parze wyniosło 4,1572. Złotówka, w ciągu mijającego roku umocniła się w stosunku do euro aż o 5,58%. Rekordowy wynik zanotowaliśmy też w relacji do dolara. Amerykańska waluta kosztuje aktualnie 3,442 zł. - osiągając poziom trzyletniego minimum do PLN. Natomiast w relacji do funta pieniądz nad Wisłą zyskał ok. 6,30% - przy obecnej cenie 4,7034 zł.

O miano najsilniejszej z głównych walut wymienialnych złotówka rywalizuje obecnie już tylko z czeską koroną. Ostateczny rezultat poznany w pierwszych dniach nowego roku. Tymczasem na podstawie prognoz giełdowych i analizy danych makro – przeprowadzonych przez ekonomistę DM BOŚ Marka Rogalskiego, można zakładać, że także pierwszemu kwartałowi 2018 r. będzie towarzyszyło dalsze umocnienie złotego.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.12.2017

Słabsze notowania GBP przed Świętami

Słabsze notowania funta przed Świętami

W chwili obecnej nic nie wskazuje na to, aby notowania brytyjskiej waluty miały się zdecydowanie poprawić jeszcze przed nadchodzącymi Świętami. Nad Londynem ponownie zebrały się "ciemne chmury" i w najbliższych dniach raczej nie należy spodziewać się diametralnych zmian – a zwłaszcza gwałtownej aprecjacji szterlinga.

W mijającym tygodniu w House of Parliament miało miejsce wydarzenie, które zostało przez większość komentatorów nazwane największą porażką drugiego gabinetu Theresy May. Posłowie opozycji, przy wsparciu 11 zbuntowanych członków Partii Konserwatywnej, przegłosowali projekt podważający dotychczasowe założenia rządu. Zgodnie z tym postanowieniem - w sprawie tzw. "Brexit bill", to brytyjski parlament będzie podejmował kluczowe decyzje związane z wystąpieniem z UE. Jest to sprzeczne z argumentacją premier May, która od momentu objęcia stanowiska zaznaczała, że przekazanie tego procesu do Izby Gmin będzie zagrażało sprawnemu wyjściu z Unii. Zgodnie z jej polityką, w zasadniczej mierze rząd miał samodzielnie prowadzić negocjacje i podejmować decyzje. Wynik 309 do 305 głosów pokazuje jak niepewna i słaba jest pozycja rady ministrów.

Kolejnym zajściem, które również nie przyczyniło się do wzrostu wyceny pieniądza nad Tamizą, było odejście z rządu wicepremiera Damiana Greena. Sytuację pogorszył fakt, że dymisji towarzyszyła atmosfera skandalu związana z treściami pornograficznymi znalezionymi na służbowym komputerze zastępcy Theresy May.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 22.12.2017

BoE o podwyżkach stóp w grudniu

Bank Anglii o podwyżkach stóp w grudniu

W dniu wczorajszym odbyło się ostatnie zaplanowane na ten rok przez Bank Anglii posiedzenie dotyczące stóp procentowych. Zgodnie z przewidywaniami analityków nie zdecydowano się na zmianę dotychczasowego poziomu. Utrzymana została także bieżąca wysokość puli zakupu aktywów.

W czwartkowym komunikacie BOE poinformował o pozostawieniu oprocentowania na obecnym poziomie (podstawowa stopa procentowa wynosi aktualnie 0,50%). Ostatnia podwyżka miała miejsce miesiąc temu - podniesiono wtedy stopy o 0,25%. Był to jednak pierwszy "jastrzębi" ruch tej instytucji od 10 lat. Co więcej, m.in. ze względu na bardzo znikomą skalę tego posunięcia i dalsze prognozy Banku Anglii - zapowiadające raczej powrót do poprzedniej, bardzo asekuracyjnej polityki, listopadowa podwyżka nie wywarła pozytywnej presji na funcie. Nie zmienił się także target zakupu aktywów. Wysokość puli zostanie utrzymana na poziomie 435 mld funtów (ostatni raz podwyższona w sierpniu 2016 r. - z poziomu 375 mld funtów).

Mimo znaczenia, jakie dla brytyjskiej ekonomi mają decyzje dotyczące polityki monetarnej BOE, od dłuższego czasu pozostają w głębokim cieniu brexitowych negocjacji. Znacznie większy i bardziej bezpośredni wpływ na notowania szterlinga będzie miał przebieg i rezultat rozmów trwających w Brukseli. Jeżeli potwierdzą się zapowiedzi, że ustalenia dotyczące umów handlowych zostaną wypracowane już w obecnej fazie pertraktacji, to prawdopodobnie będzie można liczyć na rychłe, znaczące wzmocnienie funta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 15.12.2017

Fitch rating

Aktualizacja ratingu dla Polski

Dzisiaj w godzinach wieczornych agencja Fitch ma opublikować aktualizację ratingu dla naszego kraju. Nic nie wskazuje na zmianę obecnej, statecznej oceny: A - z perspektywą stabilną, plasującej Warszawę na "średnio-wysokim" poziomie inwestycyjnym. Około godz. 22 powinna ukazać się zapowiadana decyzja.

Minęły już niemal 2 lata od kontrowersyjnej publikacji innych agencji: S&P, a później Moody's, które w 2016 r. obniżyły Polsce perspektywę ratingu. Zresztą, jak okazało się z biegiem czasu, były to decyzje błędne, a obie agencje niewiele później z powrotem podnosiły ocenę naszego kraju. Jak wynikało z ich wcześniejszych uzasadnień, obie w dużym stopniu uległy mainstreamowej medialnej propagandzie, zamiast skoncentrować się w pierwszej kolejności na analizie ekonomicznej.

Tego błędu nie popełnił Fitch. Eksperci agencji zachowali wówczas stoicki spokój i zajęli się przede wszystkim badaniem kluczowych danych makro i czynników z nimi związanych. Dlatego też postanowili utrzymać rating Polski bez zmian, na poziomie A - z perspektywą stabilną.

W komunikacie z lipca 2017 r. analitycy Fitcha napisali: „Polski rating odzwierciedla solidne fundamenty makroekonomiczne podtrzymywane przez rozsądną architekturę monetarną i zdrowy sektor bankowy”.

Od tamtego momentu pod tym względem nie nastąpiła żądna istotna zmiana, nie pojawiły się też sygnały mogące zwiastować nagłe wahnięcie. Dlatego, biorąc pod uwagę wyważenie wcześniejszych decyzji agencji, nie należy raczej spodziewać się korekty w grudniu.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 08.12.2017

Funt odrabia straty

Funt odrabia straty

W mijającym tygodniu brytyjska waluta zaczęła poprawiać swoje notowania. Na aprecjację, w różnym stopniu, złożyło się wiele czynników, ale jako główny powód podawane jest przede wszystkim powolne wyklarowywanie się brexitowych negocjacji. Mimo że na tym etapie trudno jest wyrokować na jakich warunkach zostaną zawarte ostateczne porozumienia, to sam fakt stabilizowania się i postępu procesu pozytywnie zadziałał na szterlinga.

Bazując na obecnym przebiegu rozmów na linii Londyn-Bruksela, można zakładać, że ustalenia dotyczące umów handlowych zostaną wypracowane już w drugiej fazie negocjacji. Dzięki temu, u znacznej część inwestorów, oczekujących właśnie takiego przebiegu zdarzeń, powoli zaczęła zmniejszać się skala awersji do ryzyka. Mimo że do końca brexitowych pertraktacji jest jeszcze bardzo daleko, to jednak brytyjska waluta już na starcie poniosła znaczne straty. W dużej mierze na wyrost – właśnie z tytułu niejednokrotnie przesadzonych obaw i swoistej "psychozy strachu", która zapanowała na rynku. Stabilizacja rozmów może funtowi dać szansę na odrobienie części spadków i podniesienie giełdowej wartości do poziomu w większym stopniu odpowiadającego danym makro z brytyjskiej ekonomii.

W takich okolicznościach pieniądz znad Tamizy ma możliwość sukcesywnej aprecjacji, aczkolwiek kolejnym potencjalnym znakiem zapytania, widniejącym na horyzoncie, jest już najbliższy szczyt unijny. Zaplanowane między 14 i 15 grudnia br. spotkanie może być przyczyną kolejnych wahań brytyjskiej waluty.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 01.12.2017

Wzmocnienie złotówki

Wzmocnienie złotówki. Euro coraz słabsze

W tym tygodniu pieniądz znad Wisły zanotował znaczący wzrost w relacji do euro. Wspólna waluta słabnie m.in. w wyniku kryzysu politycznego w Niemczech. O ile sytuacja za naszą zachodnią granicą nie zacznie się stabilizować, a na chwilę obecną nic na to nie wskazuje, to notowania złotówki mogą dalej rosnąć.

Polska waluta od początku bieżącego tygodnia poprawiła swoją wycenę do euro już o ponad 3 grosze - od poziomu 4,2381 dochodząc do 4,2060. Oprócz dosyć stabilnej pozycji złotówki, która od dłuższego czasu w miarę skutecznie broni swojej wartości, głównym powodem tak szybkiej aprecjacji jest przede wszystkim kryzys w Niemczech. Po fiasku rozmów koalicyjnych w Berlinie nadal nie udało się stworzyć nowego rządu. Mimo porażki swojej partii, kanclerz Angela Merkel wyklucza możliwość dymisji, nie zgadza się także na sformowanie rządu mniejszościowego. Jeśli cztery partie, biorące udział w negocjacjach, nie powrócą do stołu rozmów, to w tej sytuacji prawdopodobnie jedynym rozwiązaniem będzie rozpisanie przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Najwcześniej odbyłyby się dopiero na wiosnę, w wyniku czego okres "bezkrólewia" trwałby w Niemczech ponad pół roku.

Większość analityków uważa, że ten ruch będzie otwierał drogę ku dalszej przecenie euro. Jeżeli faktycznie dojdzie do takiego rozstrzygnięcia, to w kolejnych miesiącach będzie można spodziewać się dalszego wzmacniania złotówki względem wspólnej waluty.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 24.11.2017

Jak długo jeszcze szterling będzie taki tani?

Jak długo jeszcze funt będzie taki tani?

Niezależnie od faktu, że nadal najbardziej deprecjonującym szterlinga czynnikiem jest zbliżające się widmo Brexitu, to istotnych elementów kształtujących jego niską wycenę jest więcej. Wymienić tu można m.in. osłabienie pozycji rządu po ostatnich wyborach i prawdopodobną zmianę na stanowisku lidera Partii Konserwatywnej.

Wielka Brytania, od momentu czerwcowego referendum, przestała być najszybciej wzrastającą gospodarką wśród państw G7 i stopniowo tracąc pozycję, znajduje się obecnie już na końcu listy. Szef BOE, Mark Carney, w swoimi ostatnim wystąpieniu, odnosząc się do wyników makro, zaznaczył że w okolicznościach towarzyszących zwalniającej ekonomii, priorytetem jego instytucji będzie przede wszystkim utrzymanie odpowiednio niskiego poziomu inflacji i stabilnej pozycji banków. Wynika to także z faktu, że wzrost pensji w znaczącym stopniu przestał nadążać za tempem wzrostu cen. Może oznaczać to powrót do długofalowej "gołębiej" polityki Banku Anglii, która w tych warunkach nie będzie przyczyniała się zbytnio do poprawy notowań funta.

Kolejnym czynnikiem, który nie wróży dobrze pieniądzowi nad Tamizą jest wynik ostatnich wyborów parlamentarnych i osłabiona pozycja nowego brytyjskiego rządu. Wiąże się to także z atmosferą niepewności politycznej i coraz głośniejszymi spekulacjami dotyczącymi możliwej zmiany na stanowisku szefa rady ministrów i zarazem przewodniczącego Partii Konserwatywnej.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 17.11.2017

Walka z kryptowalutami

Polska: stopy procentowe bez zmian oraz walka z kryptowalutami

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu podjęła decyzję, że stopy pozostaną na obecnym poziomie. Szef RPP zapowiedział też, że jeżeli potwierdzą się projekcje podstawowych danych makro na kolejny rok, to oprocentowanie prawdopodobnie nie będzie zmieniane przez cały 2018 r. Ma to związek także z ograniczaniem nasilającego się zjawiska lokowania środków w kryptowalutach.

Na konferencji prasowej, prezes RPP Adam Glapiński ogłosił, że stopy procentowe w listopadzie nie będą aktualizowane. Poinformował również, że biorąc pod uwagę obecne prognozy, nie widzi potrzeby rewizji stóp do końca 2018 r. - o ile nie nastąpi znaczna zmiana w projekcji zasdaniczych danych. Poziom oprocentowania nadal będzie wynosić: stopa referencyjna 1,5%, stopa lombardowa 2,5%, stopa depozytowa 0,5% oraz stopa redyskontowa weksli 1,75%.

Członkowie Rady Polityki Pieniężnej zwrócili też uwagę na fakt, że ta decyzja powinna w pewnym stopniu przyczynić się do ograniczenia zjawiska transferów z banków do różnego rodzaju funduszy i lokowania oszczędności m.in. w kryptowalutach. Mimo że takie środki płatnicze nie są w Polsce nielegalne, to RPP, podobnie jak większość banków centralnych na świecie, przestrzega przed inwestowaniem w wirtualne pieniądze.
- To nie jest rynek w jakikolwiek sposób regulowany i nadzorowany, ryzyko jest ogromne - zaznaczył prezes NBP.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 10.11.2017

BoE podniósł stopy procentowe

Bank Anglii podniósł stopy procentowe

Zgodnie z prognozami większości ekonomistów w dniu wczorajszym BOE podniósł oprocentowanie. Mimo że był to długo wyczekiwany ruch – poprzednia podwyżka miała miejsce dekadę wcześniej, to jednak inwestorzy nie przyjęli tej wiadomości entuzjastycznie. Wręcz przeciwnie - wbrew oczekiwaniom pieniądz nad Tamizą zanotował zauważalną stratę.

Brytyjski Komitet ds. Polityki Monetarnej (organ Bank of England) pierwszy raz od 10 lat zdecydował się na podniesienie stóp. Mimo że skala zamiany jest bardzo nieznaczna (podstawowa stopa wzrosła o 0,25% - do poziomu 0,5%), to jednak jest to pierwszy "jastrzębi" ruch tej instytucji po bardzo długiej przerwie. Warto zwrócił też uwagę na liczbę członków komitetu popierających postanowienie: za podwyżką głosowało aż 7 z nich, przeciwko opowiedziało się 2.

W tych okolicznościach zaskoczeniem mogą być, pogarszające się od momentu ogłoszenia decyzji, notowania funta. Analitycy główną przyczynę takiej reakcji giełdy upatrują w treści komunikatu Banku Anglii, którego fragment informuje że: „wszyscy członkowie zgodzili się, że wszelkie przyszłe podwyżki stóp procentowych będą stopniowe i do ograniczonego poziomu”. Najwyraźniej odczytane to zostało jako zapowiedź długofalowej asekuracyjnej "gołębiej" polityki i z nawiązką zdewaluowało w oczach inwestorów wartość wczorajszego postanowienia. Szterling zauważalnie stracił w relacji do większości walut i w chwili obecnej wyceniany jest na: GBP/USD – 1,3074, GBP/EUR – 1,1220, GBP/CHF – 1,3066, GBP/PLN – 4,7561.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 03.11.2017

Euro traci po decyzji EBC

Euro traci po decyzji banku centralnego

W dniu wczorajszym euro osłabiło się w relacji do większości walut głównych. Było to bezpośrednim wynikiem decyzji Europejskiego Banku Centralnego, który zakomunikował utrzymanie rekordowo niskich stóp procentowych oraz przedłużenie programu QE o kolejny rok. Na stracie wspólnego pieniądza zyskał przede wszystkim dolar, podniosły się też notowania funta.

Prezes EBC, Mario Draghi, po czwartkowym posiedzeniu poinformował, że czas trwania programu Quantitive Easing (QE) zostanie wydłużony co najmniej do września 2018 r. Rekordowo niskie stopy procentowe w eurolandzie (w tym także ujemna stopa depozytowa) pozostaną bez zmian, a przy obecnych założeniach frankfurckiego banku prawdopodobnie będą na takim poziomie przez cały 2018 r. Od stycznia miesięczna pula QE zostanie zmniejszona z 60 mld do 30 mld euro. Co więcej, szef EBC podkreślił, że obecnie program dodruku pieniądza nie ma jeszcze określonej daty zakończenia.

Wczorajsza decyzja i towarzyszące jej "gołębie" wypowiedzi Draghi'ego przełożyły się na niemal natychmiastowy spadek ceny euro. Najwięcej wspólna waluta straciła w relacji do amerykańskiego dolara – w momencie ogłaszania postanowienia EBC kosztowała ponad 1,18 $, natomiast obecnie jej wartość to już 1,1606. Skorzystały na tym również notowania funta oraz naszej złotówki, zauważalnie poprawiając swoją wycenę wobec EUR.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 27.10.2017

Stabilna złotówka oraz ponowne wzmocnienie funta

Stabilna złotówka oraz ponowne wzmocnienie funta

Kolejne dobre dane z polskiego rynku pracy umocniły dosyć stabilną pozycję naszej waluty. Mimo tego w piątek złoty może lekko słabnąć – w oczekiwaniu na zapowiedzianą na koniec dnia aktualizację ratingu dla Polski – agencji S&P. Natomiast funt ponownie zaczął drożeć w związku z przewidywanym podniesieniem stóp przez BOE.

Najnowsze badania GUS-u wskazują na wzrost zatrudnienia i wzrost wynagrodzeń. Według danych, we wrześniu br. w przedsiębiorstwach niefinansowych (zatrudniających ponad 9 osób) pracowało 6.030,8 tys. osób, czyli o 5,2 tys. więcej niż w sierpniu br. oraz o 4,5% więcej w ujęciu mdm. Jest to rekordowy wzrost, najwyższy od 2005 r. - kiedy zaczęto prowadzić tego rodzaju statystyki. Natomiast w sektorze dużych przedsiębiorstw od początku 2017 r. utworzono 231,9 tys. nowych miejsc pracy. Jest to już w chwili obecnej najlepszy wynik od 10 lat, a przy tym tempie rozwoju prognozy wskazują, że do końca roku rezultat będzie jeszcze wyższy.

Tymczasem średnie wynagrodzenie brutto w dużych firmach wyniosło 4.473,06 zł i było o 6% wyższe niż rok temu (nominalna podwyżka wyniosła 255,10 zł brutto miesięcznie). Nominalny wzrost płac już drugi miesiąc z rzędu wyniósł przynajmniej 6% - w sierpniu br. płace podniosły się o 6,6%, co było najlepszym wynikiem od ponad 5 lat.

Natomiast brytyjska waluta, w końcówce tygodnia, zanotowała gwałtowne wzmocnienie – również w relalcji do złotówki. Kolejna nagła aprecjacja funta spowodowana była tym razem nadzieją na podniesienie stóp procentowych przez Bank of England. Dalszy wzrost inflacji w tym miesiącu zwiększa prawdopodobieństwo "jastrzębiego" posunięcia tej instytucji. Większość analityków daje aż do 70% szans na zmianę w bieżącej polityce monetarnej BOE przed końcem 2017 r.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 20.10.2017

Wzrosty i spadki funta

Dlaczego funt znowu taniał i drożał?

Informacja o tym, że wzrosty i spadki szterlinga są w największym stopniu spowodowane bieżącymi okolicznościami towarzyszącymi Brexitowi, może wydawać się już truizmem. Jednak, niezależnie od tego, że wiadomość ta na przestrzeni ostatniego roku była powtarza niemal do znudzenia, to nadal jest to jeden z czynników najsilniej oddziaływujących na brytyjską walutę. Wyraźnie było to widać również w tym tygodniu.

W miniony czwartek, w godzinach porannych media obiegła informacja, że negocjacje między Londynem a Brukselą, dotyczące porozumień handlowych, utknęły w martwym punkcie. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Funt błyskawicznie zaczął notować straty w stosunku do wszystkich walut głównych. Także w relacji do złotówki spadł o 4 gr. zaledwie w ciągu kilku godzin.

Tymczasem, gwałtowny wzrost wyceny pieniądza nad Tamizą rozpoczął się jeszcze tego samego dnia – niemal równie niespodziewanie, jak wcześniejszy spadek. W godzinach popołudniowych do mediów trafił kolejny news – tym razem sugerujący, że Unia jednak rozpoczyna proces przygotowania porozumienia o wymianie towarowej z UK, a obie strony negocjacji stworzą "specjalny rodzaj partnerstwa handlowego". Po tej informacji funt rozpoczął błyskawiczną aprecjację, w wyniku czego przed końcem dnia przebił z nawiązką swoją cenę otwarcia. W relacji do złotówki nie tylko odrobił 4 gr. porannej straty, ale także zyskał kolejne 1,5 gr., kończąc notowania na poziomie 4,7883.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 13.10.2017

W październiku stopy procentowe bez zmian

Polska: w październiku stopy procentowe bez zmian

Podczas ostatniego posiedzenia Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy na dotychczasowym poziomie. RPP w 2017 r. spotykać się będzie jeszcze dwukrotnie. Bazując na wypowiedziach jej członków można założyć, że w tym roku nie nastąpi już podwyżka. Na chwilę obecną większość Rady opowiada się za długookresową stabilizacją oprocentowania.

Zgodnie z przewidywaniami większości analityków, Rada Polityki Pieniężnej na październikowym posiedzeniu podjęła decyzję o nie zmienianiu oprocentowania. Stopa referencyjna nadal wynosić będzie 1,5%, depozytowa 0,5%, lombardowa 2,5%, a redyskontowa weksli 1,75%. Z protokołów wynika, że Rada w najbliższym czasie nie zamierza szokować inwestorów gwałtownymi zmianami, a stopy mogą pozostać na aktualnym poziomie - nie tylko do końca br. ale także przez znaczną cześć 2018 r.

Niezależnie od faktu, że obecnie większość członków RPP opowiada się za długookresowym kontynuowaniem polityki stabilizacji stóp, to jednak pojawiają się też głosy wskazujące na możliwość podwyżki. Kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich miesięcy propozycje takie zgłaszali: Kamil Zubelewicz, Łukasz Hardt i Eugeniusz Gatnar. Natomiast prezes Rady Adam Glapiński, mimo że przy aktualnych projekcjach nie przewiduje zmiany aż do końca następnego roku, to jednak zaznacza, że w długoterminowym aspekcie sytuacja może ulec zmianie.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 06.10.2017

Porażka Angeli Merkel i wzrost ceny funta

Porażka Angeli Merkel i wzrost ceny funta

W mijającym tygodniu brytyjska waluta odnotował znaczące umocnienie. Zjawisko to przypisywane jest przede wszystkim dwóm czynnikom. Pierwszy z nich to wynik wyborów parlamentarnych w Niemczech, który bardzo osłabił pozycję CDU/CSU i dotychczasowej Kanclerz Angeli Merkel. Drugi to przekonanie inwestorów, że Bank of England może faktycznie niedługo podnieść stopy procentowe.

W ostatni weekend odbyły się wybory do Bundestagu. Mimo że oficjalne sondaże sugerowały, że posiadająca do tej pory największą liczbę posłów w parlamencie partia CDU/CSU utrzyma swoją przewagę, to jednak wynik był zupełnie inny. Partia Angeli Merkel dostała najmniejszą ilość głosów od 1949 r., natomiast ich koalicjant - SPD Martina Schultza - uzyskał najgorszy wynik od czasu II wojny światowej. Zachwiało to sceną polityczną, zmonopolizowaną do tej pory w dużej mierze przez te partie.

Niestabilna i nerwowa sytuacja w Berlinie bardzo szybko znalazła swoje odzwierciedlenie na giełdzie walutowej. Pogorszyły się notowania euro, a zyskał na tym m.in.: funt, dolar a także nasza złotówka. Do aprecjacji pieniądza znad Tamizy przyczyniły się też poprzednie publikacje Banku Anglii, sugerujące, że instytucja ta zamierza w najbliższym czasie odejść od swojej "gołębiej" polityki i podnieść stopy procentowe.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 29.09.2017

Silny dolar

Silny dolar na horyzoncie

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o rozpoczęciu redukcji programu QE, czyli wygaszania efektów prowadzonego przez ostatnie lata luzowania monetarnego. Zapowiedziano także cykl kolejnych podwyżek stóp procentowych. Jastrzębia postawa Fed-u może w niedługim czasie przełożyć się na znaczące umocnienie dolara..

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) zakończył program reinwestowania 10 mld USD miesięcznie z zapadających obligacji. Zasady normalizacji polityki monetarnej zaczną obowiązywać od października br. Tym samym amerykański bank centralny przerwał dodruk pieniądza trwający od 2008 r. Zgodnie z oczekiwaniami analityków, stopy procentowe zostały utrzymane na poziomie 1,00-1,25%.

Natomiast według zapowiedzi członków Fed-u, jeszcze przed końcem tego roku stopy mają zostać podniesione o 0,25%, a w 2018 r. planowane są aż trzy podwyżki – do poziomu do 2,00-2,25%. Zdecydowana polityka Rezerwy Federalnej może przyczynić się do szybkiego umocnienie dolara. W pierwszej kolejności, prawdopodobnie na dłuższą metę, odczuje to euro – już po komunikacie Fed-u kurs EUR/USD spadł poniżej 1,19 wobec ok. 1,20 sprzed publikacji. W mniejszym stopniu umocnienie pieniądza za oceanem może też przyczynić się do słabszych notowań funta.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 22.09.2017

Funt drożeje. Będzie podwyżka stóp?

Funt drożeje. Czy będzie podwyżka stóp?

Mimo że Bank Anglii na swoim ostatnim posiedzeniu podjął decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na obecnym, bardzo niskim poziomie (0,25%), to jednak notowania brytyjskiej waluty zaczęły bardzo szybko się poprawiać. Spowodowane zostało to m.in. deklaracjami Komitetu Polityki Monetarnej, który zasugerował, że BOE może w najbliższym czasie odejść od swojej "gołębiej" polityki.

Od ostatniego spotkania Bank of England pieniądz nad Tamizą w błyskawicznym tempie zaczął odrabiać straty do większości walut głównych. Mimo że, zgodnie z przewidywaniami większości analityków, instytucja ta postanowiła nie podnosić stóp, a także utrzymać program skupu aktywów na obecnym poziomie, to jednak nastąpiła bardzo szybka aprecjacja funta. Zjawisko to przypisuje się przede wszystkim komunikatowi opublikowanemu po posiedzeniu BOE. Dwóch z dziewięciu członków Komitetu Polityki Monetarnej (czyli odpowiednika polskiej Rady Polityki Pieniężnej) opowiedziało się za podniesieniem stóp procentowych już we wrześniu.

Nie jest to proporcja głosów będąca na granicy podjęcia takiej decyzji, ale mimo tego informacja ta została bardzo optymistycznie potraktowana przez rynek. Posunięcia Banku Anglii w ostatnich latach można zaliczyć do jednych z najbardziej "gołębich" spośród największych banków centralnych na świecie. Dlatego też komunikat sformułowany w zaledwie nieco bardziej stanowczym tonie, mógł spowodować taką entuzjastyczną reakcję giełdy walutowej.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 15.09.2017

Notowania funta wobec miny podłożonej pod UE

Notowania funta wobec "bomby" podłożonej pod UE

Dla brytyjskiej waluty Brexit, jest i jeszcze długo będzie głównym czynnikiem kształtującym jej notowania. Jednak możemy spodziewać się również zmian wyceny wywołanej kolejnymi decyzjami Brukseli dotyczącymi tzw. "Bomby QE", czyli krytykowanego przez wielu analityków, trwającego już lata, programu luzowania monetarnego. Jeżeli UE będzie nadal "lekką ręką" przedłużać dodruk pieniądza, to funt może na tym skorzystać.

W komentarzach giełdowych dotyczących programu Quantitive Easing (QE) coraz częściej dominuje opinia, że prezesa Europejskiego Banku Centralnego czeka karkołomne, być może niewykonalne zadanie rozbrojenia tej, sukcesywnie podkładanej przez lata "bomby". EBC rozpoczął taktykę dodrukowywania pieniądza i utrzymywania rekordowo niskich stóp procentowych w 2015 r. Początkowo skala wydatków zaplanowana była na poziomie 60 mln euro, które każdego miesiąca przeznaczano na zakup obligacji z państw członkowskich UE i ostatecznie miała zamknąć się w kwocie 1 bln euro. Jednak, z czasem miesięczną pulę podniesiono do 80 mln euro, a w chwili obecnej koszt programu szacuje się już na 2 bln euro.

Eksperci krytykujący dotychczasowe efekty tych działań podnoszą m.in. argument, że program, który miał ożywić gospodarkę, stał się zamiast tego przede wszystkim strategią ratowania banków. Co więcej, pomocą w ramach QE nie jest objęta Grecja, będąca obecnie w najgorszej sytuacji ekonomicznej spośród krajów strefy euro, ponieważ nie spełnia wymogu posiadania ratingu na poziomie inwestycyjnym.

Program, który planowano realizować przez ok. półtora roku, rozrósł się już niemal dwukrotnie i póki co nic nie wskazuje na rychłe zakończenie. Prezes EBC Mario Draghi, w swoim ostatnim wystąpieniu poinformował, że stopy procentowe nadal będą utrzymywane na rekordowo niskim, w tym również ujemnym, poziomie (stopa podstawowych operacji refinansujących: 0,00% oraz stopa depozytu w banku centralnym: -0,40%). Natomiast skup obligacji w ramach QE będzie prowadzony na aktualnych zasadach do końca grudnia 2017 r., a w razie potrzeby „tak długo, aż Rada stwierdzi trwałe dostosowanie ścieżki inflacji odpowiadające celowi inflacyjnemu". Rada jest też gotowa do „wydłużenia programu lub zwiększenia jego skali” - zakomunikował Draghi.

W ten sposób UE wchodzi w kolejny rok oparty na dodruku pieniądza. Mimo że narzędzia strategii QE po kryzysie z 2008 r. stosowało wiele krajów (m.in. USA, UK i Japonia), to jednak były tam stopniowo redukowane i wygaszane. Tymczasem Unia Europejska zdaje się zmierzać w odwrotnym kierunku. Obawy ekonomistów mogą okazać się trafne: coraz większy ładunek wybuchowy, który poprzez wydłużanie programu podkłada pod siebie Bruksela, będzie bardzo trudny do rozbrojenia.

Opracowanie: Kajetan Soliński, England.pl, 08.09.2017

Kursy - archiwum

Data Kupno Sprze.
2018-04-23 10:29 4.7000 4.8390
2018-04-20 18:10 4.7000 4.8290
2018-04-20 16:41 4.7000 4.8250
2018-04-20 16:25 4.6900 4.8250
2018-04-20 14:39 4.6900 4.8190
2018-04-20 12:39 4.6900 4.8290
2018-04-20 12:02 4.6800 4.8290
2018-04-20 11:24 4.6800 4.8250
2018-04-20 11:02 4.6800 4.8290
2018-04-20 08:54 4.6800 4.7990
2018-04-19 18:12 4.7200 4.8550
2018-04-19 12:50 4.7200 4.8490
2018-04-19 12:04 4.7200 4.8450
2018-04-19 12:02 4.7200 4.8390
2018-04-19 10:12 4.7100 4.8390
2018-04-19 10:09 4.7100 4.8450
2018-04-18 15:38 4.7200 4.8450
2018-04-18 15:36 4.7200 4.8490
2018-04-18 11:00 4.7300 4.8490
2018-04-18 10:58 4.7300 4.8590
2018-04-18 10:37 4.7400 4.8590
2018-04-18 10:34 4.7400 4.8750
2018-04-18 10:08 4.7500 4.8750
2018-04-17 16:09 4.7500 4.8850
2018-04-17 13:44 4.7500 4.8790
2018-04-17 13:42 4.7400 4.8790
2018-04-17 11:21 4.7400 4.8750
2018-04-17 10:09 4.7500 4.8750
2018-04-16 15:30 4.7400 4.8790
2018-04-16 12:01 4.7500 4.8790
2018-04-16 11:59 4.7400 4.8790
2018-04-16 10:14 4.7400 4.8750
2018-04-16 10:13 4.7500 4.8750
2018-04-13 16:35 4.7500 4.8890
2018-04-13 16:34 4.7600 4.8890
2018-04-13 10:55 4.7600 4.8950
2018-04-13 10:54 4.7600 4.8990
2018-04-12 18:12 4.7600 4.8950
2018-04-12 17:56 4.7500 4.8950
2018-04-12 16:44 4.7500 4.8890
2018-04-12 14:06 4.7500 4.8850
2018-04-12 14:02 4.7400 4.8850
2018-04-12 12:10 4.7400 4.8690
2018-04-12 12:08 4.7300 4.8690
2018-04-12 10:10 4.7300 4.8650
2018-04-11 18:07 4.7300 4.8690
2018-04-11 16:16 4.7400 4.8690
2018-04-11 16:14 4.7300 4.8690
2018-04-11 14:04 4.7300 4.8650
2018-04-11 14:03 4.7300 4.8690
2018-04-10 15:45 4.7400 4.8690
2018-04-10 13:46 4.7400 4.8750
2018-04-10 13:44 4.7400 4.8850
2018-04-10 10:07 4.7500 4.8850
2018-04-10 09:06 4.7500 4.8790
2018-04-09 18:18 4.7400 4.8790
2018-04-06 17:29 4.7500 4.8790
2018-04-06 16:33 4.7400 4.8790
2018-04-05 17:28 4.7400 4.8690
2018-04-05 16:55 4.7400 4.8750
2018-04-05 16:47 4.7300 4.8750
2018-04-05 16:27 4.7300 4.8690
2018-04-05 15:55 4.7300 4.8650
2018-04-05 15:53 4.7300 4.8690
2018-04-05 15:28 4.7400 4.8690
2018-04-05 14:30 4.7400 4.8750
2018-04-05 14:07 4.7400 4.8790
2018-04-05 10:19 4.7500 4.8790
2018-04-05 10:17 4.7500 4.8750
2018-04-04 15:40 4.7400 4.8750
2018-04-04 14:12 4.7400 4.8690
2018-04-04 12:39 4.7400 4.8750
2018-04-04 11:53 4.7400 4.8790
2018-04-04 10:16 4.7500 4.8790
2018-04-03 16:37 4.7400 4.8790
2018-04-03 15:34 4.7400 4.8850
2018-04-03 15:07 4.7400 4.8750
2018-04-03 13:09 4.7400 4.8690
2018-04-03 11:43 4.7400 4.8750
2018-04-03 11:21 4.7300 4.8750
2018-03-29 14:19 4.7300 4.8690
2018-03-29 13:28 4.7300 4.8650
2018-03-29 11:25 4.7300 4.8690
2018-03-28 19:59 4.7300 4.8650
2018-03-28 18:00 4.7400 4.8650
2018-03-28 17:59 4.7300 4.8650
2018-03-28 14:02 4.7300 4.8590
2018-03-28 14:01 4.7300 4.8750
2018-03-28 10:26 4.7400 4.8750
2018-03-28 10:11 4.7300 4.8750
2018-03-27 20:48 4.7300 4.8690
2018-03-27 16:09 4.7400 4.8690
2018-03-27 16:03 4.7300 4.8690
2018-03-27 15:07 4.7300 4.8650
2018-03-27 12:33 4.7300 4.8590
2018-03-27 10:19 4.7400 4.8590
2018-03-27 09:31 4.7400 4.8690
2018-03-26 16:36 4.7600 4.8890
2018-03-26 15:29 4.7700 4.8990
2018-03-26 15:27 4.7700 4.9090
2018-03-26 14:03 4.7800 4.9090
2018-03-26 11:17 4.7700 4.9090
2018-03-23 18:06 4.7700 4.8990
2018-03-23 17:42 4.7700 4.9050
2018-03-23 16:54 4.7800 4.9050
2018-03-23 16:12 4.7800 4.9090
2018-03-23 16:11 4.7700 4.9090
2018-03-23 15:33 4.7700 4.9050
2018-03-23 12:03 4.7700 4.8990
2018-03-23 12:01 4.7700 4.8950
2018-03-23 11:24 4.7600 4.8950
2018-03-23 10:20 4.7600 4.8890
2018-03-23 10:18 4.7600 4.8950
2018-03-22 16:46 4.7700 4.8950
2018-03-22 15:07 4.7700 4.8990
2018-03-22 14:26 4.7800 4.8990
2018-03-22 14:15 4.7800 4.9050
2018-03-22 14:07 4.7800 4.9090
2018-03-22 13:30 4.7800 4.9150
2018-03-22 13:11 4.7800 4.9190
2018-03-22 11:53 4.7800 4.9150
2018-03-22 10:32 4.7700 4.9150
2018-03-22 10:31 4.7700 4.9090
2018-03-22 08:41 4.7700 4.8990
2018-03-21 16:38 4.7800 4.9190
2018-03-21 15:54 4.7900 4.9190
2018-03-21 14:50 4.7800 4.9190
2018-03-21 11:09 4.7700 4.9190
2018-03-21 10:41 4.7700 4.9150
2018-03-21 10:12 4.7600 4.9050
2018-03-20 17:43 4.7600 4.8950
2018-03-20 17:24 4.7500 4.8950
2018-03-20 16:46 4.7500 4.8890
2018-03-20 12:31 4.7500 4.8850
2018-03-20 12:29 4.7400 4.8850
2018-03-20 10:17 4.7400 4.8750
2018-03-20 10:16 4.7300 4.8750
2018-03-19 18:15 4.7300 4.8650
2018-03-19 18:13 4.7300 4.8690
2018-03-19 16:16 4.7400 4.8690
2018-03-19 14:52 4.7400 4.8790
2018-03-19 13:54 4.7400 4.8850
2018-03-19 12:42 4.7400 4.8750
2018-03-19 11:21 4.7400 4.8690
2018-03-19 11:17 4.7300 4.8450
2018-03-19 09:25 4.7200 4.8450
2018-03-16 14:28 4.7100 4.8450
2018-03-16 10:39 4.7100 4.8390
2018-03-16 10:33 4.7000 4.8390
2018-03-15 18:12 4.7000 4.8350
2018-03-15 18:09 4.6900 4.8350
2018-03-15 14:56 4.6900 4.8290
2018-03-15 14:12 4.6900 4.8190
2018-03-15 14:04 4.6800 4.8190
2018-03-15 10:17 4.6800 4.8150
2018-03-15 10:09 4.6700 4.8150
2018-03-14 17:27 4.6700 4.7990
2018-03-14 17:13 4.6700 4.8050
2018-03-14 16:30 4.6800 4.8050
2018-03-14 13:27 4.6800 4.8090
2018-03-14 11:50 4.6800 4.8190
2018-03-13 13:43 4.6800 4.8090
2018-03-13 12:46 4.6800 4.7990
2018-03-13 12:15 4.6700 4.7990
2018-03-13 09:30 4.6700 4.7950
2018-03-12 17:58 4.6700 4.8090
2018-03-12 17:56 4.6700 4.8050
2018-03-12 14:35 4.6600 4.8050
2018-03-12 13:13 4.6600 4.7990
2018-03-12 12:20 4.6500 4.7890
2018-03-09 18:10 4.6500 4.7850
2018-03-09 16:43 4.6500 4.7890
2018-03-09 13:22 4.6500 4.7850
2018-03-09 12:07 4.6500 4.7750
2018-03-09 11:17 4.6400 4.7750
2018-03-09 10:15 4.6400 4.7690
2018-03-09 10:13 4.6500 4.7690
2018-03-08 17:11 4.6500 4.7790
2018-03-08 15:48 4.6500 4.7750
2018-03-08 14:24 4.6400 4.7650
2018-03-08 14:22 4.6400 4.7750
2018-03-07 18:44 4.6500 4.7750
2018-03-07 17:46 4.6400 4.7750
2018-03-07 17:11 4.6300 4.7650
2018-03-07 17:01 4.6200 4.7650
2018-03-07 15:26 4.6200 4.7550
2018-03-07 12:17 4.6200 4.7450
2018-03-06 18:08 4.6200 4.7490
2018-03-06 12:50 4.6200 4.7550
2018-03-06 12:48 4.6200 4.7650
2018-03-06 11:45 4.6300 4.7650
2018-03-06 09:44 4.6400 4.7650
2018-03-05 17:07 4.6400 4.7750
2018-03-05 12:22 4.6400 4.7690
2018-03-05 12:14 4.6300 4.7690
2018-03-05 11:37 4.6300 4.7590
2018-03-05 10:08 4.6200 4.7590
2018-03-05 10:06 4.6300 4.7590
2018-03-02 18:09 4.6200 4.7590
2018-03-02 12:46 4.6200 4.7650
2018-03-02 12:44 4.6200 4.7790
2018-03-01 17:50 4.6400 4.7790
2018-03-01 17:48 4.6400 4.7890
2018-03-01 16:48 4.6500 4.7890
2018-03-01 16:45 4.6500 4.7950
2018-03-01 14:52 4.6600 4.7950
2018-03-01 13:32 4.6500 4.7950
2018-02-28 17:47 4.6500 4.7850
2018-02-28 17:45 4.6500 4.7890
2018-02-28 13:43 4.6600 4.7890
2018-02-28 13:42 4.6600 4.7990
2018-02-28 12:45 4.6700 4.7990
2018-02-28 11:36 4.6700 4.8090
2018-02-28 10:14 4.6700 4.8190
2018-02-28 10:11 4.6600 4.8190
2018-02-27 18:09 4.6600 4.7950
2018-02-27 17:31 4.6500 4.7950
2018-02-27 17:07 4.6500 4.7890
2018-02-27 16:36 4.6500 4.7850
2018-02-27 13:15 4.6500 4.7790
2018-02-27 12:35 4.6500 4.7890
2018-02-27 11:01 4.6500 4.7790
2018-02-27 10:57 4.6600 4.7790
2018-02-26 17:49 4.6600 4.7950
2018-02-26 17:48 4.6600 4.7990
2018-02-26 15:56 4.6700 4.7990
2018-02-26 15:30 4.6800 4.7990
2018-02-26 10:58 4.6800 4.8150
2018-02-26 10:11 4.6800 4.8090
2018-02-23 17:28 4.6700 4.8090
2018-02-23 13:45 4.6700 4.8050
2018-02-23 13:38 4.6600 4.8050
2018-02-23 12:22 4.6600 4.7950
2018-02-23 12:17 4.6600 4.7990
2018-02-23 10:11 4.6700 4.7990
2018-02-22 16:31 4.6500 4.7890
2018-02-22 16:24 4.6500 4.7990
2018-02-22 14:46 4.6600 4.7990
2018-02-22 14:22 4.6500 4.7990
2018-02-22 13:58 4.6500 4.7890
2018-02-22 12:41 4.6600 4.7850
2018-02-22 10:51 4.6600 4.7950
2018-02-22 10:10 4.6600 4.7990
2018-02-22 10:09 4.6500 4.7990
2018-02-22 10:08 4.6500 4.7950
2018-02-21 17:51 4.6500 4.7890
2018-02-21 16:10 4.6400 4.7890
2018-02-21 16:07 4.6400 4.7850
2018-02-21 15:22 4.6400 4.7790
2018-02-21 15:19 4.6400 4.7750
2018-02-21 15:18 4.6300 4.7750
2018-02-21 11:28 4.6300 4.7690
2018-02-21 11:24 4.6300 4.7750
2018-02-21 09:54 4.6400 4.7750
2018-02-20 18:04 4.6300 4.7750
2018-02-20 14:32 4.6300 4.7690
2018-02-20 12:25 4.6300 4.7650
2018-02-20 10:57 4.6100 4.7650
2018-02-20 10:20 4.6100 4.7450
2018-02-20 10:13 4.6000 4.7450
2018-02-19 17:19 4.6000 4.7350
2018-02-19 17:06 4.6100 4.7350
2018-02-19 12:57 4.6100 4.7450
2018-02-19 12:54 4.6100 4.7490
2018-02-19 09:30 4.6200 4.7490
2018-02-16 17:37 4.6200 4.7650
2018-02-16 15:58 4.6200 4.7590
2018-02-16 12:52 4.6200 4.7490
2018-02-16 12:09 4.6100 4.7490
2018-02-16 10:48 4.6100 4.7390
2018-02-16 10:17 4.6100 4.7450
2018-02-16 10:09 4.6200 4.7450
2018-02-15 16:17 4.6200 4.7490
2018-02-15 13:28 4.6100 4.7490
2018-02-15 11:36 4.6100 4.7390
2018-02-15 09:53 4.6100 4.7350
2018-02-15 07:25 4.6100 4.7590
2018-02-14 16:20 4.6200 4.7590
2018-02-14 15:12 4.6200 4.7650
2018-02-14 14:42 4.6100 4.7650
2018-02-14 12:53 4.6100 4.7450
2018-02-14 10:48 4.6100 4.7490
2018-02-14 10:45 4.6100 4.7550
2018-02-13 17:02 4.6200 4.7550
2018-02-13 17:00 4.6200 4.7590
2018-02-13 15:11 4.6300 4.7590
2018-02-13 14:28 4.6300 4.7650
2018-02-13 14:10 4.6300 4.7690
2018-02-13 11:12 4.6300 4.7750
2018-02-13 10:59 4.6300 4.7690
2018-02-12 16:44 4.6300 4.7650
2018-02-12 16:32 4.6400 4.7650
2018-02-12 15:28 4.6400 4.7750
2018-02-12 15:26 4.6400 4.7790
2018-02-12 14:04 4.6500 4.7790
2018-02-12 13:53 4.6500 4.7850
2018-02-12 10:30 4.6500 4.7890
2018-02-09 18:09 4.6500 4.7990
2018-02-09 17:22 4.6500 4.7950
2018-02-09 14:26 4.6500 4.7850
2018-02-09 14:25 4.6500 4.7890
2018-02-09 13:50 4.6600 4.7890
2018-02-09 13:48 4.6600 4.7990
2018-02-09 13:21 4.6700 4.7990
2018-02-09 13:11 4.6700 4.8150
2018-02-09 12:18 4.6800 4.8150
2018-02-09 12:13 4.6800 4.8250
2018-02-09 11:38 4.6900 4.8250
2018-02-09 11:36 4.6900 4.8290
2018-02-09 11:11 4.7000 4.8290
2018-02-09 10:26 4.7000 4.8350
2018-02-09 10:23 4.7000 4.8290
2018-02-08 16:27 4.6700 4.8290
2018-02-08 13:35 4.6700 4.8250
2018-02-08 13:29 4.6500 4.8250
2018-02-08 12:31 4.6500 4.7990
2018-02-08 11:59 4.6500 4.7950
2018-02-08 10:17 4.6500 4.7890
2018-02-08 10:16 4.6400 4.7890
2018-02-08 10:15 4.6300 4.7890
2018-02-07 18:14 4.6300 4.7750
2018-02-07 17:30 4.6200 4.7750
2018-02-07 16:02 4.6200 4.7650
2018-02-07 16:00 4.6200 4.7550
2018-02-07 14:57 4.6100 4.7550
2018-02-07 13:18 4.6100 4.7490
2018-02-07 13:17 4.6100 4.7590
2018-02-06 18:00 4.6200 4.7590
2018-02-06 17:57 4.6200 4.7490
2018-02-06 12:07 4.6100 4.7490
2018-02-06 10:23 4.6100 4.7550
2018-02-05 17:23 4.6100 4.7490
2018-02-05 16:10 4.6200 4.7490
2018-02-05 15:06 4.6200 4.7550
2018-02-05 14:55 4.6200 4.7590
2018-02-05 13:12 4.6300 4.7590
2018-02-05 12:58 4.6300 4.7750
2018-02-05 12:46 4.6400 4.7750
2018-02-05 12:44 4.6600 4.7750
2018-02-05 12:16 4.6500 4.7750
2018-02-05 10:30 4.6500 4.7790
2018-02-05 10:19 4.6600 4.7790
2018-02-02 18:06 4.6600 4.7950
2018-02-02 14:58 4.6600 4.7990
2018-02-02 10:20 4.6700 4.7990
2018-02-02 10:15 4.6700 4.8090
2018-02-02 09:05 4.6700 4.7990
2018-02-01 18:08 4.6700 4.8090
2018-02-01 13:07 4.6800 4.8090
2018-02-01 10:11 4.6800 4.8190
2018-02-01 10:09 4.6600 4.8190
2018-01-31 18:04 4.6600 4.8090
2018-01-31 17:26 4.6500 4.7990
2018-01-31 16:57 4.6500 4.7950
2018-01-31 16:54 4.6500 4.7790
2018-01-31 11:05 4.6400 4.7790
2018-01-31 10:59 4.6500 4.7790
2018-01-31 10:51 4.6500 4.7990
2018-01-30 17:30 4.6600 4.7990
2018-01-30 17:10 4.6600 4.7950
2018-01-30 16:50 4.6500 4.7950
2018-01-30 16:20 4.6400 4.7890
2018-01-30 13:18 4.6400 4.7790
2018-01-30 10:46 4.6300 4.7690
2018-01-30 10:08 4.6400 4.7690
2018-01-29 17:41 4.6400 4.7750
2018-01-29 17:39 4.6400 4.7850
2018-01-29 15:49 4.6600 4.7850
2018-01-29 14:36 4.6400 4.7850
2018-01-29 12:30 4.6400 4.7750
2018-01-29 11:07 4.6500 4.7750
2018-01-26 17:52 4.6500 4.7850
2018-01-26 17:43 4.6500 4.7890
2018-01-26 16:11 4.6600 4.7890
2018-01-26 16:10 4.6600 4.8090
2018-01-26 11:27 4.6800 4.8090
2018-01-26 10:13 4.6700 4.7990
2018-01-25 18:11 4.6600 4.7990
2018-01-25 18:09 4.6600 4.8090
2018-01-25 16:40 4.6700 4.8090
2018-01-25 16:32 4.6800 4.8090
2018-01-25 15:11 4.6800 4.8190
2018-01-25 14:43 4.7000 4.8190
2018-01-25 09:39 4.7000 4.8290
2018-01-24 13:10 4.6900 4.8290
2018-01-24 11:44 4.6900 4.8150
2018-01-24 10:47 4.6900 4.8250
2018-01-24 10:39 4.6800 4.8250
2018-01-24 10:38 4.6800 4.8290
2018-01-24 10:14 4.6800 4.8190
2018-01-23 11:37 4.6800 4.8150
2018-01-23 11:36 4.6800 4.8190
2018-01-23 09:38 4.6900 4.8190
2018-01-22 18:09 4.6800 4.8190
2018-01-22 17:26 4.6700 4.8190
2018-01-22 15:38 4.6700 4.8090
2018-01-22 13:54 4.6700 4.7990
2018-01-22 10:14 4.6600 4.7990
2018-01-22 10:11 4.6600 4.7890
2018-01-19 13:55 4.6500 4.7890
2018-01-19 13:54 4.6500 4.7950
2018-01-19 10:13 4.6600 4.7950
2018-01-18 18:38 4.6600 4.7890
2018-01-18 17:54 4.6500 4.7890
2018-01-18 11:49 4.6500 4.7790
2018-01-18 09:08 4.6600 4.7790
2018-01-17 14:43 4.6400 4.7790
2018-01-17 12:31 4.6300 4.7790
2018-01-17 09:46 4.6300 4.7650
2018-01-16 18:06 4.6200 4.7650
2018-01-16 13:29 4.6300 4.7650
2018-01-16 12:34 4.6300 4.7750
2018-01-15 18:08 4.6300 4.7650
2018-01-15 16:21 4.6300 4.7590
2018-01-15 16:03 4.6200 4.7590
2018-01-15 12:40 4.6200 4.7550
2018-01-15 10:21 4.6100 4.7550
2018-01-15 10:18 4.6100 4.7750
2018-01-12 18:08 4.6300 4.7750
2018-01-12 17:56 4.6300 4.7690
2018-01-12 17:33 4.6300 4.7590
2018-01-12 13:04 4.6200 4.7590
2018-01-12 13:02 4.6100 4.7590
2018-01-12 10:11 4.6100 4.7490
2018-01-12 10:09 4.6100 4.7590
2018-01-11 18:14 4.6200 4.7590
2018-01-11 14:15 4.6300 4.7590
2018-01-11 14:13 4.6300 4.7790
2018-01-11 13:21 4.6400 4.7790
2018-01-11 13:14 4.6400 4.7850
2018-01-11 11:24 4.6500 4.7850
2018-01-11 10:33 4.6500 4.7790
2018-01-10 16:03 4.6500 4.7850
2018-01-10 14:46 4.6500 4.7890
2018-01-10 13:45 4.6600 4.7890
2018-01-10 13:08 4.6600 4.7950
2018-01-10 10:42 4.6600 4.7990
2018-01-10 10:12 4.6700 4.7990
2018-01-09 18:08 4.6800 4.8090
2018-01-09 16:23 4.6800 4.8050
2018-01-09 15:58 4.6600 4.8050
2018-01-09 11:37 4.6600 4.7990
2018-01-09 10:23 4.6600 4.7950
2018-01-09 10:07 4.6500 4.7950
2018-01-08 17:04 4.6500 4.7890
2018-01-08 16:03 4.6500 4.7850
2018-01-08 15:42 4.6500 4.7750
2018-01-08 13:56 4.6400 4.7750
2018-01-08 13:54 4.6300 4.7750
2018-01-08 11:14 4.6300 4.7650
2018-01-08 10:23 4.6400 4.7650
2018-01-08 10:10 4.6100 4.7650
2018-01-05 15:46 4.6100 4.7490
2018-01-05 15:24 4.6000 4.7490
2018-01-05 13:23 4.6000 4.7390
2018-01-05 13:22 4.6000 4.7290
2018-01-05 09:12 4.6000 4.7290
2018-01-04 15:52 4.5900 4.7290
2018-01-04 14:06 4.6000 4.7290
2018-01-04 11:05 4.6000 4.7350
2018-01-04 10:22 4.6000 4.7390
2018-01-03 16:48 4.6000 4.7450
2018-01-03 16:42 4.6100 4.7450
2018-01-03 16:21 4.6200 4.7550
2018-01-03 15:23 4.6200 4.7590
2018-01-03 15:21 4.6200 4.7650
2018-01-03 14:18 4.6300 4.7650
2018-01-03 10:50 4.6300 4.7690
2018-01-03 10:15 4.6200 4.7690
2018-01-02 18:13 4.6200 4.7590
2018-01-02 18:11 4.6200 4.7550
2018-01-02 16:57 4.6100 4.7550
2018-01-02 11:45 4.6100 4.7490
2018-01-02 11:08 4.6300 4.7490
2017-12-29 17:56 4.6300 4.7650
2017-12-29 15:00 4.6300 4.7750
2017-12-28 17:23 4.6300 4.7690
2017-12-28 17:21 4.6300 4.7750
2017-12-28 14:39 4.6400 4.7750
2017-12-28 12:27 4.6400 4.7790
2017-12-28 12:23 4.6400 4.7850
2017-12-27 16:20 4.6500 4.7850
2017-12-27 16:03 4.6600 4.7850
2017-12-27 12:18 4.6600 4.7890
2017-12-27 10:18 4.6600 4.7850
2017-12-22 10:42 4.6600 4.7890
2017-12-21 09:20 4.6600 4.7950
2017-12-20 18:03 4.6600 4.8090
2017-12-20 16:47 4.6600 4.7990
2017-12-20 16:45 4.6600 4.8090
2017-12-20 16:25 4.6700 4.8090
2017-12-20 16:23 4.6700 4.8150
2017-12-20 16:17 4.6800 4.8150
2017-12-20 13:11 4.6800 4.8250
2017-12-20 12:15 4.6800 4.8150
2017-12-19 18:22 4.6700 4.8150
2017-12-19 16:25 4.6800 4.8150
2017-12-19 13:33 4.6800 4.8190
2017-12-19 13:31 4.6800 4.8250
2017-12-19 11:36 4.6900 4.8250
2017-12-19 11:26 4.6900 4.8290
2017-12-19 09:21 4.7000 4.8290
2017-12-18 17:33 4.7000 4.8450
2017-12-18 17:31 4.7000 4.8490
2017-12-18 15:28 4.7100 4.8490
2017-12-18 14:47 4.7000 4.8390
2017-12-18 12:34 4.7000 4.8350
2017-12-18 11:12 4.7000 4.8290
2017-12-15 18:12 4.6900 4.8290
2017-12-15 14:46 4.7000 4.8290
2017-12-15 14:44 4.7000 4.8490
2017-12-15 14:25 4.7100 4.8490
2017-12-15 14:23 4.7100 4.8590
2017-12-15 12:17 4.7200 4.8590
2017-12-15 12:15 4.7200 4.8650
2017-12-15 11:53 4.7300 4.8650
2017-12-15 11:17 4.7300 4.8690
2017-12-15 11:04 4.7400 4.8690
2017-12-15 09:50 4.7400 4.8850
2017-12-14 18:05 4.7200 4.8850
2017-12-14 17:33 4.7200 4.8750
2017-12-14 17:10 4.7200 4.8690
2017-12-14 13:37 4.7200 4.8590
2017-12-14 13:28 4.7200 4.8650
2017-12-14 10:50 4.7300 4.8650
2017-12-14 10:49 4.7200 4.8650
2017-12-13 17:13 4.7200 4.8590
2017-12-13 17:12 4.7200 4.8650
2017-12-13 16:56 4.7300 4.8650
2017-12-13 16:43 4.7200 4.8650
2017-12-13 11:23 4.7200 4.8550
2017-12-12 17:05 4.7100 4.8550
2017-12-12 16:22 4.7100 4.8490
2017-12-12 14:18 4.7100 4.8390
2017-12-12 13:51 4.7000 4.8350
2017-12-12 11:11 4.7000 4.8290
2017-12-12 11:07 4.7000 4.8390
2017-12-12 10:40 4.7100 4.8390
2017-12-12 10:34 4.7000 4.8390
2017-12-11 19:44 4.7000 4.8290
2017-12-11 16:15 4.6900 4.8290
2017-12-11 16:03 4.6900 4.8350
2017-12-11 10:10 4.7000 4.8350
2017-12-09 10:21 4.7000 4.8490
2017-12-08 17:44 4.7100 4.8490
2017-12-08 17:42 4.7100 4.8590
2017-12-08 17:11 4.7200 4.8590
2017-12-08 17:09 4.7200 4.8690
2017-12-08 14:45 4.7300 4.8690
2017-12-08 14:43 4.7300 4.8790
2017-12-08 13:31 4.7400 4.8790
2017-12-08 13:30 4.7400 4.8890
2017-12-08 11:45 4.7500 4.8890
2017-12-08 10:12 4.7200 4.8890
2017-12-07 18:08 4.7200 4.8590
2017-12-07 16:12 4.7200 4.8550
2017-12-07 14:20 4.7200 4.8450
2017-12-07 14:18 4.7200 4.8390
2017-12-07 13:11 4.7000 4.8390
2017-12-07 12:58 4.7000 4.8490
2017-12-07 11:47 4.7200 4.8490
2017-12-07 10:05 4.7100 4.8390
2017-12-06 18:03 4.7100 4.8490
2017-12-06 17:28 4.7200 4.8550
2017-12-06 17:16 4.7200 4.8450
2017-12-06 17:15 4.7200 4.8390
2017-12-06 16:30 4.7000 4.8390
2017-12-06 12:13 4.7000 4.8350
2017-12-06 11:31 4.7000 4.8290
2017-12-06 11:29 4.7000 4.8390
2017-12-06 10:13 4.7100 4.8390
2017-12-05 17:59 4.7100 4.8550
2017-12-05 17:00 4.7100 4.8450
2017-12-05 16:56 4.7000 4.8450
2017-12-05 15:26 4.7000 4.8390
2017-12-05 14:50 4.7000 4.8350
2017-12-05 14:48 4.7000 4.8290
2017-12-05 14:45 4.6900 4.8290
2017-12-05 11:33 4.6900 4.8190
2017-12-05 09:26 4.6900 4.8150
2017-12-05 09:25 4.7000 4.8150
2017-12-04 17:15 4.7100 4.8390
2017-12-04 15:20 4.7200 4.8550
2017-12-04 13:34 4.7100 4.8550
2017-12-04 12:46 4.7100 4.8490
2017-12-04 12:20 4.7100 4.8450
2017-12-04 12:18 4.7100 4.8390
2017-12-04 10:20 4.7100 4.8290
2017-12-01 17:16 4.7100 4.8390
2017-12-01 16:10 4.7000 4.8390
2017-12-01 16:03 4.7100 4.8390
2017-12-01 13:41 4.7100 4.8450
2017-12-01 11:54 4.7000 4.8450
2017-11-30 14:45 4.7000 4.8350
2017-11-30 14:44 4.7000 4.8390
2017-11-30 14:14 4.7100 4.8390
2017-11-30 13:13 4.7100 4.8450
2017-11-30 12:52 4.7200 4.8450
2017-11-30 10:30 4.7000 4.8450
2017-11-30 09:43 4.7000 4.8290
2017-11-29 17:27 4.6900 4.8290
2017-11-29 14:44 4.6900 4.8250
2017-11-29 14:32 4.6800 4.8250
2017-11-29 12:14 4.6800 4.8150
2017-11-29 12:10 4.6800 4.8090
2017-11-29 11:25 4.6700 4.8090
2017-11-29 08:47 4.6700 4.7990
2017-11-28 17:26 4.6200 4.7590
2017-11-28 14:40 4.6300 4.7590
2017-11-28 13:14 4.6400 4.7650
2017-11-27 11:39 4.6400 4.7750
2017-11-24 18:12 4.6300 4.7750
2017-11-24 17:17 4.6400 4.7750
2017-11-24 16:37 4.6500 4.7750
2017-11-24 16:03 4.6500 4.7850
2017-11-24 15:07 4.6500 4.7890
2017-11-24 11:07 4.6500 4.7950
2017-11-23 19:04 4.6500 4.7880
2017-11-23 19:01 4.6500 4.7890
2017-11-23 10:06 4.6700 4.7990
2017-11-23 08:54 4.6800 4.7990
2017-11-22 16:48 4.6700 4.8090
2017-11-22 16:46 4.6800 4.8090
2017-11-22 09:44 4.6800 4.8150
2017-11-22 09:38 4.6800 4.7990
2017-11-21 17:27 4.6900 4.8250
2017-11-21 17:26 4.6900 4.8290
2017-11-21 16:26 4.7000 4.8290
2017-11-21 14:29 4.7000 4.8390
2017-11-21 14:09 4.7000 4.8450
2017-11-20 17:40 4.7000 4.8390
2017-11-20 15:59 4.6900 4.8350
2017-11-20 11:41 4.6900 4.8250
2017-11-20 10:18 4.7000 4.8250
2017-11-20 09:28 4.7000 4.8150
2017-11-17 17:16 4.6700 4.8150
2017-11-17 16:41 4.6700 4.8090
2017-11-17 14:20 4.6700 4.8050
2017-11-17 14:14 4.6700 4.8090
2017-11-17 13:41 4.6800 4.8090
2017-11-17 12:24 4.6700 4.8090
2017-11-17 12:15 4.6800 4.8090
2017-11-17 11:58 4.6800 4.8250
2017-11-17 10:24 4.6800 4.8290
2017-11-16 15:55 4.6800 4.8090
2017-11-16 12:13 4.6800 4.7990
2017-11-15 19:43 4.6700 4.7990
2017-11-15 16:49 4.6600 4.7990
2017-11-15 16:25 4.6500 4.7990
2017-11-15 15:31 4.6500 4.7950
2017-11-15 13:12 4.6500 4.7850
2017-11-15 11:41 4.6500 4.7890
2017-11-15 11:18 4.6700 4.7950
2017-11-15 10:10 4.6600 4.7950
2017-11-15 10:09 4.6700 4.7950
2017-11-14 16:59 4.6700 4.7990
2017-11-14 10:49 4.6600 4.7990
2017-11-14 10:13 4.6700 4.7990
2017-11-14 10:10 4.6700 4.8290
2017-11-13 16:26 4.6900 4.8290
2017-11-13 16:25 4.6900 4.8250
2017-11-13 11:21 4.6900 4.8190
2017-11-13 10:23 4.6800 4.8190
2017-11-13 09:41 4.7000 4.8190
2017-11-10 14:46 4.7200 4.8590
2017-11-10 14:44 4.7100 4.8590
2017-11-10 13:21 4.7100 4.8550
2017-11-09 15:04 4.7100 4.8450
2017-11-09 15:03 4.7100 4.8490
2017-11-09 11:21 4.7100 4.8390
2017-11-08 17:18 4.7100 4.8550
2017-11-08 15:56 4.7100 4.8490
2017-11-08 15:55 4.7100 4.8550
2017-11-08 14:13 4.7200 4.8550
2017-11-08 14:12 4.7200 4.8650
2017-11-08 11:45 4.7300 4.8550
2017-11-08 10:17 4.7300 4.8690
2017-11-08 10:11 4.7300 4.8890
2017-11-07 17:57 4.7400 4.8890
2017-11-07 17:09 4.7400 4.8850
2017-11-07 16:32 4.7400 4.8750
2017-11-07 11:20 4.7400 4.8850
2017-11-07 10:43 4.7400 4.8790
2017-11-07 10:15 4.7300 4.8790
2017-11-06 17:51 4.7300 4.8690
2017-11-06 15:11 4.7300 4.8650
2017-11-06 12:58 4.7300 4.8590
2017-11-06 11:00 4.7000 4.8590
2017-11-03 17:40 4.7000 4.8450
2017-11-03 16:01 4.7000 4.8390
2017-11-03 15:02 4.7000 4.8350
2017-11-03 13:36 4.7000 4.8250
2017-11-03 13:13 4.7000 4.7000
2017-11-03 12:43 4.6900 4.8250
2017-11-03 12:25 4.6900 4.8190
2017-11-03 10:10 4.6800 4.8190
2017-11-02 16:47 4.6800 4.8250
2017-11-02 16:42 4.6900 4.8250
2017-11-02 16:38 4.7000 4.8250
2017-11-02 13:45 4.7000 4.8390
2017-11-02 13:34 4.7000 4.8490
2017-11-02 13:31 4.7000 4.8750
2017-11-02 12:24 4.7400 4.8750
2017-11-02 12:22 4.7400 4.8790
2017-11-02 11:23 4.7500 4.8790
2017-11-02 11:18 4.7500 4.8850
2017-11-02 10:12 4.7600 4.8850
2017-11-01 09:11 4.7600 4.8990
2017-10-31 16:13 4.7500 4.8990
2017-10-31 16:09 4.7300 4.8990
2017-10-31 11:53 4.7300 4.8950
2017-10-31 11:41 4.7300 4.8990
2017-10-31 11:34 4.7300 4.8950
2017-10-31 11:02 4.7300 4.8850
2017-10-31 10:11 4.7300 4.8790
2017-10-30 18:04 4.7300 4.8890
2017-10-30 14:43 4.7300 4.8850
2017-10-30 14:19 4.7200 4.8850
2017-10-30 13:49 4.7200 4.8750
2017-10-30 12:51 4.7200 4.8690
2017-10-30 10:11 4.7200 4.8650
2017-10-27 16:43 4.7200 4.8690
2017-10-27 12:26 4.7200 4.8550
2017-10-27 10:53 4.7100 4.8550
2017-10-27 10:12 4.7200 4.8550
2017-10-26 18:48 4.7000 4.8550
2017-10-26 17:27 4.6900 4.8550
2017-10-26 16:20 4.6900 4.8450
2017-10-26 14:55 4.6900 4.8250
2017-10-26 10:56 4.6900 4.8190
2017-10-25 18:21 4.6900 4.8250
2017-10-25 13:01 4.6700 4.8250
2017-10-25 12:02 4.6700 4.8190
2017-10-24 16:47 4.6700 4.8090
2017-10-24 16:45 4.6700 4.8150
2017-10-24 11:15 4.6800 4.8150
2017-10-24 10:23 4.6700 4.8150
2017-10-23 12:45 4.6700 4.8190
2017-10-23 09:58 4.6800 4.8190
2017-10-23 09:54 4.6800 4.7990
2017-10-20 17:45 4.6500 4.7990
2017-10-20 13:51 4.6500 4.7950
2017-10-20 12:37 4.6500 4.7990
2017-10-20 11:58 4.6500 4.7890
2017-10-20 10:13 4.6500 4.7850
2017-10-19 19:41 4.6400 4.7850
2017-10-19 18:02 4.6500 4.7850
2017-10-19 11:59 4.6500 4.7890
2017-10-19 11:56 4.6500 4.7990
2017-10-19 10:42 4.6600 4.7990
2017-10-18 17:58 4.6700 4.7990
2017-10-18 15:58 4.6600 4.7990
2017-10-18 15:57 4.6700 4.7990
2017-10-18 14:19 4.6700 4.7990
2017-10-18 14:17 4.6700 4.8150
2017-10-18 12:58 4.6800 4.8150
2017-10-17 20:44 4.6700 4.8150
2017-10-17 18:10 4.6800 4.8150
2017-10-17 17:52 4.6700 4.8150
2017-10-17 14:57 4.6700 4.8090
2017-10-17 14:55 4.6700 4.8190
2017-10-17 13:47 4.6800 4.8190
2017-10-17 13:45 4.6800 4.8250
2017-10-17 13:00 4.6900 4.8250
2017-10-17 12:57 4.6900 4.8290
2017-10-17 12:55 4.7000 4.8290
2017-10-17 09:22 4.7000 4.8390
2017-10-17 09:20 4.7000 4.8190
2017-10-16 20:00 4.6900 4.8190
2017-10-16 16:54 4.7000 4.8290
2017-10-16 14:48 4.7000 4.8350
2017-10-16 14:44 4.7000 4.8390
2017-10-16 13:44 4.7100 4.8390
2017-10-16 13:42 4.7100 4.8490
2017-10-16 10:43 4.7200 4.8490
2017-10-13 11:50 4.7000 4.8490
2017-10-13 10:08 4.7000 4.8650
2017-10-13 09:28 4.6700 4.8650
2017-10-12 13:56 4.6700 4.8150
2017-10-12 13:15 4.6800 4.8150
2017-10-12 12:57 4.6900 4.8250
2017-10-12 09:52 4.7000 4.8350
2017-10-11 18:13 4.6900 4.8250
2017-10-11 18:06 4.7000 4.8250
2017-10-11 16:17 4.7000 4.8350
2017-10-11 16:14 4.7000 4.8450
2017-10-11 10:43 4.7100 4.8450
2017-10-11 10:05 4.7200 4.8450
2017-10-11 09:18 4.7200 4.8650
2017-10-10 16:35 4.7300 4.8650
2017-10-10 15:58 4.7300 4.8690
2017-10-10 15:00 4.7400 4.8690
2017-10-10 10:15 4.7400 4.8750
2017-10-10 10:13 4.7400 4.8880
2017-10-09 16:49 4.7500 4.8880
2017-10-09 12:51 4.7600 4.8880
2017-10-09 09:53 4.7500 4.8880
2017-10-06 18:15 4.7300 4.8670
2017-10-06 12:05 4.7400 4.8670
2017-10-06 08:45 4.7400 4.8770
2017-10-05 17:44 4.7500 4.8850
2017-10-05 11:21 4.7500 4.8750
2017-10-05 10:20 4.7600 4.8850
2017-10-05 09:38 4.7600 4.8770
2017-10-04 19:23 4.7800 4.9050
2017-10-04 18:10 4.7800 4.9190
2017-10-04 16:56 4.7900 4.9190
2017-10-04 16:55 4.7900 4.9150
2017-10-04 12:59 4.7800 4.9150
2017-10-04 10:56 4.7900 4.9150
2017-10-04 10:08 4.8000 4.9150
2017-10-04 08:55 4.8000 4.9250
2017-10-03 18:11 4.8000 4.9250
2017-10-03 13:53 4.7900 4.9250
2017-10-03 13:04 4.8000 4.9250
2017-10-03 12:07 4.8000 4.9350
2017-10-02 16:00 4.8000 4.9350
2017-10-02 14:44 4.8000 4.9250
2017-10-02 14:43 4.8000 4.9550
2017-09-29 17:22 4.8200 4.9550
2017-09-29 17:21 4.8000 4.9550
2017-09-29 15:17 4.8000 4.9490
2017-09-29 15:16 4.8000 4.9650
2017-09-29 11:38 4.8200 4.9650
2017-09-29 10:51 4.8300 4.9650
2017-09-29 10:07 4.8500 4.9650
2017-09-29 06:34 4.8500 4.9790
2017-09-28 16:44 4.8500 4.9790
2017-09-28 14:28 4.8300 4.9790
2017-09-28 14:00 4.8300 4.9750
2017-09-28 13:06 4.8300 4.9690
2017-09-28 12:52 4.8300 4.9650
2017-09-28 11:48 4.8300 4.9590
2017-09-28 11:44 4.8300 4.9650
2017-09-28 10:47 4.8400 4.9650
2017-09-27 16:25 4.8500 4.9990
2017-09-27 13:16 4.8400 4.9890
2017-09-27 13:12 4.8400 4.9790
2017-09-27 12:13 4.8300 4.9790
2017-09-27 10:54 4.8300 4.9750
2017-09-27 10:40 4.8200 4.9750
2017-09-27 10:39 4.8200 4.9690
2017-09-26 15:39 4.8200 4.9590
2017-09-26 15:35 4.8200 4.9490
2017-09-26 11:57 4.8000 4.9490
2017-09-26 09:57 4.8000 4.9390
2017-09-25 19:52 4.8000 4.9250
2017-09-25 15:05 4.7900 4.9250
2017-09-25 14:37 4.7900 4.9190
2017-09-25 12:44 4.7800 4.9190
2017-09-25 11:09 4.7900 4.9190
2017-09-25 09:05 4.7900 4.9250
2017-09-22 17:58 4.7400 4.8990
2017-09-22 16:32 4.7500 4.8990
2017-09-22 12:01 4.7600 4.8990
2017-09-22 11:42 4.7600 4.9090
2017-09-22 10:11 4.7700 4.9090
2017-09-22 10:10 4.7600 4.9090
2017-09-21 18:05 4.7600 4.9290
2017-09-21 13:56 4.7600 4.9190
2017-09-21 10:45 4.7600 4.9290
2017-09-21 10:24 4.7400 4.9290
2017-09-21 10:09 4.7400 4.9190
2017-09-20 18:10 4.7400 4.8990
2017-09-20 16:21 4.7500 4.8990
2017-09-20 13:11 4.7500 4.8950
2017-09-20 11:08 4.7500 4.8990
2017-09-20 10:22 4.7500 4.8950
2017-09-19 19:20 4.7500 4.8990
2017-09-19 11:30 4.7600 4.8990
2017-09-19 10:14 4.7700 4.8990
2017-09-18 22:27 4.7800 4.8990
2017-09-18 21:04 4.7801 4.8992
2017-09-18 18:10 4.7800 4.8990
2017-09-18 18:07 4.7900 4.8990
2017-09-18 17:21 4.7900 4.9290
2017-09-18 15:53 4.8000 4.9290
2017-09-18 13:33 4.8000 4.9250
2017-09-18 10:15 4.8000 4.9290
2017-09-18 10:14 4.8300 4.9290
2017-09-15 16:01 4.7500 4.9190
2017-09-15 15:15 4.7500 4.9150
2017-09-15 15:01 4.7200 4.9150
2017-09-15 12:01 4.7200 4.9290
2017-09-15 11:09 4.7200 4.8990
2017-09-15 08:28 4.7200 4.8950
2017-09-14 22:56 4.7200 4.7200
2017-09-14 22:53 4.7250 4.7250
2017-09-14 22:48 4.7250 4.7250
2017-09-14 22:38 4.7200 4.7200
2017-09-14 22:36 4.7200 4.7200
2017-09-14 22:29 4.7200 4.7200
2017-09-14 22:27 4.8850 4.8850
2017-09-14 22:23 4.8850 4.8850
2017-09-14 22:16 4.8850 4.8850
2017-09-14 22:14 4.8850 4.8850
2017-09-14 22:13 4.7200 4.7200
2017-09-14 18:40 4.7200 4.7200
2017-09-14 18:30 4.7000 4.8890
2017-09-14 18:29 4.7000 4.8780
2017-09-14 14:57 4.7000 4.8790
2017-09-14 13:29 4.7000 4.8690
2017-09-14 13:08 4.6800 4.8490
2017-09-14 11:05 4.8290 4.8150
2017-09-13 18:11 4.6800 4.8290
2017-09-13 18:06 4.6700 4.8290
2017-09-13 16:56 4.6700 4.8250
2017-09-13 16:17 4.6700 4.8190
2017-09-13 16:15 4.6600 4.8190
2017-09-13 14:05 4.6600 4.8090
2017-09-13 13:47 4.6600 4.7990
2017-09-13 09:48 4.6500 4.7990
2017-09-12 18:08 4.6500 4.7890
2017-09-12 14:13 4.6500 4.7990
2017-09-12 13:03 4.6300 4.7990
2017-09-12 13:00 4.6300 4.7890
2017-09-12 12:14 4.6200 4.7890
2017-09-12 10:47 4.6000 4.7790
2017-09-12 09:43 4.6000 4.7490
2017-09-11 13:53 4.6000 4.7390
2017-09-11 12:13 4.6000 4.7250
2017-09-08 15:40 4.5700 4.7250
2017-09-08 14:10 4.5600 4.7250
2017-09-08 12:51 4.5600 4.7150
2017-09-08 12:44 4.5600 4.6990
2017-09-08 12:11 4.5500 4.6990
2017-09-07 19:08 4.5500 4.6950
2017-09-07 14:58 4.5600 4.6950
2017-09-07 13:09 4.5600 4.7090
2017-09-07 13:08 4.5600 4.7050
2017-09-07 12:02 4.5600 4.6950
2017-09-07 11:53 4.5700 4.6950
2017-09-06 16:22 4.5700 4.7150
2017-09-06 16:12 4.5700 4.7090
2017-09-06 15:58 4.5600 4.7090
2017-09-06 13:18 4.5600 4.6990
2017-09-06 12:12 4.5600 4.6950
2017-09-05 18:49 4.5500 4.6950
2017-09-05 17:48 4.5400 4.6950
2017-09-05 15:54 4.5400 4.6890
2017-09-05 14:44 4.5400 4.6750
2017-09-05 10:18 4.5300 4.6750
2017-09-04 18:11 4.5300 4.6790
2017-09-04 16:02 4.5400 4.6790
2017-09-04 11:00 4.5400 4.6890
2017-09-04 10:58 4.5300 4.6890
2017-09-01 17:29 4.5300 4.7190
2017-09-01 17:10 4.5300 4.7090
2017-09-01 15:49 4.5300 4.6990
2017-09-01 11:49 4.5300 4.6850
2017-08-31 18:14 4.5300 4.6950
2017-08-31 17:16 4.5400 4.6950
2017-08-31 12:18 4.5500 4.6950
2017-08-31 10:26 4.5500 4.6850
2017-08-30 16:14 4.5400 4.6850
2017-08-30 15:43 4.5400 4.6750
2017-08-30 11:14 4.5300 4.6750
2017-08-30 11:12 4.5300 4.6650
2017-08-30 09:40 4.5200 4.6650
2017-08-29 11:54 4.5100 4.6650
2017-08-29 11:19 4.5100 4.6890
2017-08-25 18:15 4.5200 4.6890
2017-08-25 18:11 4.5400 4.6890
2017-08-25 16:15 4.5400 4.6950
2017-08-25 15:55 4.5500 4.6950
2017-08-25 11:09 4.5500 4.6990
2017-08-24 18:20 4.5400 4.6990
2017-08-24 17:03 4.5600 4.6990
2017-08-24 17:00 4.5600 4.7150
2017-08-24 14:45 4.5700 4.7150
2017-08-24 11:51 4.5800 4.7150
2017-08-23 17:14 4.5700 4.7150
2017-08-23 16:22 4.5700 4.7190
2017-08-23 16:02 4.5800 4.7190
2017-08-23 10:44 4.5800 4.7290
2017-08-23 10:14 4.5900 4.7290
2017-08-23 10:11 4.5900 4.7390
2017-08-22 20:14 4.6000 4.7390
2017-08-22 18:13 4.5900 4.7390
2017-08-22 10:50 4.6000 4.7390
2017-08-21 17:24 4.6000 4.7290
2017-08-21 15:12 4.6000 4.7490
2017-08-21 15:00 4.6200 4.7490
2017-08-21 14:16 4.6200 4.7590
2017-08-21 11:52 4.6200 4.7650
2017-08-21 10:25 4.6200 4.7590
2017-08-21 10:12 4.6100 4.7590
2017-08-21 10:07 4.6000 4.7590
2017-08-18 18:13 4.6000 4.7690
2017-08-18 18:12 4.6100 4.7690
2017-08-18 13:47 4.6200 4.7690
2017-08-18 10:27 4.6100 4.7690
2017-08-18 10:13 4.6100 4.7650
2017-08-17 13:51 4.6100 4.7590
2017-08-17 12:17 4.6100 4.7450
2017-08-17 11:58 4.6000 4.7450
2017-08-17 08:55 4.6000 4.7350
2017-08-17 08:51 4.6000 4.7490
2017-08-16 18:18 4.6100 4.7490
2017-08-16 18:15 4.6100 4.7650
2017-08-16 14:44 4.6200 4.7650
2017-08-16 08:37 4.6300 4.7650
2017-08-15 16:41 4.6300 4.7790
2017-08-15 16:24 4.6200 4.7790
2017-08-15 14:55 4.6200 4.7690
2017-08-15 13:51 4.6200 4.7650
2017-08-15 13:15 4.6100 4.7650
2017-08-15 12:55 4.6200 4.7650
2017-08-15 12:50 4.6200 4.7750
2017-08-15 11:56 4.6300 4.7750
2017-08-15 11:19 4.6400 4.7750
2017-08-14 17:20 4.6400 4.7890
2017-08-14 11:24 4.6400 4.7790
2017-08-14 10:43 4.6500 4.7790
2017-08-14 10:25 4.6400 4.7790
2017-08-14 10:22 4.6300 4.7790
2017-08-11 16:46 4.6300 4.7950
2017-08-11 14:58 4.6300 4.7790
2017-08-11 14:10 4.6500 4.7990
2017-08-10 18:13 4.6400 4.7990
2017-08-10 17:08 4.6300 4.7990
2017-08-10 11:59 4.6300 4.8090
2017-08-10 11:53 4.6300 4.7990
2017-08-10 09:30 4.6300 4.7890
2017-08-09 18:13 4.6300 4.7950
2017-08-09 09:49 4.6300 4.7890
2017-08-08 17:59 4.6200 4.7890
2017-08-08 17:55 4.6200 4.7850
2017-08-08 17:48 4.6100 4.7850
2017-08-08 15:46 4.6100 4.7750
2017-08-08 09:43 4.6200 4.7750
2017-08-07 18:12 4.6100 4.7750
2017-08-07 17:52 4.6200 4.7750
2017-08-07 10:12 4.6200 4.7690
2017-08-07 09:59 4.6000 4.7690
2017-08-04 18:06 4.6000 4.7790
2017-08-04 17:04 4.6000 4.7750
2017-08-04 15:46 4.6000 4.7690
2017-08-04 09:18 4.6200 4.7690
2017-08-04 09:16 4.6200 4.7890
2017-08-03 17:55 4.6100 4.7890
2017-08-03 17:08 4.6300 4.7890
2017-08-03 16:46 4.6300 4.7990
2017-08-03 14:16 4.6400 4.7990
2017-08-03 14:09 4.6500 4.7990
2017-08-03 13:57 4.6500 4.8090
2017-08-03 13:54 4.6600 4.8090
2017-08-03 13:18 4.6600 4.8250
2017-08-03 12:07 4.6800 4.8250
2017-08-03 11:14 4.6800 4.8290
2017-08-03 10:19 4.6800 4.8250
2017-08-02 18:12 4.6700 4.8250
2017-08-02 11:04 4.6800 4.8250
2017-08-01 18:14 4.6800 4.8290
2017-08-01 12:43 4.6900 4.8290
2017-08-01 10:22 4.6800 4.8290
2017-07-31 18:12 4.6700 4.8290
2017-07-31 09:56 4.6800 4.8290
2017-07-28 18:42 4.6700 4.8290
2017-07-28 11:04 4.6800 4.8290
2017-07-28 09:46 4.6800 4.8190
2017-07-28 09:11 4.6800 4.8390
2017-07-27 17:45 4.7000 4.8390
2017-07-27 12:41 4.7100 4.8390
2017-07-26 13:52 4.7000 4.8390
2017-07-26 08:54 4.7000 4.8280
2017-07-25 10:07 4.6800 4.8280
2017-07-24 19:57 4.6900 4.8280
2017-07-24 10:09 4.6800 4.8280
2017-07-21 19:48 4.6600 4.7990
2017-07-21 14:44 4.6500 4.7990
2017-07-21 12:13 4.6400 4.7990
2017-07-21 10:08 4.6400 4.7850
2017-07-21 10:03 4.6200 4.7850
2017-07-20 19:40 4.6200 4.7660
2017-07-20 17:16 4.6300 4.7660
2017-07-20 17:04 4.6500 4.7660
2017-07-20 15:44 4.6500 4.7880
2017-07-20 14:53 4.6700 4.7880
2017-07-20 12:56 4.6700 4.8190
2017-07-20 12:02 4.6800 4.8190
2017-07-19 17:15 4.6900 4.8190
2017-07-19 11:36 4.6800 4.8190
2017-07-19 09:07 4.6700 4.8190
2017-07-18 15:27 4.6600 4.7890
2017-07-18 13:12 4.6700 4.7990
2017-07-18 11:54 4.6800 4.7990
2017-07-18 11:49 4.6800 4.8490
2017-07-18 11:08 4.6900 4.8490
2017-07-17 20:23 4.7100 4.8490
2017-07-17 16:33 4.7200 4.8490
2017-07-17 14:52 4.7300 4.8590
2017-07-17 10:43 4.7400 4.8590
2017-07-14 16:13 4.7200 4.8590
2017-07-13 14:10 4.7200 4.8490
2017-07-12 18:04 4.7000 4.8490
2017-07-12 12:43 4.7000 4.8290
2017-07-12 09:49 4.6800 4.8090
2017-07-11 21:29 4.6800 4.8550
2017-07-11 16:44 4.7000 4.8550
2017-07-11 16:41 4.7000 4.8650
2017-07-11 12:13 4.7300 4.8650
2017-07-11 09:53 4.7200 4.8650
2017-07-07 12:48 4.7200 4.8590
2017-07-07 10:54 4.7000 4.8590
2017-07-07 10:46 4.7200 4.8590
2017-07-07 10:38 4.7200 4.8880
2017-07-06 18:17 4.7300 4.8880
2017-07-06 17:48 4.7400 4.8990
2017-07-05 19:41 4.7500 4.8990
2017-07-05 13:40 4.7600 4.9090
2017-07-05 12:13 4.7500 4.9090
2017-07-05 10:55 4.7500 4.8990
2017-07-05 10:11 4.7500 4.8950
2017-07-04 17:29 4.7500 4.8990
2017-07-04 17:04 4.7500 4.8950
2017-07-04 11:48 4.7500 4.8990
2017-07-04 09:51 4.7600 4.8990
2017-07-03 18:20 4.7600 4.9090
2017-07-03 17:42 4.7500 4.9090
2017-07-03 11:58 4.7500 4.8990
2017-07-03 11:26 4.7500 4.8850
2017-06-30 17:12 4.7200 4.8850
2017-06-30 16:47 4.7200 4.8690
2017-06-30 16:45 4.7200 4.8750
2017-06-30 14:56 4.7300 4.8750
2017-06-30 13:08 4.7300 4.8750
2017-06-30 12:40 4.7400 4.8850
2017-06-30 11:04 4.7500 4.8850
2017-06-29 18:13 4.7500 4.8890
2017-06-29 15:11 4.7500 4.8950
2017-06-29 11:56 4.7500 4.8850
2017-06-29 10:09 4.7500 4.8990
2017-06-28 16:30 4.7100 4.8990
2017-06-28 15:54 4.7100 4.8890
2017-06-28 14:54 4.7100 4.8650
2017-06-28 11:51 4.7100 4.8490
2017-06-28 11:48 4.7000 4.8490
2017-06-28 10:16 4.7000 4.8350
2017-06-27 11:41 4.7000 4.8450
2017-06-27 10:58 4.7100 4.8450
2017-06-26 17:44 4.7100 4.8590
2017-06-26 15:09 4.7100 4.8490
2017-06-26 15:06 4.7200 4.8490
2017-06-26 14:41 4.7200 4.8650
2017-06-26 12:40 4.7300 4.8650
2017-06-26 11:57 4.7200 4.8650
2017-06-26 11:28 4.7200 4.8690
2017-06-26 10:13 4.7300 4.8690
2017-06-23 18:11 4.7300 4.8850
2017-06-23 15:42 4.7400 4.8850
2017-06-23 13:26 4.7500 4.8850
2017-06-22 16:46 4.7400 4.8850
2017-06-22 12:58 4.7400 4.8750
2017-06-22 11:47 4.7300 4.8750
2017-06-22 11:44 4.7300 4.8850
2017-06-22 10:55 4.7500 4.8850
2017-06-21 18:05 4.7500 4.8990
2017-06-21 15:37 4.7500 4.8950
2017-06-21 13:44 4.7300 4.8950
2017-06-21 10:12 4.7300 4.8690
2017-06-20 18:23 4.7300 4.8850
2017-06-20 18:09 4.7200 4.8850
2017-06-20 17:08 4.7200 4.8750
2017-06-20 16:53 4.7200 4.8650
2017-06-20 15:49 4.7200 4.8550
2017-06-20 15:37 4.7200 4.8690
2017-06-20 12:47 4.7300 4.8690
2017-06-20 12:15 4.7300 4.8790
2017-06-19 16:19 4.7400 4.8790
2017-06-16 17:00 4.7000 4.8790
2017-06-16 12:58 4.7000 4.8890
2017-06-16 10:13 4.7000 4.8950
2017-06-15 16:35 4.7000 4.9150
2017-06-15 16:20 4.7000 4.9090
2017-06-15 16:16 4.7000 4.9050
2017-06-15 15:23 4.7000 4.8950
2017-06-15 13:52 4.7000 4.8850
2017-06-15 13:12 4.6800 4.8850
2017-06-15 10:12 4.6800 4.8390
2017-06-14 17:47 4.6800 4.8290
2017-06-14 14:52 4.6900 4.8290
2017-06-14 14:48 4.6900 4.8350
2017-06-14 12:57 4.7000 4.8350
2017-06-14 12:47 4.7000 4.8450
2017-06-14 10:12 4.6800 4.8450
2017-06-13 17:49 4.6800 4.8350
2017-06-13 12:56 4.6800 4.8290
2017-06-13 12:52 4.6700 4.8290
2017-06-13 10:51 4.6700 4.8150
2017-06-13 09:08 4.6700 4.8090
2017-06-12 18:12 4.6600 4.8090
2017-06-12 14:38 4.6600 4.8050
2017-06-12 14:09 4.6700 4.8050
2017-06-12 14:06 4.6800 4.8050
2017-06-12 13:06 4.6800 4.8150
2017-06-12 12:19 4.6800 4.8250
2017-06-12 10:19 4.7000 4.8250
2017-06-09 12:55 4.7000 4.8390
2017-06-09 10:25 4.7000 4.8350
2017-06-09 10:15 4.7000 4.8150
2017-06-09 08:40 4.7000 4.8390
2017-06-09 08:39 4.7600 4.8390
2017-06-09 08:32 4.7000 4.8390
2017-06-09 07:53 4.7000 4.9150
2017-06-09 07:08 4.7200 4.9150
2017-06-09 07:07 4.7600 4.9150
2017-06-09 06:35 4.7200 4.9150
2017-06-08 14:04 4.7600 4.9150
2017-06-08 13:31 4.7600 4.9090
2017-06-08 13:26 4.7600 4.9050
2017-06-08 10:07 4.7600 4.9090
2017-06-07 19:09 4.7600 4.8950
2017-06-07 17:54 4.7500 4.8950
2017-06-07 15:57 4.7500 4.8890
2017-06-07 14:47 4.7500 4.8850
2017-06-07 12:22 4.7400 4.8850
2017-06-07 12:16 4.7300 4.8850
2017-06-07 12:06 4.7300 4.8690
2017-06-07 10:48 4.7300 4.8650
2017-06-07 10:24 4.7300 4.8590
2017-06-06 18:11 4.7200 4.8590
2017-06-06 18:06 4.7300 4.8590
2017-06-06 15:58 4.7300 4.8690
2017-06-06 10:15 4.7400 4.8850
2017-06-06 10:14 4.7400 4.7400
2017-06-05 15:55 4.7300 4.8850
2017-06-05 15:49 4.7200 4.8850
2017-06-05 13:23 4.7200 4.8750
2017-06-05 12:50 4.7000 4.8750
2017-06-05 12:49 4.7000 4.8650
2017-06-05 12:00 4.7000 4.8550
2017-06-05 10:51 4.7000 4.8450
2017-06-02 17:48 4.7000 4.8550
2017-06-02 16:06 4.7000 4.8450
2017-06-02 15:55 4.7000 4.8590
2017-06-02 15:06 4.7200 4.8590
2017-06-02 11:07 4.7200 4.8690
2017-06-02 11:06 4.7200 4.8950
2017-06-01 17:45 4.7300 4.8950
2017-06-01 16:11 4.7300 4.8790
2017-06-01 16:00 4.7100 4.8790
2017-06-01 10:50 4.7100 4.8650
2017-06-01 10:21 4.7100 4.8750
2017-05-31 17:39 4.7000 4.8750
2017-05-31 16:43 4.7000 4.8650
2017-05-31 13:49 4.7000 4.8390
2017-05-31 10:12 4.7000 4.8790
2017-05-31 10:11 4.7100 4.8790
2017-05-30 19:40 4.7200 4.8790
2017-05-30 16:19 4.7300 4.8790
2017-05-30 16:12 4.7100 4.8790
2017-05-30 15:57 4.7100 4.8650
2017-05-30 10:06 4.7100 4.8950
2017-05-30 07:10 4.7100 4.8750
2017-05-26 17:21 4.7100 4.8650
2017-05-26 13:56 4.7200 4.8650
2017-05-26 10:45 4.7200 4.8590
2017-05-26 09:15 4.7200 4.8890
2017-05-25 17:18 4.7400 4.8890
2017-05-25 16:28 4.7500 4.8890
2017-05-25 16:26 4.7500 4.8990
2017-05-25 10:45 4.7600 4.8990
2017-05-24 15:23 4.7600 4.9090
2017-05-24 14:43 4.7700 4.9090
2017-05-24 14:39 4.7700 4.9190
2017-05-24 12:57 4.7900 4.9190
2017-05-23 18:09 4.8000 4.9390
2017-05-23 18:01 4.7800 4.9390
2017-05-23 17:48 4.7800 4.9350
2017-05-23 16:50 4.7800 4.9250
2017-05-23 13:49 4.7800 4.9190
2017-05-23 12:49 4.7700 4.9090
2017-05-23 12:42 4.7700 4.9190
2017-05-23 10:47 4.7800 4.9190
2017-05-22 19:39 4.7800 4.9290
2017-05-22 18:17 4.7900 4.9290
2017-05-22 15:47 4.7900 4.9190
2017-05-22 13:12 4.7800 4.9190
2017-05-22 13:09 4.7900 4.9190
2017-05-22 12:45 4.7900 4.9350
2017-05-22 11:58 4.8000 4.9350
2017-05-22 11:14 4.8000 4.9590
2017-05-19 14:02 4.8200 4.9590
2017-05-19 10:11 4.8200 4.9750
2017-05-18 17:11 4.8200 5.0090
2017-05-18 12:57 4.8200 5.0190
2017-05-18 11:49 4.8200 5.0250
2017-05-18 10:51 4.8200 4.9990
2017-05-18 10:18 4.8200 4.9750
2017-05-18 10:13 4.8000 4.9750
2017-05-18 10:12 4.8000 4.9690
2017-05-17 17:58 4.8000 4.9390
2017-05-17 17:28 4.8000 4.9490
2017-05-17 16:17 4.8100 4.9490
2017-05-17 13:58 4.8200 4.9550
2017-05-17 10:08 4.8200 4.9590
2017-05-17 07:23 4.8000 4.9590
2017-05-16 15:45 4.8200 4.9590
2017-05-16 14:48 4.8300 4.9590
2017-05-16 13:02 4.8300 4.9650
2017-05-16 11:13 4.8300 4.9750
2017-05-16 10:44 4.8400 4.9750
2017-05-16 09:12 4.8500 4.9750
2017-05-16 09:09 4.8700 5.0090
2017-05-15 16:11 4.8700 5.0090
2017-05-15 16:00 4.8800 5.0090
2017-05-15 15:50 4.8800 5.0290
2017-05-15 14:43 4.8900 5.0290
2017-05-15 12:46 4.9000 5.0290
2017-05-15 10:49 4.9000 5.0350
2017-05-12 18:10 4.9000 5.0490
2017-05-12 15:00 4.9100 5.0490
2017-05-12 14:20 4.9100 5.0550
2017-05-12 13:05 4.9200 5.0550
2017-05-12 11:23 4.9200 5.0590
2017-05-11 15:10 4.9300 5.0590
2017-05-11 15:08 4.9400 5.0590
2017-05-11 11:51 4.9400 5.0790
2017-05-11 10:51 4.9400 5.0690
2017-05-10 18:16 4.9400 5.0790
2017-05-10 14:26 4.9500 5.0790
2017-05-10 12:10 4.9300 5.0790
2017-05-09 18:14 4.9300 5.0950
2017-05-09 15:50 4.9300 5.0850
2017-05-09 15:28 4.9300 5.0750
2017-05-08 18:13 4.9100 5.0750
2017-05-08 17:21 4.9100 5.0650
2017-05-08 12:47 4.9100 5.0390
2017-05-08 10:20 4.9000 5.0390
2017-05-05 19:50 4.8500 5.0390
2017-05-05 19:43 4.8700 5.0390
2017-05-05 14:42 4.9000 5.0450
2017-05-05 10:46 4.9100 5.0450
2017-05-04 14:57 4.9000 5.0450
2017-05-04 13:51 4.9000 5.0290
2017-05-04 13:49 4.9000 5.0390
2017-05-04 11:47 4.9100 5.0390
2017-05-04 10:48 4.9000 5.0390
2017-05-02 18:21 4.9000 5.0550
2017-05-02 17:21 4.9100 5.0550
2017-05-02 13:48 4.9100 5.0450
2017-05-02 13:45 4.9200 5.0450
2017-05-02 12:10 4.9200 5.0590
2017-05-02 10:56 4.9200 5.0490
2017-04-28 17:18 4.9200 5.0790
2017-04-28 12:16 4.9200 5.0590
2017-04-28 12:09 4.9300 5.0590
2017-04-28 10:17 4.9300 5.0750
2017-04-28 10:13 4.9200 5.0750
2017-04-27 18:15 4.9200 5.0650
2017-04-27 15:52 4.9200 5.0690
2017-04-27 14:49 4.9200 5.0490
2017-04-27 14:42 4.9200 5.0650
2017-04-27 13:44 4.9300 5.0650
2017-04-27 11:45 4.9200 5.0650
2017-04-27 11:16 4.9200 5.0550
2017-04-26 16:57 4.9100 5.0550
2017-04-26 15:45 4.9100 5.0350
2017-04-26 11:53 4.9000 5.0350
2017-04-26 08:42 4.9000 5.0250
2017-04-25 17:51 4.8900 5.0250
2017-04-25 16:22 4.9000 5.0250
2017-04-25 15:57 4.9000 5.0350
2017-04-25 14:52 4.9100 5.0350
2017-04-25 14:49 4.9100 5.0490
2017-04-25 10:47 4.9200 5.0490
2017-04-24 18:02 4.9200 5.0650
2017-04-24 16:59 4.9200 5.0550
2017-04-24 15:53 4.9200 5.0450
2017-04-24 15:41 4.9200 5.0690
2017-04-24 15:11 4.9300 5.0690
2017-04-24 13:52 4.9400 5.0650
2017-04-24 11:55 4.9400 5.0590
2017-04-24 09:52 4.9400 5.0990
2017-04-24 08:50 4.9400 5.1590
2017-04-24 08:49 4.9500 5.1590
2017-04-24 08:46 4.9400 5.1590
2017-04-24 08:44 5.0100 5.1590
2017-04-24 06:58 4.9500 5.1590
2017-04-24 06:46 5.0000 5.1590

Aktualności 

Orientacyjny kurs dla transakcji
powyżej 10 000 GBP

Do Polski4.7614 

Do W. Brytanii4.7904 

Negocjacje możliwe już
od 2000 GBP


Kontakt do Dealera